19 сiчня 2017, четвер

Фіаско чемпіона та Brexit по-футбольному. Як завершилася 1/8 фіналу Євро-2016

Італія взяла реванш за поразку у фіналі Євро-2012

НВ підводить підсумки останнього дня 1/8 фіналу чемпіонату Європи з футболу, в який відбулися матчі Італія - Іспанія та Англія - Ісландія.

Герої дня

Після вильоту Ірландії, Словаччини та Угорщини напрошувалася думка про те, що казки на Євро закінчилися. Один "андердог" залишав турнір за іншим, тому доля і так вже сенсаційної Ісландії в дуелі з Англією, здавалося, була вирішена. Проте іншої думки були самі "Вікінги".

Сміливий настрій збірної з країни гейзерів витримав навіть швидко пропущений гол від Вейна Руні з пенальті. Бо пройшло всього пару хвилин, як суперник родоначальників зміг відновити рівновагу завдяки точному удару Рагнара Сігурдссона - той вчасно опинився в чужому воротарському. Подумалося, що вже тепер "Леви" будуть діяти обережно, але ні. Ісландія билася за кожен м'яч, а коли той все-таки опинявся в її розпорядженні - шукала шанс у контратаках. І пройшло всього 12 хвилин після того, як рахунок став 1:1, як Колбейн Сігторссон сенсаційно залишив англійців в ролі команди, що програє.

Після цього багато хто на місці "Вікінгів" пішов би у глибоку оборону та гарячково відбивався б від натиску опонентів. Однак в тому й справа, що вони - на своєму місці. У наступні 70 з гаком хвилин ісландці майже не залишили грізному супернику шансів перевести гру в додатковий час. Цей настрій дуже красномовно вже після матчу передав все той же Сігурдссон (наводиться м'який переклад): "Мені плювати, хто вони такі". Судячи з настільки яскравого виступу всієї Ісландії - не тільки Рагнару.

Невдахи дня

Досі збірна Англії протягом 10 років не могла пройти першу стадію плей-офф на великих турнірах. Очікувалося, що це нарешті станеться на Євро-2016, в дуелі зі скромною Ісландією, в якій деякі гравці ще недавно поєднували футбол з "цивільними" професіями, а сама країна позбулася десятої частини населення на час турніру, адже та відправилася вболівати за рідну збірну до Франції.

Тим не менш, англійська команда не була б собою, якби раптово не зіграла як треба. Спершу "Леви" швидко втратили перевагу в рахунку, а потім і зовсім опинилися в ролі наздоганяючого. Але найголовніше, що за більш ніж півтора тайму, що залишалися, підопічні Роя Ходжсона так і не змогли створити критичну кількість моментів для взяття воріт. У ці хвилини команда за своїм звичаєм метушилася та грішила неточністю у всіх аспектах гри.

Не особливо допомогла й відчайдушна заміна Руні на молодого таланта збірної Маркуса Рашфорда, який мав банально мало часу на полі, щоб якось допомогти партнерам. Не дивно, що фінальний свисток арбітра зафіксував виліт "Львів" з французької першості. Це вже другий Brexit для Англії за п'ять днів.

Англия уже 10 лет не может пройти первый раунд плей-офф
Англія вже 10 років не може пройти перший раунд плей-офф

Майстер-клас дня

Чотири роки тому збірна Італії без питань була розгромлена Іспанією в київському фіналі Євро-2012. Тоді "Фурія Роха" виграла свій третій поспіль великий трофей і, здавалося, інші команди безнадійно відстали від дружини Вісенте Дель Боске. Але вже через два роки "Селексьон" позбулася діючого титулу чемпіона світу, що змусило команду піти на часткове оновлення складу, який мав захистити звання кращих у Старому Світі.

Тим часом, за цей час Італія втратила відразу декількох яскравих індивідуальностей в особі Андреа Пірло, Антоніо Кассано та інших, тоді як напередодні Євро збірна через травми втратила ключових півзахисників Клаудіо Маркізіо та Марко Верратті. Все це абсолютно не вказувало на те, що "Скуадра Адзурра" зможе пройти далеко.

Але у цієї команди є енергія і прагнення до успіхів, яку вміло культивує її невгамовний наставник Антоніо Конте. При ньому Італія не тільки вміло захищається та ефективно діє на контратаках в матчах з рівними собі - вона просто вмирає на полі, не жаліючи ні себе, ні суперника. Ще в першому таймі "Націонале" могла вести в рахунку більше ніж один м'яч, але Давид Де Хеа одразу кілька разів врятував іспанців від голу.

Колектив Дель Боске просто нічого не зміг вдіяти з швидкими наскоками опонентів, які для цього використовували надійну оборону як фундамент успіхів попереду. "Фурія" у фірмовому стилі намагалася взяти своє першим номером, однак саме це й потрібно було Італії, щоб отримувати вільний простір на чужій половині поля. І коли Іспанія багато в чому через прекрасну гру Джіджі Буффона втратила відразу кілька моментів в кінцівці матчу, її своїм забитим м'ячем у різкому відриві "поховав" Граціано Пелле. Команда Конте провела ідеальний з точки зору тактики та психології поєдинок - справжній майстер-клас для чемпіона.

З небес на землю дня

Тим самим піренейська збірна залишилася без ще одного діючого титулу. Здається, дзвіночок, який попереджав Дель Боске і команду ще два роки тому на ЧС-2014, був не дуже добре почутий, адже виявилося, що ряд представників старої гвардії явно повинен був попрощатися з командою ще тоді.

На тлі агресивної та гострої збірної Італії Іспанія виглядала як мешканець будинку пристарілих. "Фурія" діяла занадто повільно та безідейно протягом більшої частини матчу. Кістяк команди, який залишився майже незмінним у порівнянні з мундіалем дворічної давності, постав у змученому та прісному вигляді. Схоже, наступнику Дель Боске, якщо він все-таки піде зі своєї посади, доведеться взятися за масштабні зміни в складі. Нинішній же колектив Іспанії просто не здатний на більше.

Свято дня

Сенсаційне, казкове, шокуюче і ще якийсь там додатково виступ Ісландії на Євро-2016 не залишає байдужими навіть уболівальників інших збірних. Бойова, але скромна команда вже опинилася в чвертьфіналі, тоді як її фанати просто сходять з розуму. Браво!