24 листопада 2017, п'ятниця

Вся українська еліта - "діти" президента Кучми. Саакашвілі – про те, коли молоді політики нарешті прийдуть до влади

Вся українська еліта -
Наталя Кравчук

Україна - закрите товариство, де олігархи мають свої ставки. Промова Міхеїла Саакашвілі на YES-2016.

Якщо говорити за українську еліту, я думаю, що вони всі 'діти' мого доброго друга, президента Кучми. Він створив цю українську еліту. Це під його проводом все сформувалося, під його орудою. Я думаю, що всі, хто тут є, змінюють якісь посади – то в опозиції, то знову в Уряді. Але залишаються загоном недоторканих. І Україна розчарована в цій еліті, бо вона не розвивається. Україна веде війну з Росією. Але з мого погляду, українська еліта, здебільшого, має ті самі цінності, що й російська. Вони мають дуже мало спільного з європейцями, американцями чи іншими. Вони в Конче-Заспі мають такі самі садиби, як росіяни на Рубльовці, мають дуже багато активів, сидять на потоках, і це призводить до того, що, з погляду ВВП, це найбідніша країна в Європі. Ось вам бездіяльність еліт.

Як це змінити? Як ми керуємо в Україні: це закрите товариство, олігархи мають свої ставки, свою частку. Вони призначають  президента, прем'єр-міністра підтримують. Далі раду директорів, міністрів. Мають також наглядову раду. І це все не міністрами керується, а цією радою. Вона може бути в парламенті, чи не в парламенті, можуть бути за кордоном, може бути навіть десь сформована з правоохоронців, але вони керують своїми кавалками економіки. Це складається в систему. Також ми бачимо і керівника податкової поліції. Він може бути призначений якоюсь постаттю в парламенті. І ніхто може його не чути, але це буде один із найбагатших людей в парламенті. Він контролює податкову систему зі збиранням податків. І якщо пан [міністр фінансів Олександр] Данилюк звільняє пана [голову Державної фіскальної служби Романа] Насірова, на його місце сяде хтось інший, з тої самої системи.

Дехто із старої еліти поділяє західні цінності, але страшенно лякається Заходу

Потрібно нове покоління, бо це патова ситуація. Перший Майдан цього не приніс, другий – тут з'явилися люди такі молоді, розумні, як Мустафа [Найем], заступники міністрів, голова митної служби в Одесі Юлія Марушевська. Вперше в історії Одеси вже не є корумпованою одеська митниця. І проблема в тому, що ці люди не мають комп'ютерних систем.

Вся ця суто професійна ситуація недостатня, і відбудеться таке: або стара система  знову переможе, або поступиться новій. Хто контролює інформацію, той тепер може створювати єдиний інформаційний простір, як ми зробили свого часу в Грузії. І дещо займає один день, а дещо – кілька тижнів.

І, от, з'явилося нове покоління, яке  йде у владу. Вони не можуть себе повністю реалізувати, але вже знають, як все має виглядати, що робити. І це покоління треба вивести до участі. У них три основні риси. Перше – їхня мотивація. Це не гроші, а країна, розбудова країни. І такої мотивації не було у старої еліти. Друге – вони готові ризикувати, вони вже бачили ризики. І це важливо, бо, коли реформуєте систему, треба бути готовими до ризику. І третє, що для мене важливо – вони отримали освіту на Заході, поділяють західні  цінності, але в них немає бажання  слідувати за цім сліпо. Вони хочуть діяти самостійно.

Єдине, що вам залишається зробити – це скористатися демократичним духом української нації і привести цих молодих людей до влади в найближчі 5-7 місяців

Дехто із старої еліти поділяє західні цінності, але страшенно лякається Заходу. Тому іноді кажуть, що "ми не будемо реформувати митницю, почекаємо три місяці на радників із Німеччини". А я вважаю, що не можна очікувати, треба самим змінювати свою країну. Як привести цих людей до влади? Через вибори. Це буде не другий Майдан, тому що другий Майдан – це коли люди сказали, що треба міняти владу, але нікого кругом не бачимо, тому візьмемо знову старих, поставимо на інші місця. А є молоді люди, яких треба підняти від статусу збудників неспокою до тих, хто виробляє рішення. Вони проти того, аби поверталася стара система, але не ухвалюють зараз рішення.

Які би результати не принесли нові вибори, вони приведуть до влади нових людей. Ці хлопці вже давно були, давайте їх виженемо. Нам потрібні нові люди. І нові люди будуть керуватися новими мотиваціями. Саме це сталося у Грузії. Я був міністром юстиції, був заступником міністра. І люди знали, як працює Уряд. Є у вас люди, які запровадили систему прозоро, є інші, які готові вже робити деякі речі, і вони вже дещо робили. Просто дозвольте їм робити те, що вони можуть, як ми дозволили Марушевській.

Я оптиміст. Україна, на відміну від Росії, має певний досвід самоврядованих міст. Є також в частині країни досвід Австро-Угорської імперії, котра мала великі особливості управління. Частина Сходу [в Україні] тимчасово втрачена. І з цього можна отримати певну мотивацію. І українці з різних частин країни ніколи не були такими близькими щодо мислення. Єдине, що вам залишається зробити – це скористатися демократичним духом української нації і привести цих молодих людей до влади в найближчі 5-7 місяців. 

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Читайте на НВ style

Форум YES-2016 ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: