23 жовтня 2017, понеділок

Недільне чтиво. Американські математики вирахували, хто є головним героєм Гри престолів

Вчені вирахували, хто найголовніший і значущий персонаж культового серіалу Гра престолів

Вчені вирахували, хто найголовніший і значущий персонаж культового серіалу Гра престолів

Джордж Мартін, автор серії книг Пісня льоду і полум'я, екранізація яких під назвою Гра престолів вже сьомий рік тримає в напрузі мільйони глядачів по всьому світу, відмовляється назвати головного героя. За нього це зробили вчені, які застосували до Гри престолів метод математичного аналізу.

Один з найпопулярніших сучасних серіалів Гра престолів славиться складним переплетенням сюжетних інтриг і величезною кількістю дійових осіб.

Багато героїв гинуть - нещадність до них стала однією з найяскравіших "фішок" Мартіна. Однак, на їх місце швидко приходять нові дійові особи, які незабаром займають центральні місця в серіалі.

Фанатські суперечки про те, хто ж є головним персонажем, якому Мартін надав центральне місце в своєму сюжеті, йдуть чи не з моменту виходу першої серії.


Матерь драконов Дайнерис Таргариен - символ современного феминизма. Но все же, главный персонаж Игры престолов - не она
Матір драконів Дайнерис Таргаріен - символ сучасного фемінізму. Але все ж, головний персонаж Гри престолів - не вона


У ці суперечки активно втручається гендерне питання. Адже жіночі персонажі у Мартіна за яскравістю не поступаються чоловічим.

Крім того, до жінок Мартін все ж таки більш милосердний. Більшість з героїнь серіалу досі живі, хоча на їх частку випадають серйозні iспити. В той час, як чоловіки гинуть один за іншим. В тому числі, і ті, яких фанати Гри престолів вважали претендентами на роль головного героя (наприклад, Нед і Роб Старки, Джон Сноу).

Математики Ендрю Беверідж і Дрю Шан з коледжу Маккалестера (штат Міннесота) використовували методику мережевих обчислень для того, щоб встановити, кому з персонажів Мартін надає найбільше значення для сюжету.

І відповідь навряд чи порадує феміністок.

Злі дівчинки

Повальна любов жіночої аудиторії - один з факторів приголомшуючого успіху Гри престолів. Мартін показує світ, в якому насильство і жорстокість - в порядку речей. І тим не менш, філософія його книг і поставленого за ним серіалу виявляє до жінок та їх ролі в цьому світі неабияку повагу.

Звідси і масове переконання в тому, що Гра престолів - серіал досить феміністичний. А деякі його героїні і зовсім претендують на статус сучасних символів фемінізму. Так чому б не вважати їх головними діючими особами усього серіалу?


Еще один женский персонаж - Санса Старк - заняла по результатам исследования лишь третье место в рейтинге самых значимых персонажей Игры престолов
Ще один жіночий персонаж - Санса Старк - посіла за результатами дослідження лише третє місце в рейтингу найбільш значущих персонажів Гри престолів


Наприклад, Дайнеріс Таргаріен? Дивовижна жінка, яка змогла з нічого стати великою королевою-завойовницею, звільняє цілі народи від гніту і рабства. Зрештою, вона навіть стала Матір'ю драконів. Її здатність керувати тисячами чоловіків робить її образ дуже символічним.

Також багато уваги Мартін приділяє двом дочкам "першого" головного героя Гри престолів Неда Старка. Арья і Санса дорослішають, долають безліч небезпек, а їх роль в загальному розвитку сюжету постійно зростає.

Можливо, вони головні героїні?

Деякі глядачі схильні вважати чи не ключовою ще одну жінку - королеву Серсею. Її образ, який навряд чи можна вважати позитивним, в останніх сезонах стає по-справжньому трагічним. А кількість випадаючого на її частку екранного часу постійно зростає. Її оголену "прогулянку" критики назвали цвяхом попереднього сезону Гри престолів.

Однак, Беверідж і Шан запевняють, що головний персонаж серіалу - не жінка.

Малий, та молодецький

Метод мережевого аналізу дозволяє встановити зв'язку між двома об'єктами або поняттями у великих масивів текстової інформації.

Вчені завантажили в програму тексти книг Мартіна і встановили фільтр, який фіксував зв'язок між двома персонажами в тому випадку, якщо вони згадуються у тексті в межах мікро-фрагментів із 15 слів. Чим частіше два героя згадувалися разом, тим більше значення набуває зв'язок між цими персонажами.


Погибший в конце 5-го сезона Игры престолов Джон Сноу непременно воскреснет. Поскольку он - третий по значимости персонаж сериала, утверждают ученые
Загиблий в кінці 5-го сезону Гри престолів Джон Сноу неодмінно воскресне. Оскільки він - другий за значущістю персонаж серіалу, стверджують вчені


"Це досить забавне застосування методу математичного аналізу, - розповідає Беверідж. - Але він показує, наскільки корисною може бути математика в різних сферах життя".

Однак, дослідники не стали обмежуватися тільки аналізом текстів Мартіна.

Отримані результати вони доповнили ще кількома методами аналізу. Зокрема, вони проаналізували, наскільки високо стоять різні персонажі в результатах пошукової видачі Google.

Показники Page Rank різних героїв серіалу свідчать про те, наскільки важливими їх вважає аудиторія. Але справа не тільки в цьому. Математики проаналізували, наскільки сильно Google "лінкує" героїв між собою.


Вот так выглядит
Ось так виглядає "матриця" зв'язків між персонажами Гри престолів за версією американських математиків


Це допомогло вченим скласти свого роду карту зв'язків усіх персонажів серіалу. Результати аналізу в сумі показали, що самим ключовим персонажем Гри престолів є Тіріон Ланністер.

Саме на карлику в кінцевому підсумку збiгаються сюжетні лінії, а його зв'язки з великою кількістю інших героїв простежуються найбільш явно.

Загиблий в кінці минулого сезону Джон Сноу є другим за значимістю персонажем. До речі, інформація про те, що актор Кіт Харрінгтон був помічений на знімальному майданчику нового сезону, можливо свідчить про те, що у Мартіна для Сноу припасені сюрпризи.

Третій за значимістю персонаж Гри престолів - Санса Старк. І лише на четвертому місці - символ сучасного фемінізму Дайнеріс Таргаріен, яку жіноча частина аудиторії давно вважає головною героїнею серіалу.


Циничиный и язвительный карлик Тирион Ланнистер - главный персонаж Игры престолов, уверяют исследователи
Уїдливий карлик Тіріон Ланністер - головний персонаж Гри престолів, запевняють дослідники


За словами Беверіджа, випробувана методика має сильну математичну основу, тому може навіть передбачати розвиток сюжету. Зокрема, він радить фанам Дайнеріс не засмучуватися - судячи з її зв'язків з іншими персонажами, її роль в майбутньому буде лише зростати, натякає дослідник.

В цілому Беверідж і Шан не претендують на максимальну об'єктивність, враховуючи, що мова йде про книги і серіали. Проте, вчені вважають, що їх робота може сприяти популяризації методики мережного аналізу великих масивів інформації.

Зокрема, методика вже використовується Агентством національної безпеки США для обчислення членів терористичних осередків і злочинних угруповань.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Читайте на НВ style

Недільне чтиво ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: