23 вересня 2017, субота

Недільне чтиво. 6 великих винаходів, які були взяті з наукової фантастики

Віртуальна реальність і соціальні мережі засновані на ідеях фантаста Ніла Стівенсона

Віртуальна реальність і соціальні мережі засновані на ідеях фантаста Ніла Стівенсона

Всі знають, що фантасти часто передбачають наукові відкриття. Але мало хто знає, що іноді вчені просто втілюють в життя те, що вичитали в улюблених книжках. НВ вибрало 6 винаходів, які є реалізацією ідей видатних фантастів.

1Підводний човен

Винахідник першого у світі підводного човна Саймон Лейк став фанатом ідеї переміщень під водою після знаменитого роману француза Жюля Верна 20 тисяч льє під водою. Герої книги подорожують навколо земної кулі на підводному човні Наутілус, що приводиться в рух електричним струмом.

Лейк став першим інженером, якому вдалося втілити задумані Верном баластні цистерни і перископ.


Первые подлодки базировались на идеях Жюля Верна
Перші підводні човни базувалися на ідеях Жуля Верна


Дітище Лейка називалося Аргонавт. Саме цей апарат став першим підводним кораблем, який здійснив успішне занурення у відкритому морі.

Правда, апарат Лейка був досить далекий від книжкового Наутілуса. Він приводився в рух двигуном внутрішнього згоряння потужністю 30 к. с. і брав повітря з поверхні через дві довгі труби. І все ж - це був початок ери підводного плавання.

Найвищою нагородою Лейку став вітальний лист, який у 1898 році йому прислав його кумир Жюль Верн. Французький письменник був щиро захоплений тим, що його фантастична ідея була так швидко втілена в життя.

2Атомна енергія

У 1933 році американський фізик Лео Сцилард явив світу ланцюгову ядерну реакцію, яка стала фундаментом для настання атомної ери. Джерелом натхнення для нього послужив роман Герберта Уеллса Світ звільнений, опублікований в 1914 році.Уеллс прогнозував, що протягом 20 років світ перейде на атомну енергію, яку він називав "штучної". Зрештою, завдяки їй на планеті настане мир, передрікав класик фантастики.

Сцилард прочитав роман в 1932 році. І вже через рік опублікував роботу про ланцюгову реакцію. Після закінчення Другої світової, яка ознаменувалася застосуванням ядерної зброї, Сцилард став одним з головних прихильників контролю за озброєннями і мирного використання атомної енергії.

3Вертоліт

Ще один винахід Жюля Верна. Знаменитий Ігор Сікорський визнавав, що на ідею побудови вертольота його наштовхнула одна з улюблених книг дитинства Робур-Завойовник. Герой книги, який мріяв стати володарем світу, розробив дивовижний агрегат, який пересувався по дорогах як автомобіль, але міг також переміщатися повітрям за допомогою тяги гвинтів.


Сикорский утверждал, что на создание вертолета его вдохновила одна из книг Жюля Верна
Сікорський стверджував, що на створення вертольота його надихнула одна з книг Жюля Верна


У свою чергу, джерелом натхнення для Верна послужили його французькі друзі iз Спільноти авіації. В ті часи в повітря піднімалися тільки на повітряних кулях, тому Верна зацікавили ідеї декількох французів про можливу будову літального апарата важче повітря.Так народилася ідея апарату для Робура-Завойовника.

Сікорський у своїх роботах часто цитував Верна. Йому належить знаменита фраза: "Все, що може уявити одна людина, може реалізувати інша".

4Ракета

Американський інженер Роберт Годдард, творець першої у світі ракети з двигуном на рідкому паливі, не приховував, що почерпнув цю ідею з класичного роману Війна світів Герберта Уеллса. У книзі розповідається про те, як на Землю вторгаються марсіанські загарбники.

"Після прочитання мене повністю захопила ідея міжпланетних польотiв і необхідних для цього реактивнi двигуни", - писав Годдард в своїх мемуарах.

Одного разу він виліз на вишню на задньому дворі батьківського дому. І, сидячи на висоті, уявив собі політ до Марса на апараті, який використовував би відцентрову силу.Вiн був студентом факультету фізики і провів необхідні розрахунки, по суті, рухаючись у своїх працях паралельно з Костянтином Ціолковським.

Свої перші експерименти на практиці Годдард почав в 1915 році. До 1937 році ракети, запущені Годдардом вже піднімалися на висоту більше двох км.

5Віртуальна реальність

Американський фантаст Ніл Стівенсон в 1992 році опублікував роман Лавина, в якому описав Метавсесвiт, до якого можна було потрапити через комп'ютери і спілкуватися там один з одним за допомогою аватарів.

Філіп Росдэйл, творець самого масштабного на сьогодні сервісу віртуальної реальності Second Life, прямо визнає, що почерпнув ідею свого проекту з Лавини.


Популярный виртуальный мир Second Life создавался по образу Метавселенной из романа Нила Стивенсона
Популярний віртуальний світ Second Life створювався за образом Метавсесвіту з роману Ніла Стівенсона


Можливо, Стівенсон був не першим, хто задумувався про віртуальнi світи, каже Росдэйл, але саме Лавина вперше показала, як це може виглядати в осяжному майбутньому.

Крім Second Life до справдженим пророцтвам Стівенсона можна віднести і соцмережі, зокрема, Twitter, який дуже схожий на населену вiдомими персонами частину Метавсесвіту з Лавини. І навіть Google, принцип дії якого також змальований у романі. Правда, прямих вказівок на те, що творці цих сервісів надихалися книгою Стівенсона, немає.

6Стільниковий телефон

В епоху "айфонів" і "андроїдів" складно уявити собі часи, коли телефони були виключно дротовими. Однак, перші стільникові телефони задзвонили тільки в 1970-х, а на масовий ринок дісталися ще два десятиліття тому.Піонером "мабілобудування" була американська компанія Motorola. А Мартін Купер, який очолював розробку перших моделей, прямо вказував на своє джерело натхнення - культовий фантастичний серіал Зоряний шлях.


Ранние модели Motorola базируются на идеях из Звездного пути, даже в отношении дизайна
Ранні моделі Motorola базуються на ідеях із Зоряного шляху, навіть у відношенні дизайну


Комунікатор, за допомогою якого спілкувалися Спок і капітан Кірк, надихнув інженерів Motorola. Причому, справа не обмежилася однією лише ідеєю голосового спілкування на відстані і розробкою відповідного пристрою.

Motorola стала випускати телефони в форматі "розкладачка", натхненні дизайном комунікаторів з Зоряного шляху.

"Зоряний шлях не був для нас фантастикою, - пізніше згадував Купер. - Це була мета, якої треба досягти".

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Читайте на НВ style

Недільне чтиво ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: