19 жовтня 2017, четвер

Вчені з'ясували, що Всесвіт загине раніше, ніж прийнято вважати

коментувати
Всесвіт розширюється набагато швидше, ніж вважали вчені
Hubble / NASA

Всесвіт розширюється набагато швидше, ніж вважали вчені

Група астрофізиків опублікувала результати свого дослідження, яке показує, що Всесвіт розширюється відчутно швидше, ніж прийнято вважати. Як мінімум, на 5-9%.

Єдиним фіналом розширення Всесвіту може бути самознищення, і тепер учені припускають, що це відбудеться раніше, ніж можна було очікувати.

"Кумедний Всесвіт став ще кумеднiшим", - іронізує астрофізик Бред Такер.

Вчені внесли уточнення в знаменитий закон Хаббла, який описує розширення Всесвіту.

Приводом для змін стали дані, отримані телескопом, який, за іронією долі також носить ім'я Hubble. Дані про розширення Всесвіту були зіставлені з показниками, які отримали космічний апарат WMAP і супутник Planck.

Обидва апарати вимірюють "післясвітіння" Великого вибуху. А Hubble проаналізував відстані між найближчими і найбільш віддаленими галактиками.

Всього у вимірах брали участь 2400 зірок і 300 наднових.

Вчені співвіднесли виміри світлових слідів і показники розширення простору Всесвіту. І результати виявилися досить несподіваними.

"Якщо ви ведете відлік з двох протилежних точок, і ваші дані правильні, то шляхи перетнуться посередині, - пояснює один з авторів дослідження, Нобелівський лауреат з фізики Адам Різ. - Але якщо перетин відбувається в іншій точці, потрібно з'ясувати, чому це стається".

На перший погляд, збільшення лише на 5-9% не здається значущим, проте в світі фізики - це досить суттєве відхилення. Судячи з усього, існуючі уявлення про енергетичний баланс після Великого вибуху хибні.

Різ припускає, що Всесвіт може розширюватися швидше, ніж було прийнято вважати, тому що в попередніх розрахунках не були враховані ефекти, якi надають темна матерія і темна енергія. А саме вони становлять 95% Всесвіту.

Можливо, мова йде про темну радіацію, гіпотетичне явище, природа якого не відома, а сам факт існування поки що не доведено, передбачає Такер.

За словами Різа, похибка розрахунків складає на поточний момент 2,4%.

Найближчим часом учені мають намір знизити похибку розрахунків до 1% з допомогою космічного телескопа імені Джеймса Вебба і Європейського надзвичайно великого телескопа (E-ELT).

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Наука ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: