22 листопада 2017, середа

Вчені з'ясували, що рівень моря піднімається швидше, ніж вважалося

коментувати
Виверження вулкана на Філіппінах ввело в оману кліматологів, що вимірюють рівень моря.

Виверження вулкана на Філіппінах ввело в оману кліматологів, що вимірюють рівень моря.

Міжнародна група дослідників з'ясувала, що останні 25 років дані про зростання рівня моря були помилковими. Насправді вода прибуває набагато швидше, ніж вважалося раніше.

Помилка в обчисленнях сталася через масштабне виверження вулкана Пінатубо на Філіппінах в 1991-му році, яке вважається одним з найбільших вивержень XX століття. Воно призвело до викиду 20 мільйонів тонн діоксиду сірки в атмосферу. В результаті сформувалося гігантська газова хмара, через яку у 1991-1993 роках у світі спостерігалося зниження температури.

Практично в той саме час NASA і національний центр космічних досліджень Франції (CNES) запустили супутниковий альтиметр TOPEX/Poseidon для вимірювання рівня моря. Таким чином, його запуск збігся з періодом аномального зниження температур. Через цей збіг вчені стали отримувати досить несподівані дані про зростання рівня моря.

"Ми дивилися на показники альтиметра, чухали потилиці і говорили: "Чому записи супутника не показують прискорення? Воно повинно бути", - розповів кліматолог Національного центру атмосферних досліджень США в Боулдері Джон Фасулло.

Грунтуючись на свідченнях Poseidon вчені відзначали, що рівень моря росте зі швидкістю приблизно 3,5 мм на рік. У світлі глобального потепління такі дані виглядали дивно, і дослідники вирішили перевірити їх.

Для цього вони побудували 40 різних моделей кліматичних змін, в яких була врахована аномальна зміна температур, викликана виверженням. У результаті з'ясувалося, що рівень моря дійсно підвищується з прискоренням.

Втім, поки вчені не готові говорити, наскільки воно велике. За словами Фасулло, обчислення тепер потрібно робити заново, і в результаті показники можуть виявитися в 5-10 раз вище, ніж раніше. Кліматолог зазначає, що для отримання точних результатів знадобиться ще кілька років спостережень.

Раніше група вчених на чолі з колишнім кліматологом NASA Джеймсом Хансеном заявила, що рівень моря може зрости на кілька метрів протягом 50 років, після чого цей процес значно прискориться.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Наука ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: