21 жовтня 2017, субота

Вчені з'ясували, чому оперення птахів ніколи не сивіє

коментувати
Забарвлення у птахів формується за іншим принципом - незалежно від барвників і пігментів, які з часом втрачають колір

Забарвлення у птахів формується за іншим принципом - незалежно від барвників і пігментів, які з часом втрачають колір

Головна особливість пташиого пір'я полягає в їх будові: комірчаста структура з маленькими повітряними вкрапленнями дозволяє пернатим завжди зберігати незмінним їхній колір.

На відміну від ссавців, у яких за пігментацію шкіри, волосся і нігтів відповідають меланоціти і кератиноціти, забарвлення у птахів формується за іншим принципом - незалежно від барвників і пігментів, які мають особливість з часом втрачати колір. Тому птахи не сивіє при настанні старості, свідчать дані дослідження, опубліковані в журналі Scientific Reports, передає Дзеркало тижня.

Загальним для всіх вищих хребетних в освіті зовнішньої оболонки є фибриллярный білок кератин. Саме з кератину складається луска кісткових риб, амфібій, рептилій; панцир, текстура рогів, голок вовни, кігтів, шкіри, волосся, нігтів - у ссавців. Пір'я птахів складаються з губчастої кератину - того ж матеріалу, з якого складаються волосся і нігті у людини. Птахи здатні контролювати розміри отворів в губчасту структуру, змінювати їх і, відповідно, змінювати довжину хвилі світла, що відбивається від пера, це і визначає забарвлення птиці. Таким чином, використовуваний птахами природний механізм не потребує барвниках і пігментах, які втрачають яскравість, тобто птахи не сивіють, як люди.

Приміром, якщо губчасті отвори мають досить великі розміри, то тоді перо відображає майже всі види хвиль видимого світла, що властиво для фізіології людського ока сприймати як білий колір. Якщо ж ці пори помітно менше, то тоді поверхня пера набуває інший колір в залежності від довжини хвилі. Дане відкриття може сприяти в майбутньому створення недорогих і екологічно безпечних кольорових покриттів і тканин, які завжди будуть зберігати свій колір.

Раніше вчені з'ясували, чому фотографії котиків можуть викликати агресію.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Наука ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: