13 грудня 2017, середа

Вчені наблизилися до розгадки походження одного з найбільш таємничих народів Європи

коментувати
Баски є одним з найбільш таємничих народів Європи
Фото: Eddy Van 3000 via Flickr

Баски є одним з найбільш таємничих народів Європи

Шведські вчені наблизилися до розгадки походження народу басків, мова яких не має аналогів у Європі.

Зокрема, дослідники з Уппсальського університету прорахувала геномні послідовності останків восьми осіб, виявлених у печері Ель-Порталон в Країні Басків на півночі Іспанії, пише Дощ з посиланням на журнал Science.

Згідно з даними дослідників, у цій печері 30000-1000 років тому постійно мешкали люди, серед виявлених там останків були скелети ранніх землеробів, що жили 5500-3500 років тому на рубежі Мідного і Бронзового віків, проте також виявлені артефакти мисливців-збирачів.

Порівнявши отримані геноми з генетичними картами останків, виявлених у різний час в Західній і Центральній Європі, а також сучасних європейців, дослідники встановили, що мешканці цієї місцевості мали гени як мисливців-збирачів, так і землеробів.

Читайте також у розділі Наука:

Це відкриття є досить істотним, оскільки раніше вважалося, що баски походять від ізольованої групи мисливців і збирачів.

У своєму дослідженні вчені стверджують, що баски стали ізольованим народом не під час першої хвилі поширення землеробства в Європі, а набагато пізніше, під час міграційних потоків з Центральної Європи і Північної Африки, що почалися п'ять тисяч років тому. У геномі сучасних басков немає слідів спільного проживання на відміну від іспанців та португальців, у яких зараз по 10-25% генів від цих мігрантів.

Однак точних даних про походження баскської мови шведські вчені не представили, припускаючи, що вона походить від прислівників ранніх європейських землеробів, які мешкали на півострові до поширення мов індоєвропейської сім'ї.

Нагадаємо, що більшість народів Європи є носіями мови індоєвропейської сім'ї, крім фінів, естонців, угорців, басків і деяких фіно-угорських народів європейської частини Росії.

Локалізація прабатьківщини сучасних індоєвропейців досі є дискусійною, однак, більшість вчених вважають, що вона перебувала в Євразійських степах, охоплюючи територію сучасної східної України, півдня Росії і Казахстану.

Щодо басків, більшість дослідників схиляється до думки про їхнє походження від неолітичного доіндоєвропейського населення Європи, деякі пов'язують появу цього народу на Піренеях з хвилями міграції племен з Кавказу.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Наука ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: