19 листопада 2017, неділя

Правда чи міф? Чоловіки завжди були і будуть розумніші за жінок

коментувати
З міфом про те, що чоловіки розумніші за жінок, пора прощатися. Хоча нобелівських лауреатів серед жінок поки що більше не стає

З міфом про те, що чоловіки розумніші за жінок, пора прощатися. Хоча нобелівських лауреатів серед жінок поки що більше не стає

Сторіччя чоловічого шовінізму призвели до появи стійкого стереотипу, що чоловіки інтелектуально перевершують жінок. Але в останні кілька десятиліть дослідження стали показувати перевагу жінок у багатьох інтелектуальних сферах. Так хто ж розумніший?.

Міф:

Чоловіки в середньому мають більш розвинені інтелектуальні здібності, ніж жінки

Насправді:

Сплеск інтересу до теми інтелектуальної переваги чоловіків над жінками в науковому світі стався в 2010 році після гучної заяви британської баронеси Сьюзан Грінфілд.

Баронеса, сама будучи професором нейрофізіології Оксфордського університету, заявила, що обурена тим, як мало у Великобританії і взагалі у світі жінок-вчених.

Заяву Грінфілд розтиражували провідні видання Англії, а потім США і всього світу. Світ традиційно розділився на дві приблизно рівні за кількістю половини – на тих, хто стверджував, що жінки не досягають більшого через дискримінацію і чоловічий шовінізм, і тих, хто говорив, що жінки просто поступаються чоловікам в інтелектуальному плані.


В развитых странах женщины начинают превосходить мужчин по результатам тестов IQ
У розвинених країнах жінки починають перевершувати чоловіків за результатами тестів IQ


Перші називали других сексистами. Ті, у свою чергу, називали перших дурнями.

Поставити крапку в суперечці намагався багато хто. В хід йшли різні аргументи – від статистики за тестами IQ до банальних вимог політкоректності.

Статистика, до речі, активно йшла в хід як аргумент обох сторін.

Так, прихильники теорії про інтелектуальну рівність статей наводили аргумент про те, що дівчатка краще здають тести IQ ще в школі, і в цілому великі вибірки статистики з інтелектуальних тестів показують рівність чоловіків і жінок.

Хоча, в деяких випадках статистика й зовсім свідчить на користь жіночої переваги.

Так, американський експерт з IQ Джеймс Флінн наводить дані про те, що й у зрілому віці жінки в середньому набирають більше балів у тестах. Принаймні, в розвинених країнах, наприклад, у США, Канаді, Новій Зеландії та ряді країн Європи.

Інші дослідження також підтверджують, що в багатьох країнах середній IQ у жінок на кілька балів перевищує середній IQ у чоловіків.

Це статистика, а не сексизм

Флінн пояснює цю дивну статистику не лише тією обставиною, що в цих країнах раніше всього покінчили з сексизмом, що дозволило вирости цілим поколінням жінок, яким ніхто не заважав розвиватися.

Він також вважає, що жінки швидше адаптуються до навколишнього світу, а сучасний світ вимагає все більш і більш високих інтелектуальних здібностей.

Прихильники теорії про перевагу чоловічого інтелекту також посилалися на статистику за тестами IQ. Тільки трохи іншу статистику.

Зокрема, британський професор університету Ульстера Річард Лінн відкрито заявив, що є всі підстави вважати інтелектуальну перевагу чоловіків доведеною.

Не заперечуючи зразкову рівність чоловіків і жінок у нижчому і середньому діапазоні результатів тесту IQ, Лінн вказує на явну перевагу сильної статі, коли мова заходить про вищий сегмент.

Лінн наводить дані про те, що серед людей, що набирають в тесті IQ більше 145 балів, чоловіків у 8 разів більше, ніж жінок.

"Це статистика, а не сексизм", – підсумовує Лінн.

Він також додає, що за 100 з гаком років існування Нобелівської премії, жінки лише двічі ставали лауреатами в галузі фізики і чотири – у галузі хімії.

А вже медаль Філдса за дослідження в галузі математики жінки взагалі ніколи не отримували.

Є й інша точка зору. Деякі дослідники вважають, що в повсякденному житті є речі, важливіші за інтелект. Це емоційний інтелект – здатність пов'язувати свої розумові здібності з емоціями, самоконтролем і емпатією.

Ця теорія за науковим мірками вкрай молода – вона існує з середини 1990-х. Але дослідження вже показують, що в області емоційного інтелекту жінки перевершують чоловіків.

Зокрема, це насамперед стосується самооцінки й уміння слухати себе. Також жінки краще пристосовуються до соціальних умов і керують відносинами, відзначають дослідники.

Висновок:

На середньостатистичному рівні чоловіки і жінки мають приблизно однакові інтелектуальні здібності. З легкою перевагою у жінок. Але серед людей з високим IQ чоловіків дійсно більше. Втім, таких людей – приблизно 0,01% світового населення. Та цього явно недостатньо, щоб стверджувати, що чоловіки в цілому розумніші.

Читайте також: Кава рятує від похмілля, але викликає безсоння та наркотичну залежність

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Читайте на НВ style

Правда чи міф ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: