22 жовтня 2017, неділя

Cassini пояснив, як вітер став запорукою збереження озер на Титані

коментувати
Титан давно цікавить астрономів, адже він належить до нечисельних об'єктів в Сонячній системі, які мають рідкі водойми
Зображення: NASA/JPL-Caltech/University of Arizona/University of Idaho

Титан давно цікавить астрономів, адже він належить до нечисельних об'єктів в Сонячній системі, які мають рідкі водойми

Астрономи з Університету Каліфорнії за допомогою даних зонда Cassini з'ясували, чому знамениті метанові озера на північному полюсі Титана - супутника Сатурна, настільки численні і не пересихають, повідомляє ЛІГА з посиланням на видання Geophysical Research Letters.

Як з'ясувалося вся справа в незвичайних "вітрах-водовозах", які транспортують метан з півдня на північ цього супутника Сатурна.

"Протягом останніх років ми намагалися знайти пояснення цьому різними феноменами, характерними для клімату Титану. Ми вивчали різні комп'ютерні симуляції в двомірному і тривимірному вигляді. Двомірні моделі не пояснювали, чому рідина знаходиться тільки на одному полюсі, але 3D-моделі швидко розкрили нам причину вічності цих озер", - повідомив дослідник Хуан Лора.

До проведення дослідження каліфорнійського університету, більшість планетологів вважали, що причиною незвично великої кількості озер на північному полюсі Титану було обертання Сатурна навколо Сонця не по колу, а по досить витягнутій орбіті, через це, літо в південній півкулі трохи довше і тепліше, ніж на північній половині Титану, де повинна панувати досить прохолодна і волога погода.

Читайте також у розділі Наука:

Однак, ніхто не знав, як саме метан потрапляє на північний полюс, і чому його майже немає на південному полюсі планети, де є лише одне велике озеро. Модель атмосфери Титана, складена за допомогою даних, зібраних зондом Cassini за весь час його роботи на орбіті Сатурна, допомогла вченим відкрити незвичайні "вітри-водовози", які переносять пари метану з півдня на північ.

Завдяки цим вітрам на поверхні Титану виникає асиметрія в розподілі рідин: північне півкуля немов викачує метан та інші вуглеводні з південного, завдяки чому на його поверхні, в тому числі і на північному полюсі, є набагато більше озер, ніж на півдні.

Титан давно цікавить астрономів, адже він єдиний крім Землі об'єкт в Сонячній системі, який має рідкі водойми. Ці моря і озера заповнені рідкими вуглеводнями - наприклад, метаном і пропаном з температурою до -179 градусів, як з'ясували раніше зонди Voyager 1 і Voyager 2.

У той же час, в NASA розробляють плани по дослідженню метанових озер Титана з допомогою підводного човна, який повинен дослідити ці космічні моря. Місію попередньо запланували на 2040 рік.

Раніше повідомлялося, що Європейська південна обсерваторія опублікувала знімок об'єкту M17, у сузір'ї Стрільця, відомої також як туманність Лебедя.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Наука ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: