24 вересня 2017, неділя

Астрономи виявили таємничу аномалію на одному з супутників Сатурна

коментувати
Коли Енцелад знаходиться найдалі від Сатурна, його гейзери викидають набагато більше крижаного пилу, але кількість водяної пари, що також викидається, збільшується не так сильно
NASA/JPL/Space Science Institute

Коли Енцелад знаходиться найдалі від Сатурна, його гейзери викидають набагато більше крижаного пилу, але кількість водяної пари, що також викидається, збільшується не так сильно

Нові дані, отримані з допомогою міжпланетної станції Cassini, показали дивності в складі викидів, що виробляються гейзерами Енцелада.

Після прибуття Cassini до Сатурна в 2004-му вченим вдалося встановити, що Енцелад викидає струмені водяної пари і крижаного пилу через гейзери, розташовані в його південній полярній області. Імовірно, їх джерелом служить підповерхневий океан. Частка водяної пари в них перевищує 90%.

Роки спостережень показали, що при найбільшому видаленні супутника Сатурна від планети, кількість крижаного пилу, що викидається гейзерами виростає втричі. Наскільки при цьому збільшується кількість водяної пари, вчені до цього часу не знали.


NASA/JPL-Caltech/University of Arizona/Cornell/SSI
NASA/JPL-Caltech/University of Arizona/Cornell/SSI


Спробу відповісти на це питання вони зробили в березні поточного року, коли Енцелад проходив на тлі зірки Епсилон Оріона, що входить до складу Пояса Оріона. В точці орбіти, за якою спостерігали вчені з NASA, гейзери супутника Сатурна викидають значно більше крижаного пилу, тому вони вважали, що кількість водяної пари також істотно зросте. Однак отримані цифри їх здивували. Збільшення склало тільки 20%.

"Спершу ми шукали найбільш очевидну відповідь, але отримані дані показали нам, що нам слід копнути глибше", - говорить член проекту Cassini Кенді Хансен, яка очолювала планування березневих спостережень.

Тоді Хансен і її колеги зосередилися на конкретному струмені, названому "Багдад 1". Вони відзначили суттєве збільшення (з 2% до 8%) частки цього струменя у загальній кількості водяної пари, що викидається гейзерами Енцелада.

В даний час дослідники не готові відповісти на питання, в чому причина такої неочікуваної поведінки гейзерів. За словами Хенсен, тепер слово за теоретиками. "Оскільки ми бачимо лише те, що відбувається над поверхнею, тепер фахівці з моделювання повинні скористатися цими даними і зрозуміти, що відбувається під землею", - каже вона.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Наука ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: