25 вересня 2017, понеділок

Кремлівський "посол миру". Рахманін про те, що Порошенко обіцяв Гризлову

Сергій Рахманін: Людина, якій заборонено в'їзд на територію України — не найкраща кандидатура для «посла миру»

Сергій Рахманін: Людина, якій заборонено в'їзд на територію України — не найкраща кандидатура для «посла миру»

"Росія в її нинішньому становищі — яка загрузнула в Сирії, Росія, де дешевшає нафта й падає рубль, Росія підсанкційна — зацікавлена швидше "розв'язатися" з Донбасом. Але розв'язатися на її, Росії, умовах", - пише журналіст Сергій Рахманін у колонці для Zn.ua

Зустріч Петра Порошенка з новим представником Росії в ТКГ (Тристоронній контактній групі — органі, уповноваженому вести переговори в рамках Мінського процесу) Борисом Гризловим, яка відбулася 11 грудня, наробила шуму.

Екс-спікер Держдуми і колишній голова "Єдиної Росії" змінив у ТКГ посла з особливих доручень МЗС РФ Азамата Кульмухаметова, який, за словами експертів, був слабким парламентером, погано орієнтувався в проблематиці і не виглядав фігурою, адекватною своєму візаві Леоніду Кучмі. Гризлов — політик досвідченіший, самостійніший, ближчий до Путіна, і, водночас беззастережно слухняний. Хоча в призначенні був і очевидний виклик Києву: людина, якій заборонено в'їзд на територію України, — не найкраща кандидатура для "посла миру".

Нам розповідають, як облаштувати свій дім, усі, кому не лінь, — від Путіна і Лаврова до Меркель і ОБСЄ

Є підстави вважати, що вояж гостя з Білокам'яної український президент прагнув зберегти в таємниці. Наші джерела стверджують, що в АП прямо жахнулися, коли дізналися, що візитер прибув не на непримітному джеті (як чомусь чекали в Києві), а на лайнері з триколором, і анітрохи не маскує свого перебування в українській столиці.

Впертість, із якою Петро Олексійович приховував очевидне (ну не на чай же з Кучмою, справді, приїжджав повпред Кремля), дивує. Такий самий подив викликає й лукавство українського президента, — за нашими даними, підтвердженим з кількох джерел, український президент і московський посланник спілкувалися "не у складі тристоронньої групи" (як пізніше пояснював Порошенко), а віч-на-віч, близько години.

Можна гадати, темою розмови було обговорення пропозицій Путіна. Можлива суть цих пропозицій: спочатку — амністія, конституційні зміни, прийняття закону про вибори в ОРДЛО, виборча кампанія на неконтрольованих територіях, визнання їх Києвом, потім — решта, аж до контролю над кордоном. Кремль нібито виявляв готовність іти назустріч Києву в питанні допуску до виборів в ОРДЛО українських партій. І остаточно погоджувався з українською версією конституювання "особливостей самоврядування". Не вимагаючи перенесення правок у тіло Конституції та розширення формулювань.

Утім, на цьому Москва й раніше не дуже наполягала. Її публічна незгода з формулюванням 18 пункту перехідних положень конституційних змін радше була торговим прийомом — "Ставте ціну 10 рублів, тоді точно куплять за п'ять, ще й дякуватимуть". Крім того, роз'яснення Венеціанської комісії, яка уточнила, що перехідні положення мають таку ж юридичну силу, як і "тіло" Конституції, Кремль остаточно заспокоїло.

(...) Ідея з конституційним закріпленням "особливостей самоврядування" Порошенкові, думається, ніколи не подобалася. Але рік тому він на неї пішов. Бо був дуже наляканий боями в ДАП і Дебальцевому, і погоджувався на будь-який рецепт зниження масштабу бойових дій. Тому що такий план з різних причин влаштовував Путіна й Меркель, а свого плану в Порошенка не було.

До конституційного узаконення "особливостей" активно схиляв Київ і Вашингтон. І тому український президент зробив усе від нього залежне, щоб запустити маховик конституційних змін.

Але минув час. Тиск Заходу трохи послабився. Байден, як стверджує джерело, у спілкуванні з українською стороною відгукнувся про "мінський процес", як про погану "угоду". Ціни на нафту падали швидше, ніж розраховували в Москві, і це давало шанс на велику зговірливість Кремля.

І стимулювання конституційного процесу поступово перетворилася в його симулювання. Київ потихеньку почав "сповзати з теми".

За однією версією, пропозиції Путіна Петра Олексійовича не влаштували. І поки що він не зацікавлений у результативному голосуванні за конституційні зміни.

Порошенко розуміє, що Росія в її нинішньому становищі — яка загрузнула в Сирії, Росія, де дешевшає нафта й падає рубль, Росія підсанкційна — зацікавлена швидше "розв'язатися" з Донбасом. Але розв'язатися на її, Росії, умовах. Забравши звідти значну частину військ, проте зберігши контроль над територією. Знизивши тягар витрат на ОРДЛО і, фактично, поклавши фінансування цих територій на Київ. Адже після виборів Київ ніби отримає їх назад. А Москва отримає можливість порушувати питання зняття санкцій — адже приписи Мінська-2 будуть ніби виконані.

Порошенко це розуміє. Але від Росії слабнучої він очікував більших поступок. І поки що не дочекався — пропозиції Путіна, озвучені Гризловим, його не надто підбадьорили. Він розуміє, що Росія слабшає, але не в змозі реально оцінити запас її міцності. Він розуміє, що Росія в її нинішньому становищі не зацікавлена в повномасштабній війні, але не впевнений, що вона на неї не наважиться — якщо не матиме іншого виходу.

За іншою версією, Порошенко нібито пообіцяв Гризлову забезпечити прийняття конституційних змін, а також трьох законів, яких вимагає Москва — про "особливості", про вибори в ОРДЛО та про амністію. Зрозуміло, з нюансами.

Непрямим підтвердженням цієї версії є те, що в громадську думку знову почали вкидати апробовані меседжі. Що краще солом'яна згода, ніж золота сварка. Що не треба боятися "особливого статусу". Що "невинне" рчення в "якихось" перехідних положеннях Конституції варте того, аби добитися бодай часткового контролю над відторгнутими територіями.

Правда, ніхто зі спікерів-миротворців так і не потрудився роз'яснити, як саме Київ встановить реальний контроль в ОРДЛО.

(...) Вибори у будь-якій частині держави неможливі без контролю цієї держави над її територією. Контроль над територіями неможливий, як мінімум, без контролю над державним кордоном.

Через рік це зрозумів Петро Порошенко. "Без повернення контролю над кордоном нічого не працює", — заявив він 14 січня. Зрозуміло. Але мінські угоди передбачають, що процес відновлення контролю над кордоном тільки розпочнеться після виборів в ОРДЛО.

Потрібен або перегляд попередніх домовленостей, або прийняття принципово нових. Формулювання мають готуватися вже сьогодні. Насправді їх мали підготувати позавчора. Але їх немає.

Необхідно жорстко зазначити — Україна не виконуватиме угоди в односторонньому порядку. Необхідно підкреслити, що питання територіально-адміністративного устрою, внутрішньої політики та конституційних змін не можуть бути предметом міжнародного обговорення і розмінною монетою в будь-яких перемовинах. А то нам розповідають, як облаштувати свій дім, усі, кому не лінь, — від Путіна та Лаврова до Меркель та ОБСЄ. Необхідно домагатися розширення кола учасників переговорного процесу за рахунок активнішого залучення США і, можливо, Великобританії. Не треба соромитися нагадувати їм, що вони — гаранти нашої безпеки. Необхідно гранично чітко опрацювати питання можливого залучення миротворчих місій. Необхідно провести ротацію переговорної групи, посиливши й забезпечивши координацію дій підгруп (що сьогодні відбувається недосить ефективно) і забезпечити належну взаємодію переговірників з Радбезом, АП, Кабміном, дипломатами та військовими (чого сьогодні практично не відбувається).

(...) Необхідно детально, з урахуванням військового, економічного та гуманітарного аспектів, опрацювати будь-який варіант. Варіант "стіни" як тимчасового заходу. Варіант фактичного відторгнення територій, що передбачає нешвидку поетапну реінтеграцію. Варіант відбиття масштабної агресії. Варіант гіпотетичної наступальної операції. Варіант співіснування з бунтівним краєм, якщо йому будуть даровані повноваження, які, найімовірніше, приведуть не до реінтеграції ОРДЛО, а до подальшої дезінтеграції держави.

На цей час у цих краях можливе все. А отже, готуватися треба до всього.

Плани мають бути чіткими. Потреба в них виникне скоро.

Повну версію колонки Сергія Рахманіна читайте на сайті Zn.ua

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: