18 грудня 2017, понеділок

Імперія з фекалій. Олександр Невзоров – про тяжку хворобу росіян

Олександр Невзоров: Імперська ідеологія береться з так званої російської культури
fontanka.ru

Олександр Невзоров: Імперська ідеологія береться з так званої російської культури

Одна справа - будувати імперію з мільйонів покірних кріпаків та безмовних гоголівських чинуш, інша — з тих фекалій, які пропонує сьогоднішня реальність

«Для Росії найважливіше — це не те, хороший Путін чи поганий, а те, життєздатна конструкція, яку він намагається побудувати, чи ні», - каже російський журналіст Олександр Невзоров в колонці для Сноб.

Чи варте відновлення примарної, тендітної імперії добробуту і благополуччя пари-трійки поколінь? «Особисто я вважаю, що ні, а президент, мабуть, навпаки, - продовжує автор. - Це нормальне цивілізаційне протистояння, і не можна на 100% точно сказати, хто з нас має рацію, але я чудово знаю, наскільки крихкі імперії, я брав участь у порятунку декількох».

Сьогодні це нежиттєздатна конструкція, і платити за неї таку величезну ціну нерозумно і просто безглуздо.

Так, російська публіка заради примарної мрії про імперію готова помучитися, зазнати обмежень, - у Путіна ж дійсно величезна підтримка, визнає Невзоров. Інша справа, що до цього прийшли не зовсім коректним шляхом: тим людям, які репетували, що Крим наш, ніхто не пояснював, що весь цей геополітичний банкет може закінчитися трагічно.

Імперська ідеологія — це важка хвороба

Путін будує імперію і робить свою справу чудово, хоч йому, бідоласі, доводиться важко. Адже одна справа - будувати імперію з мільйонів покірних кріпаків та безмовних гоголівських чинуш, а інша справа — з тих фекалій, які пропонує сьогоднішня реальність.

«Імперська ідеологія — це важка хвороба, я і сам хворів нею», - продовжує журналіст. Вона береться з так званої російської культури, православ'я і набору всіх тих архаїчних і дуже отруйних субстратів, якими жила і досі живе Росія. Виходить це так: країна, у якої ніколи не було жодної культури, крім абсолютно дикунської або запозиченої від монголів, раптом у XVIII–XIX столітті інфікується потужною європейською культурою. Зрозуміло, що вона виробляє з цією культурою жахливі метаморфози: народ починає сам себе переконувати в тому, що він — народ-богоносець і у його країни є якийсь особливий шлях. З'являються ідеологи дикого чорносотенства і нацизму, як Достоєвський, а їх вважають мало не совістю нації. Відбувається повне усунення всіх орієнтирів, які панували в тій, запозиченій культурі, і це просто зносить голову.

Колумніст зазначає, що цей феномен схожий на те, як німецький нацизм був би неможливий без чарівних німецьких поетів-романтиків. А це ж були дуже піднесені, рафіновані люди, які й уявити собі не могли, що кілька десятків віршів та повістей обернуться Освенцимом.

Повну версію колонки Олександра Невзорова читайте на Сноб

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: