20 жовтня 2017, п'ятниця

Час діяти. Доля України – ключ до майбутнього Європи, – ірландський економіст

коментувати
Ден О'Браєн: Результат конфлікту з Росією стане головним чинником у визначенні долі України
www.independent.ie

Ден О'Браєн: Результат конфлікту з Росією стане головним чинником у визначенні долі України

Якщо Європа хоче уникнути нової хвилі масової міграції, вона має активніше допомагати Україні

«Коли п'ять років тому в Сирії почалася війна, населення країни становило 20 млн осіб. Ця країна знаходиться в Малій Азії та відокремлена від Європи морем і територією Туреччини», – пише головний економіст Інституту міжнародних і європейських відносин і старший науковий співробітник Дублінського університетського коледжу Ден О'Браєн у колонці для Independent.ie.

Попри географію гуманітарні наслідки війни в цій країні вже перекинулися на Європу, спровокувавши потоки біженців, які прямують на континент, що був абсолютно не готовий до такого напливу людей, пише колумніст.

Тепер зупинимося на Україні. Її населення вдвічі більше, ніж населення передвоєнної Сирії. Вона межує з чотирма країнами ЄС. За оцінками ООН, за час конфлікту в Україні загинуло близько 8 тис. осіб. Майже 1,5 млн людей були змушені покинути свої домівки, щоб утекти від бойових дій. Україну від Сирії, серед іншого, відрізняє те, що переселенці стали біженцями у власній країні.

Якби конфлікт в Україні досяг рівня сирійського, зазначає автор, потік біженців міг би затьмарити наплив сирійських біженців і великомасштабні рухи з Балкан 90-х років. Це одна з причин, чому Європа має надавати Україні істотнішу допомогу. Причому в цій допомозі є її особистий інтерес.

Україну від Сирії відрізняє те, що переселенці стали біженцями у власній країні

Хоча ніхто не знає, що відбувається в голові у Путіна, для багатьох – особливо сусідніх країн – його дії ознаменували повернення на континент силової політики з подвоєною силою. «Подорожуючи Польщею та Україною, я помітив у цьому регіоні страх і невпевненість, що їх люди відчувають щодо Росії», – ділиться О'Браєн своїми враженнями.

Якщо поляки і жителі Балтії бояться Росії, яка розв'язала гібридну війну й анексувала Крим, то українці живуть із наслідками цього. Результат конфлікту стане головним чинником у визначенні долі країни, підкреслює експерт. Але навіть якщо війна стишиться і переросте у заморожений конфлікт (тут ніхто не чекає на кращий результат), виклики, кинуті Україні, величезні.

Політично, економічно й адміністративно країна в жахливому стані. Потрясіння, що сталися 18 місяців тому, а потім російська військова інтервенція в Криму і на сході країни штовхнула і без того відчайдушно слабку економіку до межі виживання.

Україна є однією з найкорумпованіших і найскладніших для ведення бізнесу держав у Європі, пише економіст. Крім того, чимало роботи очікується зі жменькою надбагатих олігархів, які занадто довго запобігали появі справжньої ринкової економіки.

Помаранчева революція 2004 року обіцяла таку само модернізацію, що і нинішня влада. Але експеримент не пішов. Однак сьогоднішня ситуація зовсім інша: країна не зможе протистояти поверненню в підпорядкування Росії, якщо не досягне успіху в реформуванні економіки. Реформування держави – колосальне завдання, яке може легко зазнати невдачі, незалежно від того якими будуть наслідки.

Якщо це починання не матиме успіху, наслідки відчуватимуться далеко за межами країни. І це є головною причиною, чому Україні потрібно надати більшу фінансову підтримку, підсумовує колумніст.

Переклад НВ

Повну версію колонки Дена О'Браєна читайте на Independent.ie

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Читайте на НВ style

Ми рекомендуємо ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: