23 жовтня 2017, понеділок

Чи може держчиновник поєднувати бізнес і держслужбу? — Березовець, Фурса, Тістол та інші відомі українці поділились точкою зору

коментувати
НВ розпитало співвітчизників, чи повинні держслужбовці мати право на власний бізнес
Олександр Сугоняко
Голова Асоціації українських банків 100% — ні. І цього зовсім не можна допускати. Адже це зовсім різні речі. Хіба може диригент одночасно грати на музичному інструменті та диригувати?

Той, хто опікується суспільством, має забути себе, приблизно так говорив Конфуцій. Зацикленість на власному інтересі знищує загальне. Це очевидні речі.

А у нас стовідсоткове зрощення [бізнесу і влади], і тому країна гине. Наші бізнесмени зовсім не довіряють політикам, бо розуміють: всі вони продажні. І знають їм ціну — мільйон доларів, два, десять. І зрозуміло ж, що люди, які продаються, не можуть дати жодних гарантій. Вони навіть не можуть припустити, що можна чинити так, як діяли [президент Франції] Шарль де Голль або [президент США] Франклін Рузвельт.
Олег Покальчук, Соціальний психолог
У держслужбу, власне, завжди йшли за отриманням прибутку, "на годування": за капіталом як реальним, так і символічним — у вигляді впливу.

Держапарат, побудований на "дозволянні", просто не може функціонувати інакше, окрім як за допомогою мастильного матеріалу корупції і додаткових доходів, що в сотні разів перевищують символічні заробітки. А благословляє все це суспільство, позбавлене соціальної етики і виховане пострадянськими ЗМІ на махровій брехні та лицемірстві.

Панамський скандал вже був у нашій історії з Павлом Лазаренком: тоді борцями за високу мораль виявилися Леонід Кучма, Валерій Пустовойтенко та інші безсрібники.

Тому соціальна відповідь на питання про те, чи може чиновник поєднувати держслужбу і комерцію, буде звучати по-одеськи: "Може, але не настільки ж".
Тарас Березовець, Політконсультант, президент Фонду національних стратегій
На це є єдина можлива відповідь. Поєднання держслужби та бізнесу прямо заборонено законом. І тут не може бути компромісів. Або робота на державу, або бізнес.

В Україні до цього рано чи пізно прийдуть.
Олег Тістол, Художник
Звісно, не має. Але при цьому ми всі прекрасно розуміємо, що поки це перехідна ситуація. Зрозуміло ж, що чиновник не може жити на 7 тис. грн на місяць. Відповідно, ясно, що всі поставлені в ситуацію якихось вимушених "лівих" доходів.

Найголовніше, що всім зрозуміло, як повинно бути. Але оскільки ми перебуваємо в перехідному періоді, виходить, що доводиться на це дивитися одним оком, а друге — прикривати.
Максим Лазебнік, Виконавчий директор Всеукраїнської рекламної коаліції
В Україні для декого, а може, і для багатьох, держслужба — це цілком дохідний бізнес і без усякого суміщення.
Ігор Захаренко, Генеральний директор турфірми Феєрія
Я вважаю, ні.

Ось мені, наприклад, скільки людей говорили: "Ігоре, йди в політику". А я відповідаю: "Якщо б я продав свій бізнес, ось тоді, можливо, і пішов би". Адже це поєднувати неможливо. Бо потрібно повністю віддавати себе роботі на благо держави або на благо фірми. Тут не розірвешся.
Борис Херсонський, Поет, психіатр
Не має. Це породжує конфлікт інтересів. Тут можливі два напрями: або чиновник використовує економічні важелі для впливу на населення, або, що буває частіше, — лобіює свій бізнес через владні структури.

Автор одного з перших пострадянських підручників з політичної психології вважає, що таке суміщення підміняє політичну боротьбу боротьбою за ресурси. Що відбувається у нас. Це один із наріжних каменів нашої незнищенної корупції.
Анатолій Амелін, Засновник аналітичного центру Amelin Strategy
Подібні приклади є в Європі — наприклад, у Швейцарії, де депутат парламенту може поєднувати політику з роботою в приватному секторі. Але ця модель не для сьогоднішньої України. Ми — ще незріла нація і нездатні розділяти конфлікт інтересів.

Не маємо ми поки й ефективної системи боротьби з корупцією, тому для України ця опція передчасна.
Карл Волох, Блогер, власник медичної клініки Роміталь
Ні, не може. Норма міжнародна, загальноприйнята й обговоренню не підлягає через очевидність: конфлікт інтересів та корупціогенність.
Сергій Фурса, Спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital
Чиновник може все, але не повинен цього робити. Конфлікт інтересів підриває довіру — основний капітал політика. Наявність бізнесу завжди буде зберігати цей конфлікт інтересів, що робить неможливим проведення реформ. І завжди буде ставити під удар політика, навіть в тому разі, коли реальних причин для критики немає.
Олексій Мочанов, Бард
Категорично ні. Ми говорили ще в 2014 році, що не можна бізнесменів вибирати у владу, бо вони й там поводяться як бізнесмени, перетворюючи владу на різновид бізнесу. Що ми, власне, й отримали.

Наскільки морально обкладати країну військовим податком і додатковими зборами, а самому виводити свої податки за кордон і не платити їх своїй країні?

Адже в усьому світі у внутрішній політиці первинні принципи, а у зовнішній — інтереси. А в нашій країні — з точністю до навпаки. Так живуть тільки люди, які не розуміють суті того, що відбувається.
Віталій та Дмитро Капранови, Письменники, видавці
Двох думок тут бути не може. Незважаючи на те, що закони ухвалюють депутати, які теж хочуть заробляти на своїх повноваженнях, ці самі закони забороняють поєднувати державні посади з бізнесом.
Інше питання, що у чиновника має бути можливість не вести бізнес, тобто отримувати мінімально прийнятну винагороду за свою роботу. А в Україні ситуація така, що без паралельного бізнесу або бізнесу на владу прожити чиновнику неможливо. Тому президент змушений ночами робити цукерки, а прем'єр у вихідні — приторговувати газом. Що поробиш — бідність.

Шарж Олексія Примакова

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: