22 серпня 2017, вівторок

"Вперта Яресько боролася, як лев". Економісти – про те, чи врятує Україну вирвана Мінфіном поступка кредиторів

Міністр фінансів Наталія Яресько домовилася з кредиторами про реструктуризацію державного боргу. Яким повинен бути наступний крок уряду, розповідають фахівці

Україна домовилася про списання $3,8 млрд боргів. Це 20% від загальної суми в $19,3 млрд. Про це стало відомо в четвер, 27 серпня. Погашення решти $15,5 млрд дев'ять кредиторів погодилися відкласти на період 2019 – 2027. Як реструктуризація українських боргів позначиться на економіці країни і чого слід очікувати, НВ розповіли економісти.

Олександр Пасхавер, президент Центру економічного розвитку

Успіх, що ми взагалі домовилися. Уперта Яресько боролася, як лев. З цим її можна привітати. Інше питання – чи достатньо цього?

Можливість відтермінувати оплати наших боргів означає, що це зменшує тиск на економіку. Якщо бюджет значною мірою звільнений від цього навантаження, держава може собі дозволити інші, більш корисні речі.

Важливо використовувати ці гроші правильно. Дуже важливо, щоб влада турбувалася про бізнес. Якщо держава буде це робити, то бізнес – відчує. Якщо ж гроші будуть витрачатися на всілякі дурниці, якщо буде злодійство, то...

Перед нами приклад Росії, яка витрачає і витрачала абсолютно фантастичні гроші не на громадян і бізнес, а на інші цілі.

Олег Устенко, виконавчий директор Міжнародного Фонду Блейзера

Це було досить очікуване рішення з кількох причин. Основна полягала в тому, що, очевидно, розгортається нова широкомасштабна світова криза. І кожен з договірників – з одного боку Україна, з іншого – іноземна сторона, яка володіє українськими цінними паперами, борговими розписками, хотіли б зайти в нову хвилю кризи в більш-менш стійкому стані. Це мотивувало обидві сторони досягнути швидкої угоди.

Початкове робоче припущення нашого фонду полягало в тому, що Україна буде намагатися списувати 15-25% вартості. Списали якраз 20%. Це непогано. З гри вибуває $ 3 млрд, які погодилися списати кредитори. Мова йде приблизно про 4% ВВП країни за результатами цього року – це непоганий показник. Україна вела переговорний процес не тільки по списанню тіла боргу, але і щодо збільшення терміну обігу боргових розписок і зниження купонного платежу відсотка, який вона платить за цими борговими розписками.

На жаль, деякі параметри тут мені відверто не подобаються. Я не вважаю, що ми витиснули максимум. Я очікував, що ставка буде іншою. Зараз же вона зафіксована на рівні 7,75% - це колосально висока величина. Це означає, що ми будемо платити, фактично, $ 1 млрд щорічно за обслуговування тільки цієї, вже списаної, порції боргу.

Мені не подобається збільшення строків за розписками. Ідеальний варіант був би такий: списання навіть, можливо, меншої частини боргу, але збільшення терміну обігу боргових розписок, як мінімум, на 10 років, а не на 4 роки. Збити процентну ставку можна було, як мінімум, до 5%, а не до 7,75%.

Але зроблено те, що зроблено. Це краще, ніж взагалі нічого. Ми можемо тепер нормально не виплачувати ці борги. Настає найм'якший, ідеальний варіант технічного дефолту. Тобто країну врятовано від реального дефолту.

Тепер про наслідки. Перше і основне – з сьогоднішнього дня для нас закрито мінімум на рік зовнішні джерела фінансування. Але вони і були б закриті через те, що явно розгортається світова економічна криза. Тобто воронка кризи вже формується або навіть вже сформована. Це колосально актуалізує завдання для України щодо зниження дефіциту держбюджету. Вважаю, що в наступному році треба довести дефіцит до 5% ВВП. А в 2017 році опуститися в нульову позначку, вийти на бездефіцитний рівень.

Україна повинна негайно запустити реальний маховик реформ. Все, що стосується можливості поліпшити якість інвестиційного клімату, повинно бути зроблено. Знизити бар'єри для ведення бізнесу, провести судову реформу, при тому, все на високій швидкості. І боротьба з корупцією. Весь цей порядок денний, що стосувався структурних реформ, актуалізується негайно і багаторазово. Часу не залишається, тому що ми будемо на голодному фінансовому пайку.

Приватному бізнесу, швидше за все, зараз буде все складніше рефінансувати свої зовнішні борги. Це ще один наслідок. У них більше $ 10 млрд боргу. Але ці труднощі – менші, ніж якщо б ми просто ввели мораторій на виплату боргу. Якщо приватному сектору не вдасться активно проводити політику, пов'язану з рефінансуванням, треба бути готовими до серії корпоративних дефолтів.

Анна Дерев'янко, виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації

Це важливий знак і позитивний сигнал, тому що це полегшення навантаження на бюджет – це перше. По-друге, це значить, що з'явилися більші перспективи для макроекономічної стабільності, оскільки стане менше тиску у зв'язку з виплатою боргових зобов'язань. Тому я б привітала уряд України з тим, що вони отримали, і міністра фінансів безпосередньо. Вони дійсно старалися, щоб хоч якусь суму списати.

Зрозуміло, що ми могли і нічого не отримати в якості списання, але могли отримати трохи більше. Але і те, що маємо – хороший крок вперед.

Для бізнесу важливо, як буде відбуватися подальше реформування в країні. Макроекономічна стабільність є ключовим моментом для бізнесу і суспільства до того, щоб планувати діяльність. Але при цьому, напевно, ще більш важливим і позитивним сигналом для бізнесу буде реальна боротьба з корупцією в країні. Реальні посадки людей, які незаконно ведуть бізнес, незаконно роблять інші речі. Поки що цього немає.

Природно, дуже важливо, щоб податкова реформа, яка зараз обговорюється, була сприйнята суспільством. Щоб вона відновлювала справедливість і рівність для різних гравців всередині країни. Такі речі є основоположними для бізнесу, як і якість держуправління.

Безумовно, ця новина вселяє певну надію і оптимізм. Але, при цьому вона не повністю перекриє ті речі, які заважають бізнесу робити кожен день свої справи – питання, пов'язані з відшкодуванням чи не відшкодуванням ПДВ, можливістю перераховувати дивіденди за кордон або, наявністю обмежень на рух капіталу. Всі ці щоденні речі також хвилюють український бізнес.

 

 

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: