21 жовтня 2017, субота

Україна - не Росія. Легендарний дисидент Левко Лук'яненко розмірковує про українську національну ідею

коментувати
Лук'яненко 26 років провів у таборах і в'язницях за заклики до відокремлення України від СРСР
Фото: Олександр Медведєв, НВ

Лук'яненко 26 років провів у таборах і в'язницях за заклики до відокремлення України від СРСР

Легендарний український дисидент Левко Лук'яненко порівнює дві історії — України і Росії — і за допомогою їх аналізу малює портрет двох сучасних націй

Левко Лук'яненко часто називають історичною особою без найменшого перебільшення: він назавжди увійшов в історію країни як автор Акта про незалежність України. 24 роки тому Лук'яненко від руки написав текст цього епохального для молодої держави документа на зошитового сторінці і зачитав його на Софійській площі.

Символічно, що проголошення України співпало з днем його народження. Політик, посміхаючись в розкішні сиві вуса, називає це божим даром: "Події розвивалися так стрімко, що підлаштувати під конкретний день було неможливо".

З тих пір він чотири рази обирався народним депутатом, поки в 2007 році не відмовився від участі у виборах, пославшись на вік, і пішов на спочинок.

C НВ Лук'яненко розмовляє у своєму будинку в селі Хотів під Києвом. Цілу стіну в його кабінеті займає книжковий шафа. В кутку складені подарунки, яких у політика накопичилося чимало, в їх числі — кілька шабель, а також фотографічні портрети самого Лук'яненко. На самому видному місці — зображення головнокомандувача УПА Романа Шухевича. "Кажуть, це його самий реалістичний портрет",— вдивляється Лук'яненко в обличчя політика і воєначальника, який, судячи з усього, є для нього моральним авторитетом.

Один з найбільш затятих патріотів, Лук'яненко добре відомий своїми націоналістичними поглядами і висловлюваннями. Ще в радянські роки, будучи юристом, він закликав до відокремлення України від СРСР — через 26 років провів у таборах і в'язницях.

Тепер у розмові час, проведений в ув'язненні, він згадує неохоче: каже, неодноразово розповідав про це, та й книгу спогадів написав. Зате охоче міркує про Росії, а ще з більшим інтересом — про українську національну ідею, пропаганду якої вважає головною справою свого життя. У свої 86 Лук'яненко не втратив бадьорість духу і віри в раз і назавжди вибрані ідеали.

Для абсолютної більшості українців напад Росії стало несподіванкою. Це пов'язано з тим, що тривалий час вони були жертвами комуністичної демагогії і обману, який переконував, що українці і росіяни — це брати-слов'яни. Путін, скориставшись моментом, коли влада в Україні перебувала в стані післяреволюційного формування, почав наступ. Він просто витягнув із шухляди військовий план, і Росія перейшла в наступ, оскільки чудово знала про хаос в державній машині — агентура про все вчасно доповіла.

Росія — це імперія, а імперія не може не воювати. Переставши завойовувати нові території, вона гине. Це закономірність, яка перевірена на всіх дотеперішніх імперіях: візантійської, римської, французької, британської.

Першою фазою розпаду російської імперії став 1991 рік. Але було абсолютно очевидно, що московська політична еліта не змирилася з цим і будує плани для повернення територій, які вийшли з Радянського Союзу. Росія практично одразу ж розпочала інформаційну війну проти України, організувавши потужну ідеологічну обробку населення. Все це було задумано для того, щоб знизити опір української нації. В результаті до війни з Росією ми підійшли морально непідготовленими, і з цим туманом і чадом в голові українці виявилися перед необхідністю захищати свої землі.

Паралельно діяла п'ята колона — система організацій, яка діяла в інтересах іншої держави. Весь цей час Україна була пронизана густою мережею московської агентури, яка була присутня у всіх державних структурах. Крім того, у Москви були економічний і військовий плани підкорення України.

Путін не врахував лише одне: Україна — це не Росія. Населення Росії звикла коритися цареві беззаперечно. Російський історик Сергій Соловйов говорив, що для росіян неприпустимо, навіть злочинно сумніватися у праві влади робити з ними все, що вона хоче.

У Росії народ — не суб'єкт, а об'єкт, яким влада як хоче, так і розпоряджається. Так було при царях, при секретарів ЦК, а тепер при президентах. І народ не звик чинити опір — він просто не сумнівається у вседозволеність можновладців.

В України зовсім інші традиції. Коли київське віче брало рішення, прийняти князя або вигнати його. Ця глибинна відданість демократичним принципам у українців в кістках.

Звичайно, російський народ налаштований проимперски, схвалює війну, але післязавтра він буде схвалювати зовсім інший напрямок, якщо його проголосить новий цар. Росії вже доводилося визнавати програш у змаганні із Заходом, і це ознаменувався першою фазою розвалу імперії. Потім був нетривалий період демократизації, а потім прийшов Путін і продовжив традиційну імперську політику. У підсумку це призвело до конфлікту з усім світом. Але перемогти весь світ не можна — Путін буде змушений відступити.

Чим довше існує українська держава, тим більше у нього прихильників, навіть серед російськомовного населення. І це було одним із сигналів для Путіна: він розуміє, що через п'ять років ніхто не перейде на бік Москви.

Кілька років напередодні наступу Росії я їздив у Донецьк з лекціями. Останній раз я там був у середині листопада 2013 року, як раз перед початком революційних подій. У мене було по три-чотири зустрічі в день, і жодного разу не виникло необхідності говорити російською мовою, хоч я до цього був готовий.

Тоді я жорстко критикував владу Януковича, а потім, коли ми пішли на чай з директором університету, запитав: "Може, я занадто критикую?" А він мені відповів: "Нічого, ви правду кажете, нехай студенти знають".

Все життя я бачив себе однією з ланок у ланцюжку боротьби за незалежність України. Я для себе вирішив, що взяв прапор боротьби за незалежність України з рук УПА і повинен пронести його стільки, скільки зможу. Це і була моя місія.

Закликаючи до відокремлення України в радянський час, я посилався на норми Конституцій — української і союзної, які проголошували право нації на самовизначення. Звичайно, це була спекулятивна гра на законодавстві, але, як юрист, я вирішив на цьому зіграти, вибудувавши таким чином стратегію мирної боротьби за незалежність України.

.

5 питань Левко Лук'яненко:

— Головна подія у вашому житті?

Проголошення України незалежною державою.

— Ваше улюблене місто?

— Я люблю всю Україну. Не можу виділити якийсь місто.

— На чому ви пересуваєтеся по місту?

— Я їжджу і наземним транспортом, і на метро, і на автомобілі. У мене Ford Mondeo.

— Ваш особистий місячний прожитковий мінімум?

— У мене є дружина, хороша господиня, і вона мене годує. Мінімум, напевно, близько 2 тис. грн.

— Чого ви хочете досягти?

— Українізації України.

Матеріал опублікований в НВ №28 від 7 серпня 2015 року

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: