24 серпня 2017, четвер

Розвивати компанію, де акціонери ворогують – нереально. Новий глава Укрнафти Марк Роллінс розповів про конфлікт Коломойського та України

Україна не стане другою Саудівською Аравією, але я вірю в її великий потенціал - Марк Роллінс
Фото: Наталія Кравчук

Україна не стане другою Саудівською Аравією, але я вірю в її великий потенціал - Марк Роллінс

Британський топ-менеджер найбільшої нафтовидобувної компанії країни у своєму першому інтерв'ю розповів, як буде мирити державу та олігарха, і пояснив, чому Україна не стане Саудівською Аравією

Останнім часом найбільша видобувна компанія країни – Укрнафта – знаходиться в епіцентрі подій. 28 вересня вона отримала нового голову правління, який вперше повинен стати рівновіддаленою від усіх акціонерів фігурою. Ним став британець Марк Роллінс. Наглядова рада компанії після тривалого узгодження уклала контракт з топ-менеджером.

Загальний досвід роботи Роллінса на керівних посадах в нафтогазовій галузі становить більше 25 років. На початку 1990-х Роллінс займався розвитком бізнесу з Shell, працював на нафтогазових проектах в країнах колишнього Радянського Союзу. У 1990-х працював у британських та американських нафтогазових компаніях, потім керував розвідкою і видобутком вуглеводнів в Південній Америці, в 2009-му – в Казахстані.

Призначення Роллінса було складним процесом. Ще навесні парламент прийняв закон, який дозволив вперше за багато років запустити механізм зміни менеджменту в Укрнафті. До цього змінити топа компанії роками активно заважав власник 40% її акцій олігарх Ігор Коломойський і лояльні йому парламентарії.

Роллінсу з його вражаючим досвідом належить одна з найскладніших завдань в кар'єрі. Укрнафта переживає важкі часи. Багато років поспіль компанія знижує видобуток нафти і газового конденсату. З 2009 року цей показник впав на третину – з 2,8 до 1,8 млн тонн на рік.

Вже років п'ять уряд мусує тему стимулювання видобутку нафти, але безуспішно. Без інвестицій в нафтовидобуток її приріст неможливий.

На перший погляд, гроші в Укрнафті "водяться". Але для того, щоб направити їх на розвиток видобутку, потрібно вирішити два складні завдання: зупинити схеми виведення коштів з компанії приватними акціонерами та вмовити державу не забирати все у вигляді податків.

Своє перше інтерв'ю на новій посаді Роллінс дав НВ. Він розповів про плани і про те, як буде балансувати між державою та впливовим власником Привату.

- Ви зовсім нещодавно очолили Укрнафту. Які перші враження?

- Якщо говорити про операційну діяльність та технології, особливо у сфері розвідки і видобутку нафти, то компанія, безумовно, застаріла. З нею необхідно попрацювати для того, щоб підготувати до наступної фази розвитку та зростання. Окрім того, Укрнафта сильно потребує інвестицій в інфраструктуру. Ситуація ускладнюється тим, що у нас постійно виснажуються родовища і без капіталовкладень компанію через деякий час доведеться просто закрити. Зараз ми якраз працюємо над тим, щоб оцінити, скільки конкретно грошей нам треба.

- Історично Україна не є однією з найбільших нафтовидобувних країн...

- Звичайно, Україна не стане другою Саудівською Аравією, але я вірю в її великий потенціал. Важливо використовувати його по максимуму. Наскільки я бачу, зараз це не відбувається тут через фіскальний режим. Ми будемо посилено працювати над збільшенням ресурсної бази за допомогою розвідувальної діяльності в Україні, і наростимо видобуток. Я думаю, в України потенціал більше в газі, ніж у нафті.

- Як ви оцінюєте середовище, в якому сьогодні працює Укрнафта – закони, інвестиційний клімат. Якщо порівнювати її з Великобританією – наскільки вона сприятлива?

- Багато хто в курсі про чвари, які були в Укрнафті. Має місце сильне протистояння між основними акціонерами компанії – приватними та державою. Я вважаю, саме це ускладнило середовище, в якому ми ведемо бізнес. Однією з моїх першочергових завдань якраз і є усунення цих суперечок як можна швидше. Мені доведеться вирішити успадкований конфлікт, щоб розчистити шлях для руху вперед.

Це нормально, коли одна людина винна гроші іншій і вони починають шукати рішення, яке влаштує їх обох. Я спробую знайти конструктивне рішення

Ну а в цілому, можу сказати, що середовище для бізнесу в газовому і нафтовому секторі в Україні було досить складним. Держава постійно потребує коштів і тому постійно підвищує податки. Нам не залишають багато коштів для інвестицій, а вони нам потрібні. Звичайно, це створило дуже складні умови для бізнесу.

- Це звучить дещо дивно, оскільки Укрнафта не сплачувала дивіденди і деякий час навіть податки, тобто гроші там залишалися. Виглядає так, ніби компанія не розвивалася, незважаючи на те, що гроші були...

- Укрнафта виплатила всі дивіденди за підсумками 2014 року. І ми плануємо виплатити дивіденди за 2011-2013 роки до кінця поточного року. Таким чином ми покриємо всі наші зобов'язання на поточний час.

Можливо, існують кілька причин чому не було серйозних інвестицій. Одна – це всім відомий конфлікт у компанії, який створив несприятливе середовище для роботи в цьому секторі. Інша, особливо гостра в сфері видобутку газу – це економічно невигідний видобуток ресурсів в Україні при поточному законодавстві. Складно переконати будь-якого акціонера в будь-якому бізнесі інвестувати у виробництво товару, собівартість видобутку якого вище, ніж його продажна вартість. В такому випадку він просто втрачає гроші і це зовсім не привабливо. Коли ставки ренти настільки високі – розвиток та інвестування в газовий бізнес неможливі.

- Зараз до Верховної ради внесено законопроект про зниження ставок рентної плати. Як ви до цього ставитеся?


Фото: Наталья Кравчук
Фото: Наталія Кравчук


- Звичайно, це дуже хороша ідея. Це абсолютно правильне рішення. Особливо зараз, коли ресурсодобувні компанії під ударом низьких цін на нафту. Але щоб стимулювати інвестиції, нам треба мати привабливий фіскальний клімат. Для цього потрібні податки, які дозволять бізнесу мати запас для прибутку, яку можна реінвестувати у розвиток і пошук нових ресурсів. На даний момент, я вважаю, податки в Україні занадто високі, щоб залучити інвестора. Про це свідчить низька активність та відсутність нових гравців у секторі. І якщо ми впораємося з цим, ставка ренти на видобуток газу знизиться, що слугуватиме стимулом для приходу інвесторів.

- Держава стверджує, що ви не платите податки в повному обсязі, а Укрнафта, в свою чергу, стверджує, що держава не платить за газ, який вона отримує. Як ви вирішите цей конфлікт?

- Так, у нас є деяка кількість податків, які ми повинні державі, це близько 9,6 млрд грн, і це є складним викликом для компанії в нинішніх умовах. Ми всі розуміємо, що минуле в минулому, і, якщо вникнути в справи сьогодні, показати рух грошових коштів і зробити прогноз на майбутнє при ціні на нафту в $40-45 за барель, ви побачите, що Укрнафта фактично не генерує прибуток. Іншими словами – чистий грошовий потік нульовий. Звичайно, якщо ми генеруємо достатньо коштів, ми намагаємося платити за поточними податками в першу чергу, покрити наші операційні витрати і виплачувати зарплату – от і все. Таким чином у вас не залишається багато грошей.

Кошти, що залишилися, йдуть на життєво важливі інвестиції, про які ми багато говорили, і на виплату за зобов'язаннями, які ви озвучили. Тут потрібен конструктивний діалог з державою. Я писав прем'єру і міністру фінансів з цього питання і просив трохи більше часу, щоб розібратися в грошових потоках і фінансах і зрозуміти потенціал для зростання. Після чого я зможу представити чіткий та реальний план по виплатах зобов'язань. Істина така, що якщо у тебе немає готівки заплатити, то заплатити, не знищивши Укрнафту, неможливо. І я вважаю, що її знищення невигідно нікому. Тому нам треба знайти спільне рішення цієї проблеми, і це мій головний виклик.

- Вони вам відповіли?

- Так. Ми зійшлися на тому, що це важливе термінове питання, і я сподіваюся на конструктивний діалог. І ми знайдемо рішення якомога швидше.

- Є ще одна суперечка, відносно газу, який був просто відібраний державою у Укрнафти без якої-небудь оплати. Чи є це частиною угоди по реструктуризації боргу?

- По-моєму, це частина рішення. Коли я дивлюся на історію і ситуацію навколо продажу газу, стають ясними зобов'язання Нафтогазу перед нами. Я вважаю існує дискусія про розміри цих зобов'язань. Але я не вважаю це дійсно суперечкою. Це нормально, коли одна людина винна гроші іншій і вони починають шукати рішення, яке влаштує обох. Я спробую знайти конструктивне рішення.

- Давайте поговоримо про конфлікт акціонерів. Ви опинилися між двох вогнів. Як ви справляєтеся?

- Звичайно, неприємний конфлікт мав місце, я не був залучений до нього, він стався до того, як я прийшов. Я стежив за ним та розумію емоції і деякі питання, порушені обома сторонами. Але тепер це моя робота, як генерального директора, займати нейтральну позицію і приймати рішення, які будуть однаково вигідні всім сторонам. Я не маю права підтримувати одну сторону на шкоду іншій або навпаки.

У мене немає певного розпорядження. Я спілкуюся з обома основними акціонерами і намагаюся втілити плани, які в їх інтересах. З цього вибудовується пряма, по якій ми рухаємося. Кожен погодиться, що розвиток у компанії, де два основних акціонера ворогують – нереальний. Неможливо рухатися вперед, якщо акціонери навіть не можуть зустрітися, щоб обговорити ситуацію.

- В Україні вважалося, що Укрнафта – це компанія Ігоря Коломойського, незважаючи на те, що держава мала більшість акцій. Все це за рахунок того, що у Коломойського багато років був в Укрнафті лояльний менеджмент. Він вже виходив на вас з пропозицією працювати на нього?

- Ніхто мене не просив робити що-небудь. Я зустрічався з акціонерами і пояснив своє бачення розвитку Укрнафти, який передбачає побудову конкурентоздатної, активної, сильної нафтогазової компанії. Це буде давати приріст прибутку всім акціонерам і не тільки їм, забезпечуючи робочі місця, енергетичну незалежність і безпеку економіки в цілому. І обидва акціонери підтримали такий погляд. Вони обидва погодилися, що це те, чого вони хочуть і хотіли б побачити більш детальний план моїх дій, щоб рухатися далі.

- Ви зустрічали Ігоря Коломойського до того, як вас запросили в компанію?

- Ні. Я побачив Ігоря Коломойського на зборах 22 липня в перший раз.

- Він ніколи не розмовляв з вами до цього?

- Ніколи. У мене була можливість короткої розмови з ним після мого виступу на зустрічі. І після цього, коли ми з ним зустрічалися подібним чином, він виявляв вітання та підтримку.

- Він керував Укрнафтою довгий час і, я так розумію, у нього є відданий йому менеджмент. Що ви збираєтеся робити з цим?

- Зараз я аналізую бізнес-плани та команду, з якою я зараз працюю. У мене з нею хороша комунікація, є підтримка. Вони допомагають мені розібратися і зрозуміти історію компанії. Я маю намір вивчити це питання і переконатися, що у нас правильні люди на місцях, щоб просуватися до наступного етапу. Це означає, що я придивлюся до людей і, безсумнівно, заміню деяких, якщо не всіх, у майбутньому. Але погодьтеся, що немає сенсу звільняти всіх в один день, адже у нас діє компанія, яка має виконувати свої функції. Крім того, я думаю, що так робити дуже небезпечно та безвідповідально. Але через кілька місяців ви побачите деякі зміни в структурі та складі правління компанії.

- Правління Укрнафти звинувачувалося в неефективній реалізації нафти: тільки обрані компанії вигравали аукціони. Як ви маєте намір забезпечити прозорість та конкуренцію на торгах?

- Я думаю, на цю тему багато спекуляцій. Це не моя робота з'ясовувати, розслідувати минулі спекуляції. Моя робота – забезпечити правильне функціонування компанії в майбутньому. Настільки ефективне, наскільки це можливо і в інтересах акціонерів. Я намагаюся виходити з механізму генерування нашого доходу: як ми отримуємо прибуток, продаємо наші продукти, формуємо вартість, розвиваємося, і намагаюся робити це максимально ефективно, з орієнтиром на довгостроковість.

- Чи маєте ви намір міняти роздрібний напрямок в компанії?

- Я ще не прийняв рішення про майбутню стратегію – це сьогодні найголовніше з питань. В якій мірі ми беремо участь у переробці та роздрібу, буде вирішуватися. Ясно, що спочатку ми великий гравець у видобутку – там наша основна діяльність, яка формує наш капітал. І питання, яке я задаю собі і своїй команді: чи віримо ми, що переробка в Україні – це хороший бізнес? І чи можна заробляти на збуті? І коли ми відповімо на ці питання, я запитаю, як ми будемо їх розвивати. Якщо я побачу, що це хороший бізнес, я запитаю: як ми хочемо брати участь? Це все важливі стратегічні питання. Я сподіваюся, відповіді та пропозиції щодо них будуть незабаром.

Я хочу представити стратегію наглядовій раді в першій половині наступного року для їх коментарів та схвалення. Безумовно, деякі моменти я планую обговорити з ними заздалегідь. І, як тільки ми досягнемо угоди щодо стратегії серед усіх акціонерів, я широко оголошу про це в ЗМІ, інвесторам, на біржі та державі. Я намагаюся бути прозорим у цьому питанні і ділитися з усіма, кому це треба.

- Де ви плануєте залучати інвестиції?

- Я буду просити державу та інших акціонерів дозволити залишати в компанії більше грошей з тих, які вона генерує. Це дасть нам можливість інвестувати в розвиток. Тому, вважаю, що політика виплати дивідендів повинна бути переглянута, щоб хоч щось з прибутку залишалося в компанії. І паралельно ми будемо шукати інших інвесторів. Можливо, будемо розглядати об'єднання, залучати нові компанії, які також будуть інвестувати в ліцензії на нові розробки. І можливо будемо залучати фінансування у вигляді позик. Я думаю, незабаром це стане реальним. Для цього необхідно бути серйозною компанією і проявляти абсолютну прозорість у фінансовому секторі.

- Ви взялися за дуже складну компанію. Це виклик і багато людей думають – навіщо? У чому підступ?

- Мені багато хто задає це питання. Є ряд причин, але можна виокремити основні. Перша, у мене великий досвід роботи з активами, схожими з Укрнафтою. Я провів багато часу, вирішуючи складні взаємини між акціонерами у багатьох країнах, у тому числі в Казахстані, Росії, Великобританії, Єгипті. Я б хотів застосувати цей досвід на благо, творячи і спостерігаючи за зростанням.

Друга – я люблю виклики. І я хочу, щоб Укрнафта стала успішною компанією, яка дає багато робочих місць, забезпечує прибуток і незалежність в енергетичному секторі. Таким чином Укрнафта зробить великий внесок в успішність країни в цілому. Вона повинна бути прикладом успішної реформи, піонером.

- У мене є до вас незручне запитання. Багато хто цікавиться, скільки має платити держава такому фахівцю, як ви, щоб ви займали свою посаду?

- Давайте будемо реалістами. Професіонал з відповідними навичками та досвідом у таких ситуаціях зазвичай приходить з міжнародного середовища, і пропозиція заробітної плати має бути конкурентним для цього середовища. При цьому нафтогазовий сектор завжди був сильний і досить платоспроможний. Україна не виняток.

- Деякі називають цифру близько $1 млн на рік. Це конкурентна цифра?

- Я б сказав, це досить конкурентна цифра. Звичайно, не можу ручатися за формування ставки по всьому сектору, але я не здивуюся, якщо кілька топ-менеджерів великих приватних компаній отримують стільки. Незважаючи на те, що головний акціонер держава, ми є приватною компанією – акціонерним товариством. В цих умовах треба порівняти пропозиції подібних компаній зі складністю завдань та їх обсягом. Тому, якщо ви порівняєте оклади людей зі схожими позиціями в подібних компаніях, можна вирахувати конкурентну ставку.

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: