17 серпня 2017, четвер

Республіканці знову погрожують США дефолтом. Цього разу – всерйоз.

коментувати
Активісти

Активісти "Чаювання" вимагають будь-якими способами звести уряд до мінімуму

Розкол у більшості може призвести до тяжких економічних наслідків для всього світу

США – одна з небагатьох розвинутих західних країн (є ще Данія), де діє закон, що обмежує обсяг державного боргу. У тому випадку, якщо він починає перевищувати допустимий ліміт, Конгрес повинен підвищити його, щоб уряд міг виконувати свої зобов'язання виплачувати зарплати держслужбовцям та допомоги незаможним, оплачувати рахунки за різні поставки і послуги і, зрозуміло, обслуговувати державний борг.

До 1917 року уряд міг позичати стільки, скільки вважатиме за необхідне, однак після прийняття закону Конгрес кожний раз особливим законом підвищував стелю запозичень. Тільки з 1960 року це відбувалося як мінімум 78 разів і завжди сприймалося в якості рутинного процесу, позбавленого будь-якого політичного забарвлення. Всім було, загалом, зрозуміло, що уряд – не важливо, демократичний або республіканський – незважаючи ні на що, має розплачуватися за своїми рахунками повністю і в строк.

Однак після приходу в Білий дім Барака Обами Республіканська партія суттєво «поправішала». Колишні крайні консерватори – Republican Study Committee – в Конгресі стали мейнстрімом, а праворуч від них розмістилася так звана група «Чаювання» або, як вони себе називають зараз, «Фракція свободи». Ці ультраконсерватори в економіці орієнтуються на екстремальний капіталізм, повністю заперечуючи роль держави та її служб в економіці і соціальній сфері. Якщо зовсім коротко, то державу вони готові терпіти лише у сфері зовнішньої політики, оборони, а також федеральних судів і поліції. Все інше, вважає «Фракція свободи», це справа самих громадян та їхніх добровільних об'єднань.

Таким чином, їхня головна, стратегічна задача – витіснення держави з усіх можливих сфер. Насамперед – з економіки і соціального обслуговування. Спосіб досягнення мети – простий, але ефективний: зниження до мінімуму державного фінансування соціальних, медичних, інфраструктурних та інших проектів, а також ліквідація переважної більшості регулюючих (і ширше – державних) органів влади.


Правые радикалы не довольны не только правительством, но и либеральными СМИ, призывая не верить им
Праві радикали не задоволені не тільки урядом, але і ліберальними ЗМІ, закликаючи не вірити їм


Відповідно, в першу чергу вони вимагають зниження рівня державних видатків і – головне – ліквідації дефіциту бюджету, який і призводить до зростання боргів і, отже, викликає необхідність підвищувати стелю запозичень. Якщо називати речі своїми іменами, то вони хочуть припинити зростання державного боргу і більше не підвищувати цю стелю.

При цьому у «Фракції свободи» є дієві важелі впливу на ситуацію.

Треба розуміти, що її програма привела в невимовний захват великі банки, корпорації та окремих мільярдерів, які побачили в «Чаюванні» позбавлення від будь-яких обмежень, зниження податків і перспективу нічим не обмеженого збагачення. Ініціативні групи почали отримувати гігантські суми на електоральну боротьбу та інші потреби. З 435 місць у Конгресі «Фракція свободи» зараз займає більше 40 чоловік (всього республіканців – 246). Незважаючи на невелику кількість, вони можуть тримати в заручниках всю свою партію: той республіканець, хто проголосує врозріз з побажаннями спонсорів «Чаювання», майже гарантовано отримає на наступних виборах суперника-радикала з необмеженим фінансуванням від корпорацій і мільярдерів. Ризикувати своїм постом не хоче майже ніхто.

Саме тому з 2010 року в Конгресі постійно відбувається одна й та ж історія: республіканці, які контролюють Палату представників, вимагають, щоб президент скоротив витрати бюджету, привівши їх у відповідність з доходами. В іншому випадку вони погрожують заблокувати підвищення межі запозичень, відправивши країну в технічний дефолт (у Мінфіну просто не залишиться грошей на обслуговування всіх рахунків). Оскільки Обама категорично відмовляється піддаватися на шантаж, країна вже кілька разів підходила до небезпечної межі (у 2011 навіть на три дні перетнула її), проте щоразу вдавалося вирішити проблему, поки вона перетворювалася на справжнє лихо.

Проте цього разу все може виявитися серйознішим.

Справа в тому, що Республіканська партія, яка контролює Палату представників, сама зараз знаходиться в стані глибокого розколу. У вересні «Фракція свободи» шляхом шантажу та інтриг домоглася відставки спікера Джона Бейнера, якого радикали вважали недостатньо жорстким у відстоюванні своїх інтересів. Їм вкрай не подобалася його властивість (і то – нечаста) укладати з Білим домом компромісні угоди з різних питань. Перед голосуванням щодо чергової боргової стелі «Чаюванню» Бейнер на чолі Конгресу був ні до чого.


Несогласных с собой правые называют
Незгодних з собою праві називають "марксистами" та іншими образливими словами


Основна маса республіканських конгресменів, згнітивши серце, погодилася на його відхід, хоча, загалом, він влаштовував майже всіх. Однак тут же стало ясно, що знайти заміну колишньому спікеру не так-то просто. Запропонований радикалами конгресмен з Флориди Девід Вебстер навіть за мірками республіканців є занадто вже правим і не здатним до будь-якого діалогу з демократами. Лідер республіканців у Палаті представників Кевін Маккарті відмовився братися за цю роботу, прекрасно розуміючи, що став би об'єктом постійних нападок та шантажу з правого боку.

Так з'явилася кандидатура Пола Райана – конгресмена з Вісконсіна, який в 2012 році балотувався на пост віце-президента США. Він вважається досить правим, щоб влаштувати «Фракцію свободи» і в той же час – досить помірним і досвідченим, щоб за нього проголосували всі інші республіканці. Райана теж довелося довго вмовляти і надати йому певні гарантії від змови і зміщення, однак все-таки його підтримав не тільки республіканський мейнстрім, але і трохи більше двох третин радикалів.

Швидше за все, наступного тижня він забезпечить собі посаду нового спікера, якому доведеться вести переговори з Білим домом про боргову стелю. Ось тут і очікуються проблеми. Райан, як і більшість республіканців, залежить від великих донорів. «Фракція свободи» очікує, що він упреться рогом і не дозволить Обамі набрати нових боргів без скорочення витрат на соціальні витрати. Однак Райан мітить в президенти в 2020 році. І він прекрасно розуміє, що, відправивши країну в дефолт, він повністю знищить свої шанси на президентство. (Обамі, до речі, буде вже майже однаково – через рік його другий термін закінчується).


Полу Райану скоро придется выслушать много неожиданного о себе и своей политике
Полу Райану скоро доведеться вислухати багато несподіваного про себе і свою політику


Усім республіканцям, які будуть голосувати за якийсь компроміс з Білим домом з боргової проблеми, «Чаювання» і його спонсори намалюють по великій, червоній мішені на спині: на наступних виборах їм буде надзвичайно складно переобратися, якщо проти них будуть працювати гроші фантастично багатих спонсорів. На яку сторону встане Райан, сказати досить складно.

Ситуація складається дуже небезпечна. Обама готовий відстоювати соціальні програми, розуміючи, що провина за дефолт в очах громадськості ляже на республіканців, оскільки вони контролюють Конгрес. «Чаювання» налаштоване дуже рішуче: на Райана вони, звичайно, погодилися, але, якщо він буде себе "погано поводити", можуть провернути з ним ту ж операцію, що і з Бейнером. Сам Райан не хоче зраджувати свої праворадикальні переконання і спонсорів, з іншого – дуже боїться дефолту.

При цьому сам дефолт обернеться проблемами не тільки для США, де виросте ціна зовнішніх запозичень, видатки на обслуговування держборгу і полетить шкереберть вся система державних платежів, але і для всього світу, де долар є основною резервною валютою.

Зараз більшість спостерігачів сходяться на тому, що якась домовленість щодо підвищення стелі запозичень все ж буде досягнута, бо зворотне майже рівноцінно самогубству чинного політичного класу. Однак рівень божевілля всередині «Фракції свободи» теж не слід недооцінювати. Зрештою, ці люди і домагаються розпаду держави та побудови суспільства, в якому його роль буде зведена до мінімуму.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: