23 жовтня 2017, понеділок

Пси війни. В елітному собачому розпліднику в Межигір'ї Януковича тренують собак для військових у Донбасі

Пси війни. В елітному собачому розпліднику в Межигір'ї Януковича тренують собак для військових у Донбасі
Наталія Кравчук
Раніше тут пестили і плекали улюблених елітних псів для передостаннього диктатора Європи – а тепер навчають собак для війни в Донбасі. НВ підглянуло, як чотирилапих вчать шукати вибухівку і зброю в зоні АТО


Минулого літа, всього через пару місяців після втечі Віктора Януковича з країни, НВ побувало в покинутому екс-президентом елітному розпліднику на території Межигір'я. Його гордістю були Мастіфи, одна з найдавніших порід, яку використовував для особистої охорони ще Олександр Македонський. Деякі з собак, що належали екс-президенту, коштували, за словами тамтешніх кінологів, як престижна іномарка – $ 80 тис.

Сьогодні, коли в Донбасі йде війна, у тому кінологічному центрі на території Межигір'я, виховують псів для роботи в зоні АТО. Їх використовують на передовій для самих різних завдань – від охорони блокпостів до пошуку вибухонебезпечних речовин в авто і будівлях.

Дресируванням і підготовкою спеціальних псів в Україні займаються як приватні, так і державні структури. Приміром, свої кінологічні центри є при Головному управлінні МВС. НВ вирушило подивитися, як працюють зі службовими собаками, в резиденцію президента-втікача Віктора Януковича.

Зараз тут дресирують собак для пошуку вибухових речовин, зброї та боєприпасів. У липні шість таких псів офіційно передали в Держприкордонслужбу. Деякі з них пройшли повторну ротацію і вирушили на роботу з прикордонниками в АТО за другим разом. Кінологи кажуть, що ці собаки встигли врятувати вже не одне людське життя.


Овчарка Зета умеет искать взрывчатку и оружие

Вівчарка Зета вміє шукати вибухівку і зброю Фото: Наталія Кравчук


Один з десяти. Яким повинен бути собака

Тварин намагаются закуповувати у віці від півроку і до двох років. Пес повинен бути досить дорослим, щоб можна було починати роботу, розповідає кінолог центру Микола Гарус. Свою розповідь про чотирилапих починає на кухні за кавою. Всього тут шестеро постійних співробітників: чотири кінолога, лікар-ветеринар і чоловік, який стежить за територією, займається озелененням.

Доглядати тут є за чим. Центр розташований на самому березі Київського моря. Тут акуратно пострижені зелені газони, висаджені рядами дерева. У будівлі — окремі кімнати для кожного пса з виходом в загороджений вольєр на вулиці. На майданчиках є де розгулятися — тренувальні перепони і бар'єри, імітація мінного поля.

На тренувальний майданчик виводять двох вівчарок: німецьку, шестирічну Зету, і східноєвропейську — дев'ятимісячну Барселону.
Сам процес дресирування за цим профілем займає від 6 до 7 місяців. Відбираються собаки шляхом спеціальних тестів. В першу чергу, повинна бути міцна нервова система. Щоб її перевірити, спочатку використовують такі способи, як стартовий пістолет або петарди.

"Ви просто граєте, і несподівано там десь гучні вибухи, звуки. Як реагує собака? Якщо починає тікати, ховатися — все. З нею немає сенсу працювати. Якщо собака починає насторожуватися, повертатися в бік звуку, починає гарчати, збуджуватися, добре. Все, вона пройшла, готова до наступного випробування", - пояснює Микола.

Він підпалює на поле димові шашки. Собаки бігають по майданчику і беруть апорти, не реагуючи на чорний дим навколо.

Якщо підійде одна з десяти собак, вже можна вважати, що пощастило. Часто, щоб знайти ту саму собаку, потрібно переглянути хоча б два-три десятки.

Крім того, собака повинна бути фізично здорова — без каліцтв або спадкових захворювань.

"Має бути гарний нюх. І це важливіше, ніж два попередні пункти. Якщо у пса міцні нерви і хороша фізпідготовка, але немає нюху, вона не підходить для цієї специфіки", - пояснює Микола.

Він говорить: якщо підійде одна з десяти собак, вже можна вважати, що пощастило. Часто, щоб знайти ту саму собаку, потрібно переглянути хоча б два-три десятки.

Через зміну обстановки і способу життя пес може часто замикатися в собі. Четверолапому потрібно дати зрозуміти: його люблять, з них готові гуляти, його розуміють. Задарувати позитивними емоціями: грою, прогулянкою, заохоченням.

Поки ми розмовляємо, Зета раз за разом підносить улюблений апорт — м'яке бузкове кільце. Кладе в ноги.

"Вона відходить на безпечну відстань, і так показує — можна брати, - каже кінолог Петро Вергела. - Якщо не реагувати, то буде підкладати ближче". Зета так і робить — перекладає апорт прямо на туфлі.

Важлива фішка в підході до дресирування — собаку потрібно зацікавити. "Тварину треба розуміти, відчувати, вміти підштовхнути, де треба, до роботи, а де треба - зупинити. Відчути, може вона сьогодні працювати чи ні. Помилку зробити дуже легко, а вихід із неї займає багато часу", - говорить Микола.


Пригодны ли собаки к началу дрессировки, проверяют с помощью петард, шумовых гранат, стрельбы из пистолета

Чи придатні собаки до початку дресирування, перевіряють з допомогою петард, шумових гранат, стрільби з пістолета Фото: Наталія Кравчук


В основному, для такої роботи беруть німецьких вівчарок, східноєвропейських, малінуа або лабрадорів. Тобто, службову групу порід. Для цієї мети і роботи не можна застосовувати, наприклад, кавказьку вівчарку, середньоазійську, англійського мастифа — у них інші завдання і призначення.

Універсальної собаки, яка зможе виконувати багато різних функцій, не буває. Кожна тварина індивідуально та специфічно реагує на різні подразники, пояснюють кінологи.

Одні спокійно переносять постріли, другі цілком нормально реагують на велике скупчення людей. Треті можуть людям не довіряти і проявляти таку реакцію, як захист і охорона. Бачать багато народу і починають охороняти від них хазяїна. Цей момент потрібно прибирати, якщо йдеться про роботу "в полі". Там собака повинна працювати разом з людьми, в суспільстві. Обстановка часто змінюється: з'являються нові люди, нові подразники.

Вибухівка замість улюбленої іграшки

"Коли у собачки вже є хороша пошукова реакція, тоді поступово біля її улюбленого предмета, припустимо, апортика, м'ячика, іграшки, класти предмети з певним запахом", - розповідає Микола.

Показує банки із зразками вибухових речовин, на яких тренують псів, і набір різнокольорових кульок — собачих іграшок. Зета сидить біля столу, заглядає на свій улюблений зелений м'ячик і несміливо подає голос.


Собаку сначала учат искать ее любимую игрушку. Потом к ней постепенно подкладывают образец запаха. Вскоре апорт убирают. Путем замещения собака учится искать уже сам запах

Собаку спочатку вчать шукати її улюблену іграшку. Потім до неї поступово підкладають зразок запаху. Незабаром апорт прибирають. Шляхом заміщення собака вчиться шукати вже сам запах Фото: Наталія Кравчук


"Спочатку це іде порох, потім запахи тротилу — у малій концентрації. І потім, поступово, шляхом заміщення, ви періодично прибираєте м'ячик. Залишаєте шуканий запах. І коли вона його знаходить, ви зі всієї прихильністю і любов'ю заохочуєте собачку, похваліть", - пояснює Микола процес.

Так, шляхом заміщення, пес шукає даний конкретний запах. Його привчають шукати цей запах у багажі, в сумках, при огляді будівель, приміщень, роботі на землі і по транспорту.

Як це працює, кінологи показують на вулиці. Біля входу в будівлю стоїть три автомобілі, в них відкриті двері і багажники. Микола садить Зету вбік, а сам проходить повз кожної машини, заглядає в неї, робить рухи руками, ніби щось туди підкладає. Насправді ж, зелений м'ячик кладе тільки в одну з машин. Після дає Зеті команду відшукати предмет.


Обманчивый результат случается из-за сильных сквозняков или ветра — собака может пойти по его течению и уйдет от основного источника. Плохо влияют высокие и низкие температуры

Хибний результат трапляється через сильні протяги або вітер — собака може піти за його течією від основного джерела. Погано впливають високі і низькі температури Фото: Наталія Кравчук


Вона обнюхує всі машини, застрибує в салон, знаходить м'ячик і сідає біля нього. Так подає сигнал, що тут щось є.

"Коли собака щось знайшла, вона робить позначення. Сідає, лягає, або показує у бік предмета стійкою. Зазвичай, так ще й вказує на приблизний рівень, де знаходиться небезпечний предмет, пояснюють інструктори", - пояснює Петро Вергела, спостерігаючи за процесом з боку. Поруч з ним ще один співробітник кінологічного центру, Дмитро, тримає на повідку Барселону. Вона стрибає і гавкає.

"Теж хоче працювати, - посміхається Вергела. - Бачить, що Зета працює, заздрить їй".

Коли собака знайшла небезпечний предмет, вона не повинна нічого чіпати мордою, лапою, брати зубами. Якщо йдеться про бомби, є контактні датчики, що працюють на зсув, розповідає Микола Гарус. Може пес і наступити лапою на міну. Межа спрацьовування — 5 кг, тобто, для вибуху буде цілком достатньо ваги собаки.

Можуть бути фактори, які перешкоджають роботі собаки. Припустимо, це запахи масел, технічних приміщень. Хибний результат трапляється через сильні протяги або вітер — собака може піти за його течією від основного джерела. Погано впливають високі і низькі температури.

Ми виходимо на інший майданчик. Це мінне поле, пояснює Петро Вергела. Показує на отвори в землі, розкидані по всьому полю. У ці лунки інструктор робить закладки вибухових речовин, і випускає собаку на пошуки.


Когда собака нашла опасный предмет, она не должна ничего трогать мордой, лапой, брать зубами

Собака не шукає сам предмет, вона шукає джерело запаху, його максимальну концентрацію Фото: Наталія Кравчук


Микола і Дмитро виставляють в ряд вісім однакових сірих металевих ящиків з круглим отвором зверху. В один з ящиків кладуть тренувальний м'ячик. Зета обнюхує один за одним, після сідає біля того, де була зроблена закладка.

"Бачите, тут як раз ускладнює ситуацію вітер. Але він впорався", - хвалить пса Вергела. Вітер і правда сильний: поруч Київське море хвилюється.

"Якщо той, хто працює з собакою, до неї не прислухається, смикає, вона за якийсь час буде працювати механічно. Начебто пройшла, носик підняла, понюхала і пішла далі. Але ви ж не перевірите. Або вам треба пускати за нею іншу підготовлену собаку, працювати в парі, або ви берете відповідальність на себе. А хтось потім постраждає через вашу необачність", - коментує Микола.

Все як у людей

"Коли ми збираємо собак, в першу чергу, звертаємо увагу на гарне і зручне спорядження", - каже Микола. Це м'який нашийник, повідок — довгий і короткий. Крім цього, собака повністю комплектується: харчування на строк ротації — сухий корм, вітаміни, збирається аптечка для собаки, як і для людей. Кладуть мисочки, тарілочки для води, собачі щітка і гребінець, м'який намордник.

Інструктори проходять ветеринарну підготовку. За місцем передбачуваної роботи — в найближчих населених пунктах, або у найближчій ветеринарній клініці, встановлюється контакт з людьми і зводимо з інструктором. Тобто, заздалегідь готується і місце для надання допомоги пораненим псам.


Собака должна много бегать, прыгать. От ее выносливости зависит качество работы

Собака має багато бігати, стрибати. Від її витривалості залежить якість роботи Фото: Наталія Кравчук


"Якщо там якесь поранення з проникненням, на місці людина може її затампонувати, зробити перев'язку, дати собаці протишоковий укол, кровоспинне. А далі в польових умовах операцію не зробити. Потрібно швидко везти в найближчу ветклініку, або до найближчого центру, де можуть надати допомогу", - розповідає Микола.

Звичайний, "людський" хірург тут не підходить, так як фахівець повинен, крім собачої анатомії, розуміти і психологію тварини. Від дикого болю сильно поранена собака може вириватися і кусатися, і не кожному вдасться до неї підступитися.

Зазвичай ротація у собак відбувається через 30-45 днів. Реабілітація пса після роботи — це, в першу чергу, спокій. Вона отримує максимально комфортні умови: гуляє з іншими собачками, їй забезпечують максимальний вигул, смачне годування, увагу і ласку. І коли пес максимально адаптується, заспокоюється, з ним відновлюють активний процес тренування, дресирування, послуху і закріплення навичок. Тварину потрібно все одно підтримувати у формі. Вона має багато бігати, стрибати. Від її витривалості залежить якість роботи.

Через неправильний підхід до тренувань виходить, що собаки виходять на роботу недостатньо підготовленими.

"Буває такий ефект прикордонної собаки. Якщо, наприклад, тривога, ще щось, перший кілометр собака біжить попереду, а прикордонник за нею, а вже сьомий кілометр прикордонник попереду, і собаку за собою тягне, а вона втомилася. Тому фізичне навантаження дуже важливе", - пояснює Петро Вергела.

Собака, кажуть експерти, втомлюється більше не фізично, а за рахунок того, що йому доводиться обробляти сотні тисяч різних запахів, йде накопичувальна втому. "Тут треба дати собаці можливість перепочити, змочити йому ніс, дати водички, дозволити просто відійти, погуляти і потім знову його включити в роботу", - каже Микола. Бувають випадки, коли собаки після тривалої важкої роботи втрачають нюх. Тоді їх перенавчають і застосовують в охороні, або забирають в сім'ю.

Якщо у пса немає протипоказань щодо фізичного і психологічного стану, після реабілітації він йде далі працювати.


Когда собака нашла опасный предмет, она не должна ничего трогать мордой, лапой, брать зубами

Коли собака знайшла небезпечний предмет, вона не повнинна нічого чіпати мордою, лапою, брати зубами Фото: Наталія Кравчук


Порятунок людських життів

Вибухівка може бути закладена де завгодно, розповідають кінологи. Їх кріплять до автомобілів і стін будівель, намагаються пронести в сумках, ховають розтяжки в землі. Буває, навіть закладають в невинні предмети на зразок дитячих іграшок.

"Собаці без різниці, де знаходиться шуканий запах, припустимо, запах тротилу або гексогену, пластидів, еластидів. Вона не шукає сам предмет, вона шукає джерело запаху, його максимальну концентрацію. Це може бути якийсь артилерійський припас, протитанкова або протипіхотна міна, може, просто тротил в брикетах або шашках. Йому байдуже", - роз'яснює Микола.

Далі вступають в роботу фахівці, які займаються розмінуванням. Якщо мова про міни та розтяжки, місце позначається, щоб туди ніхто не підходив. Якщо щось знайшли в транспорті — машину зупиняють, виводять з потоку, і до роботи беруться фахівці, наприклад, співробітники СБУ, МВС.

Команда, дана собаці, повинна виконуватися максимально швидко, чітко і беззаперечно. "Якщо ви щось помітили першим, наприклад, розтяжку — миттєво командуєте псові: "Стій" або "Сидіти", "Лежати". Тобто, обмежити її рух. Причому, відреагувати пес повинен миттєво. А не пройти ще 3-4 кроки і сісти там. Якщо ви не встигли — і вона підірвалась, і ви підірвалися. На жаль, собаки гинуть саме так", - каже Микола.

Кінолог зобов'язаний знати і розуміти правила застосування собак, пояснює він. Наприклад, пес не повинен працювати на передовому рубежі, тому що може відразу стати першою жертвою. Собак краще застосовувати на других рубежах. Або — вже коли йде зачистка території.

Микола Гарус розповідає: їх центр нещодавно відправив у АТО двох псів. Поперемінно їздили парами сука і кобель. Поки одна пара проходила тренування з інструктором, друга — служила, таким чином відбувалася ротація.

"Іншою собакою ви можете перевірити роботу першої. Коли в чомусь не впевнені, що можете позначити місце, внюхане першою собакою, і пустити туди другу. Якщо і друга собака позначила це ж місце, тоді ви можете зі спокійною душею зупиняти транспорт на більш поглиблений огляд», - кажуть інструктори.

Заборонені предмети, як правило, не лежать на видному місці. Знайти, розібрати і дістати такий предмет займає чимало часу. Викликається служба, яка повинна це все задокументувати, запротоколювати, сфотографувати, зняти.

Микола наводить у приклад випадок на одному з блокпостів. Пес працював з транспортом. Простоював біля машини людини, яка вже неодноразово і без проблем перетинала цей блокпост раніше:

"Собака чітко показала, що тут щось заборонене. І начебто ця людина надокучила, її знають, вітаються, довіряють. Тут його собака спалила. Починають відкривати — сумка. В ній бутерброди, ковбаса. Всі починають, мовляв, собака неправильно спрацювала. Інструктор каже, хлопці, зачекайте, нехай цей чоловік витягує далі. А людина вже починає морозитися. Його змушують продовжити, а там майже три кг тротилу. Собака врятувала людські життя".


Бывают случаи, когда собаки после длительной тяжелой работы теряют обоняние. Тогда их переучивают и применяют в охране, или забирают в семь

Бувають випадки, коли собаки після тривалої важкої роботи втрачають нюх. Тоді їх перенавчають і застосовують в охороні, або забирають в сім'ю Фото: Наталія Кравчук


Людський фактор

Дуже важливо правильно підійти і до вибору людини, який буде працювати з собакою. Нерідко буває так, що до вже навченого, досвідченого собаки приставляють менш досвідченого партнера, а потім навчають під конкретного пса.

Дивитися потрібно на мотивацію людини, який зголосився служити з собакою. Часто це може пояснюватися лише бажанням піти від своїх прямих обов'язків.

"Це лише рожеві окуляри. Тому що ви з собакою 24 години. З ним треба погуляти, погодувати, її вичесати, провести тренування, дресирування, пробігтися, якщо є можливість, щоб він поплавала. Ви вже самі собі не належите. Вас двоє — ви і собака", - каже Петро Вергела.

Він нагадує: кінолог відповідає не тільки за свої дії, а й за дії тварини. Вони працюють кожен по-своєму, але разом, тандемом. Дії повинні бути узгоджені і пов'язані.

Неприємна ситуація — це людські стереотипи, пов'язані з функцією сторожового собаки в цілому, скаржаться експерти. У розумінні багатьох командирів такий пес — не більш ніж якийсь "дружок", який сидить на ланцюгу і вміє тільки гавкати.

"Були моменти, коли командир підрозділу, незважаючи на всі рекомендації, ставить собаку на блокпост, щоб він працював як вартовий. Інструктор заперечує слова командира, командир противиться і каже, мовляв, це просто ставлять його репутацію під питання. Собака ж, в цьому випадку, навчена під пошук вибухових речовин, і охороняти не її функція. Для блокпостів є інші собаки, підготовлені по-іншому".

Собака працює не заради грошей, нагадують інструктори. Вони працюють тому, що їм цікавий сам процес. А отже, важливо, щоб поряд була "правильна" людина, яка похвалить пса, коли це буде необхідно. "Ви для собаки — як цар і бог. Ви її можете і заохотити, і покарати. Але вона просить від вас адекватної оцінки роботи", - каже Микола.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: