21 липня 2017, п'ятниця

Про українську "тендерну Сицилію" та мільйонерів з печерських пагорбів, що розбагатіли на тендерах - розповідає людина, що з'їла собаку на держзакупівлях

коментувати
Про українську
Фото: Олена Стадник
Львів'янин Мирослав Сімка пояснює, хто і як заробляє мільйони на державних тендерах

Мирослав Сімка пропрацював п'ять років у львівській міськраді. Це була команда тоді першого заступника голови міськради, нинішнього губернатора області Олега Синютки, який зокрема курирував напрямок державних закупівель та підготовки міста до Євро-2012. Отримавши колосальний досвід, Мирослав пішов з держсектору. Причина проста – зарплата в 2.500 грн.

Рік тому на базі Української Галицької Асамблеї він організував невеликий загін "дружинників", які вирішили добровільно моніторити держзакупівлі на території Західної України.

Під час протистоянь на Майдані Сімка познайомився з Єгором Соболєвим, тепер нардепом. Сьогодні ця співпраця дозволяє оформлювати "корупційні знахідки" активістів в серйозні депутатські запити та примушувати місцеві органи влади виконувати закони.

В інтерв'ю НВ в серії Антикорупціонери Сімка розповідає про свою війну з системою, про українську "тендерну Сицилію" і про людей з печерських пагорбів, які заробили мільйони на держтендерах.

Герой: Мирослав Сімка

Проект: Тендер і злочин

Характер: не солдат, але купив безпілотник

Робота: любить копирсатися в правилах проведення тендерів ЄБРР, щоб впроваджувати їх в Україні

- Як ви працюєте і скільки вас чоловік?

- Ми моніторимо тендери з держзакупівель. За півроку понад 8 тисяч закупівель. Кожну відкриваємо, дивимося документацію. За півроку оформили близько 150 депутатських звернень за фактами порушень.

Нас троє, і у всіх є додаткова робота. Зараз залучаємо юриста, профільного адвоката-криміналіста. Він теж буде працювати фактично як волонтер, щоб дожати наші справи, де відкрито кримінальне провадження.

У всіх моїх співробітників від восьми до десяти років досвіду роботи. Тому 98% наших звернень підтверджується. Це майже абсолютний результат.

- Ви охоплюєте західно-український регіон?

- Ми працювали по трьом областям – Львівська, Івано-Франківська та Тернопільська області. Тепер ще вийшли на Закарпаття і Волинь.

Цікаво, що більша частина справ зараз у Волині – це Ковель. З 17 млн грн – 12 млн грн припадає на Ковель. Це договори, оформлені з порушеннями законодавства.

Ми прийшли в Закарпаття – це взагалі тендерна Сицилія України. Там навіть правоохоронні органи повністю ігнорують тендерне законодавство. За результатами нашої роботи вже відкрито перше кримінальне провадження – це тендер в Управлінні державної служби охорони в Закарпатській області.

- Звідки ви берете фінансування?

- Як такої зарплати у нас немає. Я можу платити якісь півтори тисячі гривень, але далі все тримається на ентузіазмі. Ми залучаємо гранти, але наша діяльність не вимагає багато ресурсів. ПР ООН, наприклад, нам виділили 21 тис. грн. Перед цим Західно-український ресурсний центр виділяв 10 тисяч.


Фото: Алена Стадник
Фото: Олена Стадник


- Як ви почали цим займатися?

- Є організація Українська галицька асамблея, вона ніколи не займалася проблемами держзакупівель – у неї були інші проекти: етнографічні, культурні, розвиток громадянського суспільства. Я ж їм запропонував розвивати сферу моніторингу держзакупівель.

Я поїхав на тренінг – Віталій Шабунін (Центр протидії корупції) проводив навчання в Рівному. Мені потрібно було подивитися, як працюють інші. Подивитися на модель самої роботи – як вони діють з моменту виявлення порушення законодавства та до моменту покарання порушника.

Модель була вибрана дуже проста, раніше неодноразово випробувана. Це робота шляхом звернень народного депутата в Державну фінансову інспекцію, прокуратуру, Державну службу боротьби з економічними злочинами, Антимонопольний комітет, Міністерство економіки.

- Чому ви співпрацюєте саме з Соболєвим?

- З ним ми познайомилися під час Майдану. Він написав повідомлення: "Йде набір на патрулювання Шевченківського району". Тоді підпалювали автомобілі. Він брав свій автомобіль, і ми разом об'їжджали Київ.

- Ви працюєте з іншими депутатами? Хто у вас мажоритарник?

- Ой, мажоритарник у Львівській області Парасюк. З ним ми не працюємо принципово. У нас різна ідеологія і різне бачення розвитку країни.

- Ви брали активну участь у Майдані?

- Майдан я пройшов від і до. Як і всі, напевно. Був під час боїв 10-11 грудня. Я в ту ніч вийшов на Червонозоряний проспект і висувався на допомогу протестувальникам. Повз мене їхав автомобіль і просто сигналив, будив усіх. Він зупинився, підібрав мене, і ми разом поїхали на Михайлівську площу.

- А січневі події, лютневі?

- Я там був, я все це бачив. Коктейлі, навіть зброю. Але у кожного своя роль. Знаєте, от зараз війна – я не солдат. Але ми скинулися і з друзями купили армії безпілотник та позашляховик.

- Які випадки можуть проілюструвати діяльність Тендер і злочин?

- Зараз за нашими зверненнями ведеться вісім кримінальних проваджень.

Ми виявили змову двох гігантів паливного ринку. В Івано-Франківській області дві відомі компанії активно співпрацювали і через державні тендери ділили між собою бюджетні кошти. В результаті були розірвані дві угоди вартістю понад 10 млн грн.

Потім справи по Брошневському лісовому господарству та Івано-Франківському лісовому господарству.

Є порушення, пов'язані з депутатами міських рад, замішаними в багатомільйонних схемах з будівельними тендерами – стосувалося ремонту обласного центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів. Ми розкрили схему на 0,5 млн грн, а через кілька місяців та ж схема повторилась вже на тендері в 7 млн грн. Органи по першій справі відкрили провадження у вересні, а по другій вважають, що "немає підстав". Але ми вже знайомі зі слідчим.

- Що слідчий говорить?

- Каже, що не бачить порушень. Тоді я поцікавився: "Вибачте, а яка у вас посада?". Він відповів: "Я дільничний інспектор".

Я щось не можу зрозуміти: як дільничний інспектор, який займається справами бомжів та зламаних парканів, може займатися справою на 7,5 мільйонів гривень?! Це просто знущання правоохоронної системи над моєю роботою.

- У цій системі є порядні люди?

- Є. Держфінінспекція в Івано-Франківській області, наприклад. Там є людина, з якою ми співпрацюємо. Так у Держфінінспекції жартують, що їх робота практично повністю переведена під наші звернення.

- Ви пропрацювали п'ять років у міськраді – чому пішли?

- Там зарплата 2,5 тис. грн.

- Чим ви займалися в міськраді?

- Держзакупівлями. Це було з 2008 по 2012 рік. Потім займалися великими інфраструктурними об'єктами, поки їх не передали з-під відповідальності міста державі.

- Ви вели боротьбу за прозорість?

- За все. У 2006-2007 році в Києві створили Європейське консалтингове агенство. Кожен держзамовник, згідно із законодавством, зобов'язаний був у Києві мати консультанта в цьому агентстві. Я до цього часу пам'ятаю вулицю Панфіловців в районі Печерська та будівлю, на дверях якої висіла вивіска: "Приймальня депутата".

Коли Синютка прийшов, він зібрав замовників на нараду і почав питати, що відбувається за тендерами. І вони йому сказали: “Олег Михайлович, ми не в курсі! У нас є консультанти в Києві, вони хворіють і весь час втрачають наші документи".

Я тоді проходив стажування у міськраді, і мені запропонували займатися цим питанням. Цей хаос треба було впорядкувати по всьому Львову. Тоді це було понад 150 замовників: департаменти, управління, інфраструктура, транспорт, прибирання, продукти, освіта. Ми стали посередником між замовниками та Києвом. Їм потрібно надіслати документацію – я її відправлю. Їм потрібно знайти консультанта – я його шукаю. Мінімум раз на тиждень я був у Києві.

У цьому київському агентстві всі послуги були платними. Оголошення подати – платиш, документацію подати (вони нібито її вичитують) – платиш, договір подаєш (вони нібито його вичитують) – платиш, річний план подаєш (вони тобі сертифікат) – платиш, внести зміни в договір – платиш. За нашими підрахунками, із Львівської області на ці послуги йшло за рік 50-70 млн грн. Я підозрюю, що всі ці гроші пішли на якісь яхти.

- Зараз ситуація змінилася?

- Так, зараз дуже змінилася. Великий вплив надали громадські організації, зокрема Центр протидії корупції Transparency International. Вони впливали на зміни в законодавстві, а особливо на відкритість систем держзакупівель – на Вісник державних закупівель. Це був переломний момент. Громадські активісти отримали доступ до інформації! Тоді почалася вже реально якась боротьба, в яку моя організація включилася фактично рік тому.

- Які у Львові є характерні, регіональні проблеми?

- Є проблема, народжена у Львові – це дуже розгалужена та розширена мережа особистих консультантів держзакупівель – приватних. Це люди, які вам пропонують проведення тендеру "від і до". Потім оплату цих послуг перекладуть на переможця тендеру.

Це чисто західно-українська проблема. Ми шляхом моніторингу пробували оцінити масштаб у грошовому еквіваленті – в розрізі Львова такі консультанти отримують в рік від 2,5 до 5 млн грн. Це багато.

- Це не протизаконно?

- Так як вони себе позиціонують відносно укладених договорів, то ніби це не протизаконно. Але насправді це не так. За це потрібно карати.

- Чому?

- Ну ви є замовником. Наприклад, селищним головою. Навколо Львова є такі селища, які скоро будуть більше, ніж деякі районні центри. Там по п'ятнадцять, а скоро буде і до двадцяти тисяч населення. І потрібно робити каналізацію. Вам з бюджету виділяють 20 млн грн. При цьому ви і тендер – це як я і балет. Тендер провести ідеально – це все одно, що попросити мене станцювати Лебедине озеро. Ви телефонуйте своїм більш досвідченим друзям. Вам кажуть, що є якась Марія Петрівна, яка може вирішити вашу проблему. І в документації відразу буде записано, що саме переможець торгів оплатить послуги такій Марії Петрівні. І ви щасливі.

- Які ще є проблеми?

- У торгах беруть участь завжди одні й ті ж особи. Вони не порушують цим законодавство. Але, я підозрюю, що створені внутрішні умови, щоб перекрити доступ до торгів іншим учасникам.

І начебто інформація про торги є у вільному доступі, але ви зателефонуйте в будь-яку будівельну організацію і запитаєте: "Чому ви не брали участі в тому тендері?". Вам скажуть: "Ви що, люди? Там відкати і все таке!".

- Що таке "і все таке"?

- Це схеми відкатів в будівництві, і їх не задокументуєш. Там, де має бути покладено 8 см асфальту, може бути покладено 7 см. Це неможливо перевірити. Це потрібно якусь профільну кваліфіковану організацію.

- Як можна вирішити ці проблеми?

- Це питання жорсткого контролю. Так як працює Держфінінспекція і контролюючі органи – це велика хвороба. Робота побудована за планами. Державний фінансовий сектор заходить на перевірку, і у нього є план: скільки помилок він повинен знайти і на яку суму. Як можна говорити про об'єктивність розслідування?

Інспектор має 2 тис. гривень зарплати, а у нього ж є сім'я, йому треба якось виживати. Мені теж треба було виживати в міськраді, тому я пішов звідти. Я не хотів, щоб мене "дофінансували".

Систему треба повністю перебудовувати. Я так підраховував, у Львові до замовника може прийти до дев'яти перевіряючих структур. Потрібно забрати в них ці повноваження.

Абсурд. Спочатку вони стають у ряд і проходять до тебе по черзі – а потім ніхто нічого не перевіряє цілий рік! Рахункова палата, прокуратура, СБУ, МВС, ДСБЕЗ, УБОЗ, Держфінінспекція, транспортна прокуратура. Всі вони дублюють функції одне одного.

- Чим вам можна допомогти?

- Мені багато людей телефонують та пропонують свою допомогу. Якийсь збір інформації та статистику вони, звичайно, можуть зробити, але відкрити й погортати вісник держзакупівель – це треба попрацювати не місяць і не півроку. Але нам може бути цікава інформація про те, де, коли і які порушення в держтендерах.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: