10 грудня 2016, субота

Прем'єр сезону. Як пройшла найгучніша п'єса року з Саакашвілі в головній ролі і яким буде її фінал

Прем'єр сезону. Як пройшла найгучніша п'єса року з Саакашвілі в головній ролі і яким буде її фінал
Що відбувалося на сцені Антикорупційного форуму Саакашвілі, про що говорили за лаштунками і до чого було все це дійство, розповідає та показує НВ


Ще за годину до початку Антикорупційного форуму в київському Міжнародному виставковому центрі (МВЦ) зібралося більше тисячі чоловік. Пройшовши реєстрацію, вони не поспішали займати місця в залі. Заступник генерального прокурора Давид Сакварелідзе, з важкістю пробирався ближче до сцени – одні з ним хотіли сфотографуватися, інші намагалися розповісти про свої проблеми та передати документи.

Сакварелідзе всіх вислуховував, фотографувався, чемно відповідав на питання і давав номер телефону помічника, до якого можна звернутися з проблемою. «А ти бачив з ким прийшов Сакварелідзе?», - запитав один з учасників форуму в іншого, спостерігаючи за спілкуванням співробітника генпрокуратури з людьми. «З [В'ячеславом] Костянтинівським [бізнесмен та нардеп]. Він же бандит! І це боротьба з корупцією?», - тихо обурювався він. Але більшість людей зустрічали Сакварелідзе привітно.

До 18:00, коли повинен був відкритися форум, МВЦ заповнили вже кілька тисяч чоловік. Всього на форум зареєструвалося понад 5 тис. учасників. Вони розсідалися за столами, призначеними для колективної творчої роботи по групах.

Проведення Антикорупційного форуму у Києві організували ряд громадських організацій – Центр вільної економіки імені Кахи Бендукідзе, який очолює екс-главред українського Forbes Володимир Федорін, Відкритий університет Майдану, Автомайдан, рух Чесно, представники ініціатив VoxUkraine і Нова країна, а також партії Демальянс і Сила людей. Обличчям і головним промоутером форуму виступив Міхеїл Саакашвілі, голова Одеської облдержадміністрації. Кількома тижнями раніше, подібний, але не настільки масштабний захід пройшов в Одесі. Тоді Саакашвілі назвав прізвища головних, на його думку, корупціонерів країни і суму, в яку обходяться країні організовані ними схеми — понад $5 млрд на рік. Прозвучали прізвища екс-нардепа Давида Жванії, соратника прем'єра Миколи Мартиненка з якого днями зняли недоторканність, і самого прем'єр-міністра Арсенія Яценюка, голови Енергоатома Юрія Недашковського, олігархів Ігоря Коломойського, Дмитра Фірташа та Ріната Ахметова.

Цього разу на форумі був інший порядок денний. «Цей форум не про корупціонерів, а про корупцію», - пояснив один з його організаторів.

О 18:15 форум розпочав свою роботу. До мікрофону вийшла співачка Руслана і заспівала гімн. Потім Світлана Заліщук, народний депутат від БПП і модератор першої частини дискусії сказала, що організатори цієї зустрічі отримали вітальний лист від президента. «Ми його опублікували в інтернеті, можете з ним ознайомитися», - повідомила вона.

Співачка Руслана у своєму короткому виступі заявила, що сильно розчарована сьогоднішньою владою. Євген Глібовицький, член Нестерівської групи, був більш конкретний: «Відкритий доступ, встановлені правила, прозорість і підзвітність – це політична та економічна основа розвитку України. Держава є сервісом, а не гегемоном», - продовжував він. Потім Сергій Лещенко, нардеп БПП, порадів тому, що Мартиненко, фігурант кримінальних справ Швейцарії і Чехії, здав мандат. «Але цього мало. Вистачить історій з добровільними відставками. Я хочу, щоб були розслідування та вироки судів», - пояснив він.

Після виступу представників партій Демальянсу та Сили людей, форум перейшов до іншого формату роботи. Частина людей залишилася працювати під керівництвом «хранителів столів» – модераторів, які направляли дискусії. У цьому місці МВЦ зібралося багато молодих та ініціативних людей, які дійсно захоплено обговорювали теми, висували ідеї, обговорювали конкретні сфери, уражені корупцією – від митниці до держпідприємств, і записували пропозиції щодо поліпшення їх роботи на ватмані. Ще частина аудиторії перейшла в інший зал, де проходила експертна панель під назвою «Антикорупційний драйв».

Невелика група людей під час переходу з одного залу в інший помітила коробки з цукерками і печивом, які стояли в залі і стала набивати ними кишені та сумки. Солодощі безкоштовно роздавали представники фабрики Житомирські ласощі, які приїхали на форум заявити про рейдерське захоплення підприємства.

Поки в одному із залів проходив «мозковий штурм», в іншому виголошували промови політики, експерти та ті, хто встиг попередньо записатися на виступи. Серед спікерів, наприклад, був Євген Чичваркін, російський бізнесмен, який переїхав жити і працювати в Лондон.

При цьому на шляху Чичваркіна до сцени чекала перешкода – одеський астролог Марсель Камалетдінов. Астролог, чоловік з довгим волоссям, одягнений в шкіряну куртку і чорні брюки, почав обзивати бізнесмена нецензурними словами і дорікати його в купівлі вкраденого з Межигір'я коньяку та вина. Нагадаємо, Чичваркін продав цей алкоголь зовсім недавно і перерахував гроші у Фонд допомоги дітям загиблих в АТО героїв. «Забирайся на х..й звідси», - кричав одесит, який приїхав безкоштовно в Київ у складі одеської делегації в одному з шести автобусів, які спеціально прислали на форум з Одеси в Київ.

Довгу матірну тираду астролога Марселя перервав чоловік у військовій формі з позивним Грек. «Ти ганьбиш ім'я Саакашвілі! Я нікому не дозволю», - запевнив він. «Я теж гастролер», - тихо сказав Грек Чічваркіну. «І я. В тій чи іншій мірі», - відповів бізнесмен. Зі сцени він прочитав звернення Михайла Ходорковського – російського бізнесмена, напередодні заочно арештованого російським судом по новій справі, звинуваченню у вбивстві. У фіналі Чичваркін побажав Саакашвілі стати прем'єр-міністром.

Потім також запрошений на форум колишній голова СБУ Валентин Наливайченко заявив, що корупцією уражене президентське та прем'єрське оточення і що влада почала переслідувати неугодних – наприклад, ведучого Савіка Шустера, інформацію про якого, за словами екс-глави СБУ, зараз збирають спецслужби. «За те, що він називає прізвища корупціонерів», - пояснив екс-глава СБУ мотиви, які нібито керують новою владою. Сама «жертва репресій», Шустер, теж виступив з коротким вітанням, після чого залишив форум.

До мікрофону спробував було пробратися учасник найгучнішого парламентського скандалу останніх тижнів – нещодавно заявлений по телеканалам не тільки України, але і Європи  - депутат Олег Барна, який відтягав прем'єра Яценюка від трибуни з букетом квітів. Але модератор дискусії Саша Боровик пояснив, що час виступів обмежений, і Барна не вписується в складений план. Зате на сцену вдалося потрапити якійсь невідомій широкому колу жінці з Харкова, яка майже кричала в мікрофон: «Ви подивіться, що творить Яценюк! Людям відключають каналізацію та воду, а без води люди можуть прожити три дні».

Примітно, що на відміну від подібних заходів на форумі Саакашвілі не було жодних рамок і VIP-зон, тому учасники могли легко поспілкуватися з кожним з присутніх гостей – багато з них ще довго залишалися в залі. Наприклад, не залишали в спокої ні на хвилину нардепа Мустафу Найєма.«Нова поліція поголовно не представляється», - скаржилася йому якась жінка. А бізнесмен з Ужгорода передав нардепу звернення до президента та голови СБУ від експортерів волоського горіха. Останні дійсно марно намагаються достукатися до кого-небудь зі своєю проблемою поборів на митниці – з фур, які виїжджають за кордон України, продовжують знімати «данину». За інформацією НВ, мова йде про суми близько $12 тис. з кожної машини.

На полях Форуму відомий соціолог Ірина Бекешкіна ділилася враженнями від заходу з нардепом Лещенко. «Схоже на PR-акцію, яка повинна спонукати людей на щось», - говорила вона. Обидва погоджувалися, що створена Саакашвілі «антикорупційна атмосфера» – теж непоганий результат.

В цей час до кореспондента НВ підійшов один з учасників, який представився київським юристом Русланом. «Я теж хочу поділитися враженнями», - сказав він. Він дізнався про форум з facebook і прийшов, щоб почути виступи експертів з різних сфер. «Експертів я готовий був слухати до ранку. Але при всій повазі, жінка з Харкова – не експерт у боротьбі з корупцією», - сказав він.

Форум закінчувався. Учасники, які працюють за конкретними напрямками під керівництвом «хранителів столів», дописували загальні висновки на ватмані. Модератор останньої панелі, відомий журналіст Катерина Горчинська, терпляче домагалася від депутатів і експертів чітких відповідей на її запитання, зокрема, чому провалена реформа прокуратури. Але було ясно, що більшість присутніх вже з нетерпінням та притупленою увагою чекають виступу головного учасника програми – Саакашвілі.

Свій виступ губернатор почав вчасно і спокійно. Мову читав з суфлера, сипав цифрами. Зал мовчки слухав. Але чим далі, тим більш емоційним ставав виступ спікера.

«Вже чверть століття правителі і чиновники, олігархи та судді, митники і податківці, прокурори та сбушники поводяться з економікою, як з дійною коровою. А корова ж вже здохла, проте вони ніяк не можуть відстати від неї», - говорив Саакашвілі, чим викликав оплески. «Проблема не в тому, що Саакашвілі обурюється, проблема в тому, що обурюється звичайний українець від вашої бездіяльності, від вашої безсовісності, від жадібності», - звертався зі сцени форуму до всієї влади губернатор.

Деяким прізвищам Саакашвілі все ж приділив особливу увагу. «Ніхто не боїться ні Сєні, ні Бєні», - заявив він під оплески і крики «молодець».

Від тридцятихвилинної промови Саакашвілі учасники форуму були в захопленні. Резолюція форуму, яку зачитували зі сцени, вже мало кого цікавила.

Користувачі соцмереж після виступу Саакашвілі до пізньої ночі обговорювали, що це було – Антикорупційний форум чи з'їзд нової партії?

Саакашвілі пообіцяв не зупинятися і слідом за Києвом провести такі ж форуми в інших великих містах – Харкові, Львові та Дніпропетровську.

Експерти, опитані НВ, вважають: зібраний Саакашвілі форум – ні що інше, як початок прем'єрської та політичної кампанії.

"Після того, як Саакашвілі позбавили грузинського громадянства, він має намір кинути всі свої зусилля на Україну. Його мета – стати прем'єр-міністром країни", - каже політтехнолог Тарас Березовець. Оскільки в нинішній Верховній Раді грузинського губернатора підтримують небагато (проти нього налаштовані Оппоблок, Батьківщина, Радикальна партія, велика частина Самопомочі, Народний фронт, частина БПП), мета Саакашвілі – змести всі ці фігури з шахівниці і домогтися дострокових парламентських виборів. Враховуючи, що Саакашвілі – кавказець та людина, яка завжди поспішає досягти результату якомога швидше, він буде намагатися добитися виборів вже навесні, передрікає Березовець.

"Читайте між рядків, по Фрейду. Антикорупційний форум – це платформа для самостійної політичної діяльності, в цьому немає ніяких сумнівів", - каже політолог Володимир Фесенко. Ще в середині року цю ідею експерт сприймав зі скепсисом, але зараз команда і спонсори переконали Саакашвілі у необхідності власного політичного проекту, вважає він. І сам Саакашвілі після того, як його позбавили громадянства, для себе теж зробив висновок, що подальша його політична кар'єра і доля вже буде пов'язана з Україною.

"І королівство побільше, ніж Грузія, є, де розвернутися", - каже політолог.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Статті ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: