21 листопада 2017, вівторок

Повірять тільки Кисельову. Політолог Бєлковський розповів, чому росіяни не вірять, що Путін – вбивця і крадій

Повірять тільки Кисельову. Політолог Бєлковський розповів, чому росіяни не вірять, що Путін – вбивця і крадій
Імідж Володимира Путіна в Росії не здатні очорнити ні звинувачення в педофілії, ні доповіді з Лондона з прямими доказами причетності президента РФ до смерті екс-ФСБ-шника Олександра Литвиненка, ні фільми ВВС про незчисленні багатства російського лідера

Військові конфлікти в Грузії та Південній Осетії, Чечня, військові спецоперації в Сирії, агресія в українському Донбасі й анексія Криму, загибель Анни Політковської та Бориса Нємцова, арешти і ув'язнення – ніщо з цього не здатне знизити рейтинги президента РФ Володимира Путіна в його країні. Не викликав гучної реакції та засуджень з боку російського суспільства недавній фільм ВВС про багатства Путіна, здавалося б, непоміченою для пересічних росіян залишилася і доповідь з Лондона, де фактично доводять причетність президента РФ до смерті екс-офіцера ФСБ Олександра Литвиненка.

Чому імідж Путіна все ще непохитний в очах росіян і чи здатне хоч щось взагалі змінити їхнє ставлення до свого лідера, НВ розповідає російський політолог і журналіст Станіслав Бєлковський, який виступив як експерт в тому самому фільмі ВВС.


Фото: apostrophe.com.ua
Станіслав Бєлковський брав участь у зйомках скандального фільму ВВС про багатства Путіна, де розповів, скільки насправді отримує російський президент. Фото: apostrophe.com.ua


Існує три види реакції Москви. Перший – реакція самого Путіна, і вона абсолютно індиферентна. Тобто він знає, що Захід буде говорити і писати про нього гидкі речі, він до цього абсолютно адаптований, не бачить в цьому нічого нового. Реакція Путіна приблизно така: в доповіді вже згадували, що [Путін] педофіл, ну, хто може гірше про нього сказати? Що він вкрав скільки мільярдів доларів – це не гірше. Тобто особисто Путіну байдуже. Він вважає, що це інформаційна війна. Це прецедент інформаційної війни, яка ведеться, і таких прецедентів буде ще багато, і він геть не має емоційно на них реагувати.

Другий – це позиція опозиційних кіл або виборців, які не підтримують Путіна. Тих умовних 15-14%, для яких теж в картині путінського світу це нічого не змінило.

Якщо на Першому каналі в програмі Воскресное время або на каналі Россия-1 у програмі Дмитра Кисельова будуть показані нищівні сюжети про Володимира Путіна, це змінить ситуацію

Я хочу нагадати, що всю цю полеміку розпочав я особисто, в 2007 році. Зокрема, про 40 мільярдів, яких давно не 40. Просто ця цифра так врізалася усім у пам'ять, що вона досі живе. Це вже не стосується реальності, вона значно зросла за ці роки. Так, це триває вже майже 10 років. Для всіх, для кого ця інформація цінна, хто її аналізує, теж нічого нового.

Третій – путінська більшість. Для путінської більшості цієї інформації взагалі не існує, оскільки про фільм ВВС ніхто нічого не дізнався. Жодних повідомлень про це не було на федеральних телеканалах і в загальнонаціональних газетах, які є провідними джерелами інформації для більшості виборців. Принаймні номінально, за даними соціологічного опитування [серед людей], що підтримують чинного президента РФ.

Звісно, крім тих, хто не побачив фільм по телевізору, є і сегмент, який читає і дивиться все це в інтернеті. Так. Але для путінської більшості це все сприймається так, як і самим Путіним – як злісні нападки, яким не треба надавати занадто великої ваги. І які пов'язані з нелюдським успіхом Росії на міжнародній арені, зокрема в Україні та Сирії. Так, як це підносить тотальна пропаганда, що оперує через державні телеканали.

Інформації, [яка б могла реально щось змінити і викликала б іншу реакцію у населення], вже немає. Народ Росії настільки отруєний різного роду жахливою інформацією, що я сьогодні не бачу жодного меседжу, який міг би похитнути путінські позиції.

Похитнути його позиції можуть тільки вагомі випадкові події, "чорні лебеді", щось досі небачене. Таких "чорних лебедів" принципово, якщо їх класифікувати, я бачу три: це великі техногенні катастрофи, серйозні військові поразки Росії з великою кількістю трупів або якісь серйозні проблеми зі здоров'ям безпосередньо російського лідера.

Похитнути позиції Путіна можуть великі техногенні катастрофи, серйозні військові поразки Росії з великою кількістю трупів або якісь серйозні проблеми зі здоров'ям

Що ж до саме інформації – тут дуже важлива її легітимність. Якщо на Первом канале в програмі Воскресное время або на каналі Россия-1 у програмі Дмитра Кисельова будуть показані нищівні сюжети про Володимира Путіна у зв'язку з доповіддю [судді Високого суду Лондона] Роберта Оуена про вбивство Литвиненка або з фільмом ВВС, де ваш покірний слуга виступає з одним з офіцерів, то так, це змінить ситуацію. Змінить. Бо для масового глядача перший і другий канал — це легітимне джерело, яке показує, що таке добре і що таке погано.

Ми можемо згадати, що в 1999-му році, коли Путін ще тільки йшов до влади, Євген Примаков і Юрій Лужков, тоді колишній прем'єр-міністр Росії та мер Москви, політично програли не тільки тому, що критика на Першому каналі була нищівною, але й тому, що глядач зрозумів – їх можна мочити. Що держава дистанціюється від них, і вони більше не асоціюються з державою, як такою.

Якщо подібне станеться з Путіним, якщо чомусь його почнуть мочити федеральні телеканали, тоді його позиції серйозно похитнулися. Але для того й існує тотальна пропаганда, телеканали, системи путінського контролю над ними, щоб цього за життя Путіна не сталося.

Навіщо ж знімають такі фільми, якщо вони, здавалося б, нічого не дають? Журналісти ВВС знімають фільм про Путіна. Це їм цікаво, вони вважають це частиною своїх професійних обов'язків. А з точки зору політики це призводить до подальшого погіршення репутації Путіна на Заході, що для нього важливо. Він не хоче погіршення репутації на Заході, але це жодним чином не стосується його внутрішньополітичного позиціонування та непохитності його положення в самій Росії.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: