16 грудня 2017, субота

Найбагатша людина Африки Аліко Данготе знає, як перетворити цемент на золото

коментувати
Найбагатша людина Африки Аліко Данготе знає, як перетворити цемент на золото
Дивовижна історія найбагатшої людини Африки Аліко Данготе, який не просто продавав корисні копалини, а виробляв цемент і за допомогою своїх політичних зв'язків перетворював його на золото

Коли у Санусі Дантата, одного з найбагатших жителів великого нігерійського міста Кано, народився онук, він серйозно зайнявся його вихованням. Змалку дід намагався розбудити в дитині інтерес до комерції, і його старання не пройшли дарма: сьогодні його онук Аліко Данготе став найбагатшою людиною в Африці.

“Коли тебе виховує батько чи прабатько з натурою підприємця, ти переймаєш його прагнення,— згадує своє дитинство Аліко Данготе.— Це змушує тебе ревно вірити в те, що можливо все".

Йому й справді вдалося зробити те, чого не змогли домогтися багато інших бізнесменів регіону. За 100 років існування рейтингу багатіїв від авторитетного американського журналу Forbes в нього жодного разу не потрапив представник африканської країни на південь від Сахари. І ось в 2008 році в списку вперше з'явився Данготе. На той момент його статки оцінили в $3,3 млрд. За три роки капітал мільярдера продемонстрував гігантське зростання — до солідних $13,8 млрд. І сьогодні сам Данготе вже має статус найбагатшої темношкірої людини у світі.

За даними опублікованого в листопаді рейтингу Forbes, 58‑річний Данготе володіє $16,7 млрд — це в понад 3,5 рази перевищує капітал найбагатшого українця Ріната Ахметова. Причому нігерієць займає перше місце в списку найзаможніших африканців вже п'ятий рік поспіль.

Аліко Данготе відрізняється від інших багатіїв Африки. Свій статок він заробив не на рітейлі, видобутку нафти або алмазів, як багато хто з них, а на власному виробництві. Прихильники Данготе вважають його головною заслугою те, що він довів: Нігерія може не лише торгувати, але і самостійно виробляти. Тим часом критики звинувачують бізнесмена в нечесній грі, коли той, щоб підлаштувати під себе ринок і обійти потенційних конкурентів, користувався своїми політичними зв'язками.

Хай там як, Данготе продемонстрував приклад, за яким тепер ідуть багато африканських бізнесменів, що мріють про успіх. “Типовий багатий африканець — це просто продавець готових продуктів і товарів,— говорить НВ Мошуд Адемола Фаеміво, співавтор першої і єдиної біографічної книги про найбагатшого нігерійця.— Аліко Данготе — інший, він здійснив прорив і став засновником автохтонного африканського капіталізму".

 

   

На цементному фундаменті

Аліко Данготе народився в сім'ї успішних підприємців, які торгували кофеїновими плодами дерева кола і земляними горіхами. Цей бізнес свого часу зробив багатієм Санусі Дантата, діда Данготе по материнській лінії.

Ще в школі його онук вперше спробував зайнятися підприємництвом, купуючи і перепродуючи солодощі. Пізніше в Каїрському університеті Аль-Азхар Данготе засвоїв теорію ведення бізнесу, і коли йому виповнився 21 рік, відкрив власну справу: позичивши кілька сотень доларів у рідного дядька, він заснував компанію з продажу продуктів харчування.

Данготе, як і чимало сучасних багатіїв Африки, спочатку мав фінансову і соціальну перевагу завдяки своїм впливовим родичам. Так, Ізабель душ Сантуш, яка посіла восьму сходинку рейтингу африканських багатіїв Forbes, є старшою дочкою президента Анголи, і її інвестиції в португальські компанії пов'язують з діяльністю батька. Другий номер — Нікі Оппенхаймер — своє головне джерело збагачення у вигляді частки в діамантовому бізнесі отримав у спадок. А наймолодший учасник рейтингу, сорокарічний Мохаммед Девджі, заробляє, керуючи групою компаній свого батька.

Бізнесмен-початківець Данготе імпортував цукор з Бразилії і рис з Таїланду, продаючи їх з високою націнкою. З часом продажі стали давати щоденний дохід в $10 тис. А вже за 15 років Данготе перетворив свій бізнес в один з найбільших торгових конгломератів Нігерії. У роки правління військових диктатур, коли армія жорстко контролювала економіку, йому вдалося побудувати бізнес-імперію на імпорті і торгівлі цукром і борошном.

Проте зупинятися на досягнутому Данготе не збирався. У 1996 році він вирішив освоїти нову нішу — виробництво. Дотримуючись стратегії зворотної інтеграції, коли бізнес зростає за рахунок придбання компаній-постачальників, Данготе забезпечив стабільне та економічно вигідне надходження ресурсів для своїх підприємств. І при цьому він створював нові робочі місця і підтримав курс на імпортозаміщення, залишаючи нігерійські гроші всередині країни.

Сьогодні його підприємства, об'єднані в конгломерат Dangote Group, виробляють цемент, молоко, цукор, макаронні вироби, фруктові соки, борошно, хліб, рис, а також пакувальні матеріали.

Утім, за останній рік нігерійський магнат збіднів на $5 млрд через падіння вартості акцій його компанії Dangote Cement і девальвацію нігерійської валюти. Однак висока диверсифікація бізнесу дозволила Данготе уникнути ще більших втрат.

"Якщо сьогодні падають ціни на нафту, це не означає, що у нашої компанії справи йдуть гірше, і це великий плюс диверсифікації",— міркує мільярдер. Крім цементної і харчової промисловості, компанії Данготе також займаються торгівлею нерухомістю, перевезеннями, керують портами і надають телекомунікаційні послуги.

Незважаючи на те, що 70 % доходів у бюджет країни приносить нафта, Данготе довгий час уникав цієї високо корумпованої галузі. Однак, розуміючи переваги власного дешевого пального, в 2013 році він прийняв рішення про будівництво нафтопереробного заводу в 45 км на схід від Лагосу.

“Нафтопереробний завод з продуктивністю 650 тис. барелів на день буде найбільшим локалізованим в одному місці нафтохімічним комплексом у світі,— заявив Данготе у недавньому інтерв'ю американському агентству Bloomberg.— На його будівництво піде $12 млрд, він буде генерувати оборот $24 млрд на рік".

Цей завод стане найбільшим проектом в бізнес-біографії Данготе і дозволить перетворити Нігерію з імпортера пального на чистого експортера. А це, в свою чергу, виведе на новий економічний рівень країну — найбільшого нафтовидобувальника Африканського континенту, яка входить у двадцятку світових лідерів з нафтовидобутку зі щоденним її об'ємом 1,8 млн барелів.

Однак поки серцем промислового об'єднання мільярдера є компанія Dangote Cement — вона забезпечує 80 % загальної виручки. Цементний бізнес Данготе працює у 17 країнах Африки, його річні продажі становлять близько $2 млрд. За своєю ринковою капіталізацію Dangote Cement займає третину всієї фондової біржі Нігерії.

Розвитку цементного виробництва сприяє бум інфраструктурного будівництва на континенті. З активним економічним зростанням, збільшенням населення і урбанізацією в африканських країнах зростає попит на будівництво житла, спорудження нових енергетичних, водних і дорожніх комунікацій.

Тим часом Данготе розширює географію свого бізнесу. До 2017 року він має намір добудувати цементний завод в Непалі. У цьому році країна пережила два руйнівних землетруси, і тепер компанія нігерійця розраховує зробити свій внесок у відновлення зруйнованої інфраструктури.

Після катаклізму Данготе передав непальському уряду $1 млн пожертвувань.

"У благодійності Данготе — піонер, адже філантропія нехарактерна для африканських бізнесменів",— відзначає його біограф Фаеміво.

За словами самого Данготе, за останні два роки він віддав на благодійність близько $100 млн, причому переважно в Африці — в Нігерії, Нігері, Кенії, Танзанії, а також у країнах західної частини континенту, які постраждали від епідемії Еболи.


ОФИЦИАЛЬНЫЙ ПОКАЗ: В графике нигерийских лидеров всегда есть время для встреч с Алико Данготе. На фото — Данготе вытянул руку, демонстрируя экс-президенту Гудлаку Джонатану свой строящийся цементный завод в городе Обаяна
ОФІЦІЙНИЙ ПОКАЗ: У графіку нігерійських лідерів завжди є час для зустрічей з Аліко Данготе. На фото — Данготе витягнув руку, демонструючи екс-президенту Гудлаку Джонатану будівництво свого цементного заводу в місті Обаяна


 

Невипадкові зв'язки

Водночас оглядачі нерідко пов'язують благодійність Данготе з його комерційними інтересами і політичними іграми. Причому нігерійцю вдавалося зберігати і примножувати свій бізнес за будь-якої влади, і неабияку роль у цьому відігравали зв'язки у великій політиці.

У 1981 році Данготе познайомився з генералом Олусегуном Обасанджо. Коли той балотувався в президенти Нігерії від Народної демократичної партії (НДП) в 1991 і 2003 роках, бізнесмен щедро спонсорував його виборчі кампанії. Обасанджо виграв на обох президентських перегонах, а Данготе закріпився в колі його найближчих соратників.

В опублікованій на порталі WikiLeaks дипломатичній телеграмі 2005 року Браян Браун, колишній генеральний консул США в Лагосі, повідомляє про особливе становище нігерійського магната. “Вважається, що Данготе входить в коло наближених бізнес-консультантів президента Обасанджо,— пише Браун.— Невипадково у переліку заборонених для імпорту продуктів багато таких, які входять в зону інтересів Данготе".

Мільярдер користується й іншими привілеями. Якщо зазвичай нігерійський уряд дуже неспішно приймає рішення про приватизацію державних підприємств, то Данготе вдається оперативно вигравати тендери. Так, у 2010 році у власність Dangote Group перейшла держкомпанія Benue Cement Company, а роком пізніше — Savannah Sugar Company. Йому також вдалося побудувати власний причал у лагосському порту Апапа, який є держвласністю. Це спростило відвантаження сировини на розташований тут же цукровий завод бізнесмена.

Життя Аліко Данготе — делікатне балансування в країні, де політика — це більше, ніж все 
Толу Огунлесі, нігерійський журналіст і письменник

Сам Данготе з дитинства знає про значущість хороших відносин з владною верхівкою. “Неважливо, чим ти займаєшся, ти завжди повинен поважати сьогоднішню владу. Будь покірною людиною",— цитує він слова свого діда.

У квітні 2015 року на президентських виборах в Нігерії переміг опонент партії НДП — Мохаммаду Бухарі. Тим часом економічні інтереси Данготе, як і раніше, під захистом: цемент і цукор залишаються в переліку товарів, імпорт яких заборонений митною службою Нігерії.

"Життя Аліко Данготе — делікатне балансування в країні, де політика — це більше, ніж все",— зазначає нігерійський журналіст, письменник і колумніст Толу Огунлесі.

Не можна заперечувати і зворотної зацікавленості. Будь-яка влада розуміє значення бізнесу Данготе для Нігерії. Він є найбільшим роботодавцем у країні й у всій Західній Африці, а також другим за величиною роботодавцем на африканському континенті. Крім того, Данготе інвестує зароблені кошти в економіку Нігерії, чим вигідно відрізняється від інших заможних співгромадян.

"Середній нігерійський африканський багатій має колоніальний менталітет і накопичує своє багатство за кордоном на шкоду народу",— констатує Фаеміво.

Близькі характеризують Данготе як трудоголіка, який виключно сам приймає важливі бізнес-рішення. Не менше половини свого часу він проводить в Нігерії. В решту часу їздить в Лондон, де готується до запланованого на 2016 рік розміщення акцій своєї компанії на Лондонській біржі. А також відвідує інші африканські країни, де шукає нові можливості.

Особняк Данготе розташований у фінансовому центрі нігерійської столиці й одному з найдорожчих районів для життя в країні — Вікторія Айленд. Тут він живе зі своєю дружиною і трьома дітьми. Як і іншим заможним африканцям, йому властиве прагнення до розкоші. До свого 53‑го дня народження в 2010 році Данготе купив для особистих потреб восьмимісний літак Bombardier вартістю $45 млн. А в 2013-му придбав яхту, вартість якої, за оцінками місцевих ЗМІ, склала $43 млн.

Але як би не критикували Данготе за зайву розкіш в побуті та зв'язки з політичними фігурами для збільшення свого капіталу, в цьому плані він залишається типовим багатієм сучасності. “Чи користувався Данготе своїми добрими відносинами з політичною елітою Нігерії? Безумовно, — коментує Фаеміво. — Але немає нічого несподіваного в тому, що мільярдери в усьому світі підтримують своє привілейоване положення завдяки підтримці політиків і правителів".

 

Матеріал опубліковано в №46 журналу НВ від 10 грудня 2015 року

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: