17 жовтня 2017, вівторок

Мітить територію. Навіщо Путін їде в Крим - експерти

Рівно рік тому Путін і Медведєв відвідали Крим, щоб обговорити розвиток півострова

Рівно рік тому Путін і Медведєв відвідали Крим, щоб обговорити розвиток півострова

Візит президента і прем'єра Росії на анексований півострів має кілька цілей. Одна з них – обміняти Крим на Донбас

Президент Російської Федерації Володимир Путін летить із візитом у Крим. У понеділок, 17 серпня, в Ялті він проведе робоче засідання з питань туризму. З ним їде і прем'єр-міністр Дмитро Медведєв.

В офіційному повідомленні Кремля основною темою для обговорення визначають розвиток внутрішнього туризму "як каталізатор соціально-економічного розвитку регіонів Росії". Як відомо, курортний сезон на півострові цього року виявився провальним.

Крім цього, після засідання запланована неофіційна зустріч глави РФ з представниками місцевих нацменшин, зокрема, з кримськими татарами.

Які завдання візиту на півострів лідер Кремля вирішує за рамками офіційної повістки, розповідають російський публіцист Андрій Піонтковський, український політолог Володимир Фесенко і лідер Меджлісу кримсько-татарського народу Рефат Чубаров.

Головна мета візиту – мітити територію

Володимир Фесенко, політолог

Оцінюючи візит Путіна на півострів, варто взяти до уваги відразу кілька факторів.

По-перше, державний керівник час від часу відвідує ті або інші регіони. А Крим за останні півтора року став для Росії знаковим. Значить, там треба з'являтися, інспектувати, робити важливі політичні заяви, підкреслюючи, таким чином, що Крим є російським. Це головна мета візиту – мітити територію, підкреслювати, що "Крим наш, і ми нікому його не віддамо".

По-друге, врегулювання або обговорення на місці низки проблем, які виникли там останнім часом. Одна з них за важливістю майже державного значення для російського президента і для Криму в цілому – провал туристичного сезону. Про це говорять різні офіційні особи і в Криму, і в Росії. Очевидно, що Крим програє конкуренцію довколишнім туристичним країнам. Росіяни віддають перевагу іншим місцям, тому що в Криму дорого, а сервіс бажає кращого. Причому часто там дорожче, ніж, наприклад, в Болгарії. Я вже не кажу про Туреччину. І з цим щось треба робити.

Щоб вирішувати туристичні проблеми, потрібні серйозні інвестиції. Своїх вільних коштів в Росії зараз немає. А те, що є, вони кидають на армію і затикання різних дірок. Криму, звичайно, дають, але, забираючи в інших регіонів. Дати теж не можуть занадто багато – вирішують в основному за принципом найбільш важливих проблем.

Туристичну проблему, наприклад, намагалися вирішувати таким шляхом: зобов'язали відправляти росіян на відпочинок у Крим по лінії профспілок, різних державних і громадських організацій. Тобто потік туристів туди забезпечили. Але справа не в цьому. В кого немає іншого вибору, той їде, та потім повертається незадоволений. А в кого є вибір і кошти, той у Крим не поїде. Такі віддають перевагу іншим місцям. Цю проблему примусу не вирішити без серйозних інвестицій. А з цим зараз у Росії проблема.

Звичайно, щось робитимуть, ну і виділятимуть якісь ресурси. Але, не впевнений, що туристична проблема найближчим часом буде кардинально вирішена. Адже все це в умовах економічної кризи в Росії, санкцій і напруги у відносинах з Україною. Причому санкцій проти Криму. В таких умовах неможливо залучити на півострів іноземні інвестиції.

Є ще одна проблема політичного характеру. Це протистояння між лідером, який робив переворот у Севастополі в лютому минулого року, паном Олексієм Чалим, і  нинішнім губернатором міста Сергієм Міняйлом, який споглядає з Москви. Між ними сьогодні досить гострий конфлікт. Проти Міняйла проходять навіть акції протесту. На це вже звернули увагу в Москві, і багатьох така ситуація дратує. Це формальний, але все ж показник політичної напруженості в Севастополі. А там все-таки військово-морська база. Тому треба на місці розібратися і з цим.

І, нарешті, назву ще одну причину. Вона не є політичною, тому офіційно не озвучується, але не менш важлива. Повинен же Володимир Володимирович відпочити на місцевих пляжах. Він же теж російський турист. Тим більше там є державна резиденція, і її треба проінспектувати. Думаю, пробуде там хоча б кілька днів. Не тільки ж в Сочі йому відпочивати.

Те, що разом із Путіним їде Дмитро Медведєв – це теж своєрідний етикет. За процедурною логікою в Росії його присутність на нараді підвищує її  статус. Це у нас інша система – парламентсько-президентська. А в Росії головна людина – президент. Він дає вказівку, прем'єр-міністр повинен взяти все на олівець і приступати до виконання. І все це на телекамеру.

Одночасна присутність на заходах президента і прем'єр-міністра говорить про високий статус цього заходу. Російське керівництво підкреслює і кримчанам, і всім іншим, що "Крим наш, і ми ним і надалі займатимемося".

Йому хочеться ілюзії тріумфу, але це вже перетворюється на фарс

Андрій Піонтковський, публіцист і історик

Офіційно ця поїздка носить спеціальний характер – Володимир Путін у Криму проводить нараду з питань туризму. Але для нього будь-яка така поїздка – це бенкет переможця. Він же вважає себе основним двигуном кримської операції. Адже неодноразово підкреслював у своїх інтерв'ю, що без нього нічого б не відбулося.

Хоча вже стає зрозуміло, що вся ця українська операція є для Росії великою катастрофою – економічною і політичною, Путін все ще намагається носити лавровий вінок переможця. Але навіть той привід, за яким він сьогодні туди їде – проблеми туризму, підкреслює, наскільки катастрофічною і безперспективною для Росії виявилася повсякденність Криму. Про це говорить і курортний сезон, який провалився вщент. Зараз український порядок денний настільки безрадісний для Путіна, що йому хочеться отримати якісь миттєві, одномоментні ілюзії свого тріумфу. Але це вже перетворюється на фарс.

Напевно, після форуму буде неформальна зустріч. Москва вперто хоче сколотити в Криму якусь групу лояльних представників нацменшин, у тому числі і кримських татар. На думку Заходу, треба б затушувати ту ситуацію, що кримські татари були проти приєднання Криму до Росії та не брали участі в референдумі. Тому відбуватиметься імітація лояльних, щасливих кримських татар, які  вітають вождя російського світу. З цією метою знайдуть якихось ряджених, оскільки  Путіну це потрібно для формування західної громадської думки.

Зараз Путін зрозумів, що провалився. Він не здатний на глобальну військову ескалацію, Захід – у конфронтації з Росією. І ось вже з квітня він хотів би мирного співіснування з Заходом. Ми спостерігаємо спроби перейти на мирну торгівлю з Заходом (такий business as usual) до поступового зняття санкцій. У процесі цієї торгівлі він сподівається, що якщо йому доведеться здати щось серйозне у своїй Лугандонії, аж до повної втрати нею підтримки, то "Кримнаш" Путін у своїй торгівлі з Заходом хоче зберегти. Але і тут його спіткає невдача. Думаю, що Захід на це не піде. Тим більше що зовсім недавно були прийняті нові санкції, що стосуються безпосередньо Криму.

Ви нам Крим, ми вам – вихід із Донецької та Луганської областей

Рефат Чубаров, лідер Меджлісу кримсько-татарського народу

Досвідчені криміналісти слідом за всесвітньо відомим російським письменником стверджують, що злочинця завжди тягне на місце скоєння ним злочину.

...Як пише ТАРС, Путін прилетить до окупованого за його прямою командою російськими військовими Криму, де проведе "засідання президії Державної ради, присвячене розвитку туризму в Російській Федерації". Після  цього як політичний десерт запланована "неформальна зустріч глави держави з представниками національних громадських об'єднань Республіки Крим"...

Якщо перевести ТАРС-івський на загальнозрозумілу мову, в Криму Путін знову озвучить аргументи, які, на його погляд, повинні будуть лягти в основу очікуваного ним торгу з лідерами західного світу: "ви нам Крим, ми вам – вихід із Донецької та Луганської областей...".

 

 

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: