23 жовтня 2017, понеділок

Криза та розвиток технологій створили попит на нову професію - адаптований співробітник

коментувати
IT-фахівці незмінно входять в число найбільш бажаних співробітників

IT-фахівці незмінно входять в число найбільш бажаних співробітників

До топ-5 найзатребуваніших серед роботодавців професій входять фахівці з продажу, маркетологи, айтішники й адміністративний персонал. А ще ринку потрібні ті, хто тільки починає кар'єру

Що таке криза і необхідність шукати нове робоче місце, Олексій Сидорчук, архітектор зі стажем, тепер знає з особистого досвіду. Спад української економіки вдарив по заможним клієнтам, від яких залежить добробут проектувальників будівель. Сидорчук не став чекати, до чого все це призведе, і вирішив змінити профіль роботи — тепер він освоює друк упаковки на 3D-принтері. "Зарплата не найвища, зате стабільна. А в архітекторів сьогодні постійні перебої із замовленнями", — пояснює він.

Зміни, частиною яких став Сидорчук, носять в Україні глобальний характер. Криза, за даними міжнародного кадрового порталу HeadHunter за третій квартал цього року, піднесла на пік попиту з боку роботодавців фахівців із продажу (31 % вакансій).

Майже вдвічі рідше шукають тих, хто лише починає кар'єру, — 18 %. При цьому отримана освіта ролі не грає.

Також часто роботодавцям потрібні фахівці зі сфери інформаційних технологій.

Завершують топ-5 найзатребуваніших співробітників маркетологи, фахівці з PR та реклами (10 %) і адміністративний персонал (7 %).

У HeadHunter відзначають, що в цілому зараз виріс попит на продавців і молодих фахівців. Також практично не змінилася потреба у ІТ-спеціалістах. А от юристів та економістів у п'ятірці топових вакансій немає.

Корекція потреб

Юристи дійсно нині не в моді. Інна Совсун, заступник міністра освіти, виступаючи в ефірі Громадського радіо, заявила: у найбільшому юридичному вузі країни — Національній юридичній академії ім. Ярослава Мудрого — до кінця вступної кампанії 2014 року навіть залишилися вільні бюджетні місця.

І невипадково. "В Україні чимало фахівців з юридичною освітою. Але бракує тих, хто добре знає іноземну мову, має додаткову закордонну освіту та готовий старанно працювати", — пояснює Вікторія Білан, HR-директор міжнародної юридичної групи Astapov Lawyers.

Айтішникам пощастило більше — їх послуги все ще затребувані. Але і ця заможна сфера виявилася схильна до кризи, отже — й до змін.

Після викликаного війною падіння економіки, яке спровокувало обвал курсу національної валюти, IT-фахівці опинилися на гребені хвилі. Особливо ті, хто працював в аутсорсингу, тобто на замовлення іноземних компаній. І, відповідно, отримував оплату в доларах або євро.

Їхні і без того великі за українськими мірками зарплати в гривні збільшилися спочатку вдвічі, а потім і втричі. А ціни при цьому зростали набагато повільніше. Ось тоді чимало хто й вирішив зайнятися програмуванням.

"Роботу програміста отримати нескладно. Відразу заробляти $2-3 тис. не вийде, але з часом це можливо", — розповідає Максим Польщі, що працює в сфері аутсорсингового програмування. Хоча справді високі зарплати, як уточнює він, у цій сфері можуть отримати тільки топові фахівці з хорошим рівнем знання математики.

Наплив новоявлених фахівців, зокрема за рахунок звільнених працівників фінансових установ, затопив ринок, і це не могло не позначитися на заробітках — через зростання пропозиції вони почали знижуватися.

Високі доходи аутсорсерів зацікавили не тільки натовпи нових працівників, але і фіскальні органи. Ті стали занадто прискіпливо перевіряти IT-компанії. В результаті тільки за останній місяць країну покинули або заявили про можливість переїзду відразу кілька фірм подібного профілю.

Їдуть не дуже далеко — наприклад, до Польщі. І справа навіть не в тому, що там можна більше заробити. Як розповів НВ Пьотр Клементовський, помічник мера невеликого містечка Єлєня-Ґура польської Сілезії, у них немає пільг для програмістів. Але ті все одно приїжджають. Бо там зрозумілі умови роботи. Крім того, є гори і можна займатися екстремальними видами спорту.

У результаті попит на айтішників в Україні почав просідати. І ця тенденція далі лише посилюватиметься.

На думку експертів з HeadHunter, в найближчому майбутньому в IT-сфері будуть потрібні не просто кодери, а наприклад, дизайнери віртуальних світів, проектувальники нейроінтерфейсів. Або приземленіші професії: мережевий юрист, організатор інтернет-спільноти, фахівець із кібербезпеки.

Актуальні професії

Нинішнє кризове зростання потреби у фахівцях з продажу експерти вважають логічним — коли платоспроможність населення падає, саме на таких працівників лягає додаткове навантаження.

Попит на молодих фахівців, які не мають досвіду роботи, проявляється останнім часом, багато в чому підігрітий аграріями. Сільське господарство на сьогодні в Україні є найперспективнішим напрямком для бізнесу. Агросектор зростає, і йому бракує працівників буквально всіх типів: агрономів, ветлікарів, зоотехніків.

Про це говорить Олена Дятлова, HR-консультант, яка працювала в одній з найбільших агрокомпаній країни. Сьогодні подібні підприємства, за її словами, зацікавлені у молодих спеціалістах. Вони готові брати випускників спочатку на невисокі зарплати і навчати їх шляхом наставництва. Бо знань, які дають коледжі та університети, бракує для роботи у реальному агробізнесі. А практичні навички часто не відповідають сучасним технологіям.

Головне, на що дивляться представники служб персоналу агрокомпаній, — наскільки кандидат готовий вчитися і чи має потенціал до розвитку. Важлива також готовність змінити звичний спосіб життя, мобільність. Наприклад, переїхати в Полтавську область чи Західну Україну. Отримані у виші знання та диплом у такому разі відіграють другорядну роль.

На ринок праці чекають й інші зміни. Експерти прогнозують, що за умов загальної напруги та стресу зросте попит на тих, хто зможе передбачати ризики,— аналітиків, бізнес-консультантів.

Також користуватимуться попитом креативні управлінці. Представники великого бізнесу вже відчули потребу в таких кадрах. Наталя Трифонова, директор по роботі з персоналом компанії "Філіп Морріс Україна", відзначає, що для молодих людей, які починають свою кар'єру сьогодні, характерно прохолодне ставлення до традиційних інститутів — уряду або великих корпорацій. Але саме ця молодь є найактивнішою та найкреативнішою групою, а отже, може дати великим компаніям максимальну користь. Тому таких дітей доводиться переконувати, що керування корпорацією може бути не менш цікавим, ніж якимось стартапом. Заради залучення подібних кадрів корпорації, наприклад, можуть дозволити їм самим або з групою колег займатися якимось соціальним проектом в один із робочих днів.

Але головне, що цінуватимуть роботодавці, — здатність адаптуватися. Її оцінюватимуть на підставі того, як людина опановує нові навички та виконує завдання. "Роботодавець має бачити, що ти розвиваєшся", — каже Руслана Березовська, керівник експертно-аналітичного центру HeadHaunter Україна.

Матеріал опублікований в НВ №38 від 16 жовтня 2015 року

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: