20 серпня 2017, неділя

«Кокосовий Майдан». Долю Мальдів визначають тітушки та магія

коментувати
Ночами на Мальдівах діє комендантська година

Ночами на Мальдівах діє комендантська година

В туристичному раю скасували демократію і ввели надзвичайний стан

Мальдівські острови у більшості людей зазвичай асоціюються з пляжами, лагунами, пальмами та іншими атрибутами відпустки в тропіках, але ніяк не з гострою політичною боротьбою, ісламістами та диктатурою. Однак зовсім поруч з туристами, кайфуючими від неймовірної краси і шикарного сервісу в своїх бунгало, триває дуже далеке від райського життя місцевого населення. Причому останнім часом ситуація там суттєво загострилася, а до політичної боротьби підключилися місцеві чаклуни та відьми.

Мальдівська республіка розташована на тисячі з гаком островів в Індійському океані. Її столиця – місто Мале – також знаходиться на острові, який повністю забудований будинками. Всього на шести квадратних кілометрах проживає майже половина населення країни – понад 150 тисяч осіб. (для порівняння: площа тримільйонного Києва – 839 квадратних кілометрів).

Жителі країни – майже поголовно мусульмани-суніти, однак їх релігія сильно замішана на доісламських віруваннях, що виливається в широко поширене застосування чаклунства та магії, загальну віру в їхню допустимість і ефективність.

Економіка країни майже повністю залежить від іноземних туристів: на їх розваги, обслуговування, розміщення, перевезення між островами тощо працює переважна більшість місцевих жителів. Корисних копалин там немає, промисловість зводиться до виробництва циновок, сільське господарство майже відсутнє через відсутність вільних земель. Крім сфери туризму більш або менш розвинене лише рибальство, що цілком логічно, враховуючи географію країни.


Одно из немногих природных богатств Мальдив - рыба
Одне з небагатьох природних багатств Мальдів - риба


До 2008 року країною керував авторитарний диктатор Момун Абдул Гаюм, який за 30 років перебування розсадив при владі по всім важливим постам країни своїх людей. У 2008 році він вперше за час правління зважився на проведення чесних виборів, які з тріском програв молодому опозиціонеру Мохамеду Нашіду.

Новий президент став поводитися в стилі Віктора Ющенка: залишивши всі старі кадри на місцях, почав займатися своєю улюбленою проблемою – глобальною зміною клімату. Справа, безумовно, серйозна, особливо для Мальдів, які з підвищенням рівня океану можуть просто зникнути під водою. Але народ більше хвилювала боротьба з корупцією, підвищення рівня життя і розгул злочинності в страшно перенаселеному Мале. Люди почали все більш скептично дивитися на свого президента.

Поки президент Нашид проводив засідання уряду, присвячені клімату, в аквалангах під водою, його попередник займався підготовкою до повернення влади. З використанням цілком екзотичних методів: до справи залучили чарівника.

В той момент, коли президент керував урядом під водою, найнятий його попередником злий чаклун влаштувався в одній з мечетей спиною до Кібле і почав молитися, закликаючи джинів та іфритів посприяти утопленню політичного опонента. Але не дуже успішно. Чи то на Мальдівах навіть джини забувають про роботу, чи то старий чарівник втратив кваліфікацію, але президент вибрався на сушу цілком живим та здоровим.

Тому в справу пішли традиційні методи. Колишній президент і його команда залучили на свій бік керівників місцевих ісламістів, які в 2011 році організували масові протести проти «антиісламських» спа-салонів. Більшого ідіотизму в заточеній під туризм країні придумати важко, але тодішній президент Нашид, не бажаючи відволікатися від свого екологічного захоплення на якихось ісламістів, заборонив ці салони. Їх власники, зрозуміло, стали на вуха і почали вже свої протести: навіть у роки диктатури ніхто не вказував, як розважати туристів.

Але це була лише артпідготовка з боку колишнього режиму. Проти президента обернулася судова система повністю підконтрольна його попереднику. Нашид, не витримавши, звинуватив Головний кримінальний суд країни у виконанні наказів Гаюма і наказав заарештувати головного суддю.

Це рішення стало тригером контрреволюції: в лютому 2012 року в Мале почалися протести місцевих тітушок – учасників кримінальних банд, які повністю розділили між собою столицю на сфери впливу. Під цим прикриттям проти президента виступив місцевий аналог «Беркута», а також частина армії. Щоб не допустити збройних зіткнень, Нашид подав у відставку і був заарештований за підозрою в перевищенні своїх повноважень.


Президент Нашид показал, насколько глубоко он от народа
Президент Нашид показав, наскільки глибоко він від народу


Його пост на півтора року зайняв віце-президент, який трохи пізніше відпустив попередника, хоча звинувачення з Нашида зняті не були. Наступні президентські вибори – у 2013 році – він знову виграв. Проти цього результату повстала вся політична еліта. Після низки «третіх турів» і жахливих підтасовувань все ж таки був досягнутий потрібний результат: президентом став Абдулла Ямін, керуючий країною донині. Цікава деталь: він є зведеним братом екс-президента Гаюма, який замовив чаклуна.

На виборах 2013 року без магії теж не обійшлося: широке поширення отримала історія з «затриманням» поліцією кокосового горіха, списаного арабською в'яззю. Його виявили у однієї з виборчих дільниць, що викликало страшний переполох серед місцевих жителів. Голосування фактично було зірвано: люди побоювалися впливу злих чарів.

У столиці відбувся інший цікавий інцидент: поліція заарештувала кількох людей, підозрюваних у метанні дохлої курки в місцевий аналог «Беркута». Справа в тому, що дрібна мертва живність традиційно використовується на Мальдівах, щоб проклясти недруга, наславши на нього хвороби і навіть смерть. Оскільки поліцейські – теж люди, це було розцінено як замах на життя співробітників при виконанні.

Втім, «обрання» президента і фактична реставрація колишнього режиму щастя мальдівцм не принесла. Абдулла Ямін в кращих диктаторських традиціях почав набивати собі кишені, піклуючись тільки про зміцнення поліції та спецслужб. Між тим, події у «великому світі» стали докочуватися і до загублених островів. Все більше місцевих молодих людей, не бачачи перед собою ніякої перспективи, стали відправлятися на різні «джихади» - від Лівії та Сирії до Філіппін. Невеликі по населенню Мальдіви стали справжнім розсадником радикальних ісламістів.

Радикалізація молоді йде не тільки ззовні, але й всередині країни: місто Мале розділений на протиборчі бандитські угрупування, контролюючі місцеві бізнеси. Для молодої та амбітної людини, що бажає «вибитися в люди», в більшості випадків вибір стоїть такий: або банда, або джихад.


Действующий президент Ямин очень недоволен происходящим в стране
Чинний президент Ямін дуже незадоволений тим, що відбувається в країні


Населенню країни, що повністю залежить від туризму, зрозуміло, подібний розклад категорично не до душі. Вони кровно зацікавлені, щоб приїжджих не лякали ні бандити, ні ісламісти. У президента, і так обраного не цілком чесним шляхом, почалися великі проблеми з рейтингом. У Нашида, який не перестає твердити про глобальне потепління та світле, «зелене», майбутнє островів, показники популярності, навпаки, поповзли вгору.

В цих умовах чинний президент інсценував замах на себе, звинуватив Нашида і його прихильників у «розгойдуванні човна» і знову заарештував колишнього президента. Цього разу – за звинуваченнями в тероризмі. Сенс зрозумілий: главі держави треба посадити єдиного потенційного суперника на виборах 2018 року у в'язницю. Бажано – на якомога довший термін. На всілякий випадок він звільнив і свого віце-президента, запідозреного в нелояльності.

Терпець людей увірвався, коли суд, відмовившись слухати свідків захисту, в рекордні терміни (менше, ніж за місяць), відправив Нашида у в'язницю на 13 років. На наступний же день у соцмережах почався збір людей на місцевий, «кокосовий» Майдан.

Президент відреагував миттєво: у країні було оголошено надзвичайний стан і комендантську годину, скасував дію статей конституції, які захищають базові права громадян і мобілізував місцевих «тітушок» - учасників тих самих кримінальних банд, яким зазвичай доручається брудна робота по нейтралізації політичних опонентів. Фактично на Мальдівах настало українське 16 січня 2014 року.

Звернувшись до співгромадян «мій улюблений народ», президент Ямін пояснив, що позбавляє співгромадян прав і свобод заради їхнього ж блага. За його словами, якісь «підривні елементи» і «купка екстремістів» збираються посіяти в країні хаос і застосувати зброю проти поліції і мирних жителів. До самих «екстремістів» він також звернувся з промовою, зміст якої можна передати одним словом: «Астанавітєсь!».

Народ, правда, зупинятися не збирається. У найближчі дні в Мале планується провести масову акцію протесту проти президента та відбудованого ним режиму. Між тим, Захід, розуміючи, до чого це все може привести, вже зажадав від Яміна, щоб він зупинився. США і Великобританія зажадали, щоб дію конституції було відновлено в повному обсязі, а політв'язні (включаючи Нашида) – відпущені. У цьому випадку у Заходу важелі впливу є.

Уряд Австралії вже рекомендував своїм співгромадянам триматися від Мальдівських островів подалі, вибираючи собі інші напрямки для проведення відпустки. Якщо з аналогічними застереженнями виступлять й інші багаті країни, то економіка Мальдів може зруйнуватися в одну мить. Без стабільного потоку туристів їй просто не вижити. Ніяка магія не допоможе.

Читайте також

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: