19 серпня 2017, субота

Єменський халіфат. Аль-Каїда захопила Аден - південну столицю країни

коментувати
Нові господарі Адена

Нові господарі Адена

Саудівська Аравія та її союзники довели Ємен до "неймовірної" гуманітарної катастрофи, розчистивши шлях для створення ще однієї Ісламської держави

Вперше у своїй історії «Аль-Каїда» захопила велике місто, яке в минулому було столицею цілої держави. Аден – найбільший порт Ємену, який колись був столицею його південної (світської) частини, тепер патрулюють загони ісламістів. Над головними будівлями і портом майорять чорні прапори «Аль-Каїди».

Єменський політолог Абдулкадер Ба Рас в інтерв'ю Reuters описав ситуацію так: «Навколо безліч зброї і бойовиків, Аден такого ще не бачив. Повсюдно поширюється страх, який з часом обов'язково виллється в хаос і нові війни».

За словами місцевих жителів, поліції і урядових військ в місті не видно. Сухопутні сили ОАЕ, що вторглися в країну на початку серпня, також відсутні – вони пішли далеко на північ. Руїни, що залишилися в Адені після саудівських бомбардувань і попередніх сутичок, ніхто не розбирає, міські служби не працюють. Єдина влада зараз там – це бойовики «Аль-Каїди», які в силу специфіки своєї основної діяльності погано розбираються в тонкощах роботи каналізації і водопроводу.

Захоплення ними великого міста раніше розірвало б червоними рядками стрічки світових інформаційних агентств. Але зараз це подія пройшла майже непоміченою. Справа в тому, що новини про перемоги «Аль-Каїди» входять в гостре протиріччя з укоріненим у світових столицях наративом, охоче підтриманим більшістю ЗМІ.


Освобожденный от хуситов Аден выглядит сейчас не лучшим образом
Звільнений від хуситів Аден зараз виглядає не дуже


Згідно класичної інтерпретації єменських подій, «хороші саудити і еміратці на прохання легітимного уряду звільняють країну від повстанців-хуситів, підтримуваних поганим Іраном». А тут на тобі – «Аль-Каїда» і повний хаос! Ставлення світових ЗМІ до того, що «визволителі» привели в Аден звіроподібних ісламістів, можна охарактеризувати одним словом: «Упс!».

Приблизно з тієї ж причини мало хто знає, що діється там в гуманітарній сфері. А поцікавитися тут є чим. Якщо зовсім коротко, то стараннями саудівських льотчиків і еміратських танкістів Ємен поставлений на межу гуманітарної катастрофи жахливих масштабів.

Пустельна країна з населенням в 25 мільйонів чоловік, яка навіть у мирний час майже повністю залежить від імпорту продовольства, блокована саудівськими військами з моря, суші і повітря. Комерційні поставки продуктів харчування туди припинені. Гуманітарна допомога через протидію Ер-Ріяда надходить з великими труднощами, оскільки донедавна там нормально працював тільки один невеликий порт – Ходейда. А 19 серпня і він практично припинив роботу: саудівська авіація розбомбила його на друзки. У результаті Міжнародний Комітет Червоного Хреста призупинив роботу в Ємені.

Ще більш небезпечна ситуація складається з прісною водою. Після знищення паливних складів зупинилися насоси, що качали воду з-під землі. (До речі, стоять і вантажівки, що перевозили їжу). Оскільки річок і озер – в нашому їх розумінні – в Ємені немає, то мільйони людей у п'ятдесятиградусну спеку зіткнулися з майже повною відсутністю питної води. Коли нема чого пити, то про санітарію та гігієну ніхто вже навіть не згадує, що додає роботи місцевим лікарням. Вони, втім, теж стоять без ліків, палива для електрогенераторів і все тієї ж води. Якою буде якість лікування в лікарні, де немає світла, води і навіть найпростіших препаратів, приблизно зрозуміло.


Уничтожение нефтехранилищ оставило без топлива больницы, насосы и транспорт
Знищення нафтосховищ залишило без палива лікарні, насоси і транспорт


За оцінками ООН, зараз четверо з п'яти єменців голодують і потребують продовольчої допомоги, 21 із 25 мільйонів жителів країни не мають нормального доступу до питної води. 65 відсотків населення позбавлені будь-якої медичної допомоги. І все це в умовах безперервних бомбардувань, громадянської війни та інтервенції.

«Ступінь людських страждань, які переживає зараз населення Ємену, просто не піддається опису», – так охарактеризував ситуацію в країні голова Гуманітарної програми ООН Стівен О'Браян, який зумів прорватися туди тижнем раніше для оцінки обстановки. Голова Міжнародного комітету Червоного Хреста Пітер Маурер все ж знайшов потрібні слова, щоб описати те, що відбувається: «Після п'яти місяців [саудівських бомбардувань] Ємен схожий на Сирію після п'яти років [громадянської війни]».

На тлі всього цього Рада Безпеки ООН навіть не намагається прийняти якусь резолюцію, що хоча б засуджувала тотальну блокаду Ємену. Навпаки, його постійні члени США і Великобританія діляться розвідувальними даними з Саудівською Аравією та ОАЕ, а також постачають їм зброю і боєприпаси для продовження війни. Крім того, американські ВМС безпосередньо беруть участь у блокаді, яка пояснюється необхідністю позбавити повстанців-хуситів підтримки з боку Ірану. Цікаво, до речі, що ніхто ще жодного разу не надав жодних доказів такої допомоги, не враховуючи підбадьорливих заяв з Тегерану на адресу хуситів.

У Білого дому тут свій інтерес, який треба пояснити. Зараз Барак Обама щосили намагається провести через Конгрес підтримку угоди з Іраном, укладеної місяцем раніше. Для цього йому треба продемонструвати свою суворість до Тегерану в інших питаннях (включаючи єменське) і повну підтримку угоди з боку монархій Перської затоки, тому сваритися з ними зараз якось не дуже. Тобто американці допомагають душити Ємен не від поганого характеру, а з важливих для Обами політико-дипломатичних міркувань.


Хуситы обещают сопротивляться вторжению, даже если у них ничего не останется
Хусити обіцяють чинити опір вторгненню, навіть якщо у них нічого не залишиться


Така позиція, проте, необоротно обернеться новими проблемами на Близькому Сході взагалі і в Ємені зокрема. Як би не душили саудити Ємен, досягти головної своєї мети – вигнання хуситів зі столиці Сани – буде вкрай непросто, якщо не неможливо. Справа в тому, що їх споконвічна територія – північний Ємен – не захоплював ніхто і ніколи. Якщо південь країни був під британським колоніальним управлінням, то на північ навіть британці в XIX столітті махнули рукою, розуміючи, що завоювати його буде неможливо. У середині XX століття історія повторилася з єгиптянами, для яких вторгнення в Ємен закінчилося тисячами жертв і безславним відходом. Навряд чи об'єднаним силам Саудівської Аравії і ОАЕ вдасться те, чого раніше не зміг зробити ніхто.

Крім того, на півдні Ємену майже дослівно повторюється іракська ситуація, де після іноземного вторгнення зросла і швидко зміцнилося Ісламська держава, що стала зараз головним болем для всього світу. В Іраку теж все почалося із захоплення ісламістами «раптово спорожнілих» територій, а халіфат був проголошений після переходу під їх контроль Мосула – міста, співставного з Аденом за розмірами і значенням.

В результаті виходить ось що. На північ від Саудівської Аравії один халіфат зараз вже діє, погрожуючи всім своїм сусідам. Тепер же, стараннями її ВПС, при повній підтримці США і Великобританії, ударними темпами будується ще один, але вже на південь. Вже зараз не цілком зрозуміло, хто і як буде викурювати з Адена бойовиків «Аль-Каїди», які там окопалися. Тим паче, що під їх контролем не тільки місто, але і великі території на схід від нього. Судячи з усього, протистояння з новою Ісламською державою стане черговою серією єменської війни, кінця краю якій не видно.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: