23 липня 2017, неділя

Якщо влада не прийме жорстких заходів, їй голову відкусять - голова Лисичанської військово-цивільної адміністрації

Якщо влада не прийме жорстких заходів, їй голову відкусять - голова Лисичанської військово-цивільної адміністрації
Фото: v-reporter.com.ua
Як старі еліти домагаються реваншу на сході, чому жителі Донбасу не будуть більше терпіти і навіщо потрібно втопити ЛНР і ДНР в рошенівському шоколаді, розповідає голова Лисичанської ВЦА Віталій Шведов

Поки у високих київських кабінетах вправляються в метанні склянок, так звана еліта звільнених територій Донбасу готується до реваншу. На тлі шоу у Верховній Раді ці процеси не так помітні, і, як правило, залишаються за кадром у зведеннях Генштабу, постах Георгія Туки і заявах Павла Жебрівського. Основну роль у цих процесах відіграють власне не військові і новопризначені посадові особи, а старі місцеві силовики, чиновники і "господарі" Донбасу. Вони дуже швидко адаптувалися до нових реалій, а реалії – до них.

В одне з ключових міст Донбасу, Лисичанськ, головою ВЦА був призначений місцевий активіст і правозахисник Віталій Шведов. Він очолив місцеву БПП Солідарність і сам балотувався від неї в мери на місцевих виборах. Але з результатом 52% його обійшов представник Опоблоку Сергій Шилін.

Ми зустрічаємося з Шведовим у фаст-фуді одного з торгових центрів Лисичанська. З ним за столом чоловік десять у військовій формі, деякі з нашивками Правого сектору. Вони активно обговорюють, як щойно, в розпал робочого дня, застали нещодавно обраного мера Шиліна та представників виконкому на святкуванні в ресторані.


Фото: Ольга Решетилова
Фото: Ольга Решетилова


- Ще у вересні ви були головою ВЦА Троїцького, сьогодні – Лисичанська. Це підвищення?

- Це, швидше, ситуативна дія. Перед виборами потрібна була людина, яка знає, що робити, яка спробує об'єднати якусь частину людей і ввести їх до міської ради. У сепаратистському місті на виборах ми отримали шість місць для Солідарності, три для Самопомочі і три для Радикальної партії. Я думаю, це показник. Але результати, звичайно, були б кращі, якби вибори були прозорими.

Військово-цивільні адміністрації запроваджувалися для того, щоб не проводити вибори в Донбасі. В районах, які постраждали, значно більше негативного настрою. До того ж переважна більшість людей виїхала з цих регіонів. Присутній страх, всі один одного бояться. Адекватно волевиявлення громадян в таких умовах реалізувати не можна.

- В Артемівську немає ВЦА, вже двадцять п'ять років один мер, але там вибори не були призначені. Так само в Дзержинську, в Костянтинівці... Якийсь вибірковий підхід. У вас є відчуття, що Донбас злили регіоналам?

- Є. З моменту створення ВЦА минуло вісім місяців. Як тільки їх створили, були зроблені певні кроки для того, щоб вони не працювали. В Закон [Про військово-цивільну адміністрацію] було внесено зміни, які паралізували їхню роботу.

- Вибори були спробою боротися з ситуацією тут?

- Те, що ми зробили тут з Солідарністю, ми змогли зробити всього за два тижні. Фінансування не було, організаційної допомоги не було... Так як думаєте, здали Донбас чи не здали?

- В результаті мером стала людина нардепа-опоблоківця Дунаєва.

- У мене складається враження, що все це зроблено навмисно.

- Договірняк?

- Нічого нового я не скажу. Напевно, є домовленість у контексті Конституції. Коли президенту потрібні були голоси за зміни до Конституції, Оппоблок їх дав. За ці голоси їм дали можливість провести вибори на Донбасі.

- Здавалося б, зараз можливості Бойко повинні бути обмежені.

- Порівняно з ними, можливості обмежені у нас. Всі поради продовжують перебувати під цими товаришами. Як мали вони свої ресурси, так і мають. Логіка цих людей проста: якщо когось не можна переконати, його можна купити, якщо не можна купити, можна вбити. Бойко досить заможна людина, щоб вести свої ігри на будь-якій території. Він їх веде в Україні. А те, що Порошенко дав можливість йому потрапити в парламент, зустрічається з ним і про щось домовляється – це позиція слабкого лідера. Знаєте, чим це все закінчиться? Якщо нинішня влада не вживе жорстких заходів, то Бойко і компанія відкусять цій владі голову.

- Це серйозна заява. Розшифруєте?

- Вони інтегруються в органи влади, закріпляться і почнуть терор усіма державними інструментами: МВС, СБУ, суди і т.д. Вони ліберальничати не будуть. І сценарій вже є: хочуть закріпитися в місцевих органах влади, далі провести позачергові вибори у ВР, отримати там 2/3, і це разом з контролем органів місцевого самоврядування. Далі замінити силовий блок, висловити недовіру Президенту і провести позачергові вибори Президента, на яких повинен перемогти Бойко.

"Коли проблеми виникають, ніхто їх не може вирішити. У тому числі Тука"

- Вам не здається, що є ще й така логіка: місцеві князьки мають достатньо авторитету, щоб утримувати ситуацію в неспокійному регіоні. Поки їх не чіпають, вони не качають човен.

- Президент, коли призначав Туку, сказав, що він зробив непопулярний крок, призначивши волонтера. Я говорив Туці: президент зробив правильний крок. Для себе. Якщо у волонтера все вийде, значить, і президент молодець, і волонтер молодець. Якщо у волонтера не вийде, президент вийде і скаже: ви бачите, ми дали можливість народному представникові, але у нього не вийшло. А ймовірність того, що не вийде, досить велика.

І ми повертаємося до старої ідеї: нам потрібні професійні управлінці. За день вони не виховуються, але вони є. У Оппоблоці. І тоді переходимо до риторики: яка різниця, звідки людина, якщо він професіонал... Це ми вже спостерігаємо в Лисичанській міськраді. Перед голосуванням голова міськради розповідає, які вони всі проукраїнські, як підтримують Україну, а після перерви заходять до зали та голосують з точністю до навпаки. Ще й розповідають, що треба визнати всі добровольчі утворення злочинними угрупованнями. Я їм нагадував, що завдяки цим бійцям, які прийшли добровольцями і втримали російську агресію, вони знаходяться тут, в Україні і в теплому кріслі!

- На сьогоднішній день у волонтера Туки виходить?

- Не дуже. І це не його вина. Він не до кінця розуміє, як цей механізм працює. [Екс-голова Луганської ОДА Геннадій] Москаль місяці три-чотири вникав, хоча у нього був досвід, і він добре знає Луганську область. А Туку кинули в таке місиво, де потрібно одночасно оцінити ситуацію, навчитися працювати в цих умовах, ще й дуже грамотно побудувати кадрову політику. Але найбільша проблема – це те, що робота ВЦА паралізована на законодавчому рівні.

- Тука не раз говорив, що наслідків не боїться і готовий йти напролом.

- Так, говорив. Під час співбесіди зі мною була репліка, що всі проблеми ВДА будуть вирішуватися по клацанню. А коли виникають проблеми, ніхто їх не може вирішити. У тому числі Тука. Він двадцять разів їздить до президента, той киває йому: мовляв, так-так, ти молодець, їдь. Тука щоразу приїжджає натхненний, а результату немає, і це натхнення зникає. Коли я це говорив куратору Луганської області [в АП], він мене запитує: "Так що ти хочеш сказати, що Тука статист?" Кажу: "Ні, я хочу сказати, що ви робите з нього статиста".


Фото: lisichansk.com.ua
Фото: lisichansk.com.ua


"Везіть вантажі на ту сторону, тільки встановіть мито. Втопіть ЛНР в рошенівському шоколаді"

- За моєю інформацією, в Луганській обладміністрації існує схема, в рамках якої виділяються великі суми на відновлення об'єктів на лінії розмежування. Після повторного обстрілу довести, що ці гроші були освоєні, неможливо. Коли ви були у Троїцькому, вам на відновлення клубу теж виділялася мільйонна сума.

- Ні, 12 млн грн виділяли Новотошківці, нам на клуб виділили 400 тис. грн. Я розумів, що це схема, і клуб ремонтувати не став. Написав відповідь, що по цьому об'єкту немає жодного правовстановлюючого документа (об'єктивно це так і є). В результаті все застопорилося, ці гроші просто перерозподілили на район.

- А як такі гроші освоювали в інших населених пунктах – в тій же Новотошківці, Станиці Луганській?

- В Станиці багато чого будували. І була інформація по повторним руйнуванням. Деякі об'єкти відновлювали неодноразово. Поки йдуть бойові дії, відновлювати клуби недоцільно. Може бути, школи, і то, я вважаю, що краще організувати підвезення дітей до шкіл, які знаходяться у безпечному місці. Але найбільша схема відмивання грошей – це логістичні центри [оптові ринки поблизу лінії розмежування].

- У Новотошківці центр так і не відкрили.

- До цього йдуть. Це концепція Адміністрації Президента. Їх створювати не можна. Це основа для корупції і перевалочна база для контрабандних вантажів. Везіть вантажі на ту сторону, тільки при виїзді на окуповану територію встановіть мито, наприклад, на відновлення інфраструктури. Нехай фіскали офіційно стягують цю плату на місці за фактом перетину. І наповнюйте бюджет. Втопіть ЛНР в рошенівському шоколаді.

"Народ на Донбасі вже не буде сидіти і терпіти"

- У словосполученні військово-цивільна адміністрація ви більше представляєте першу частину – військову. У військовій формі, в оточенні військових...

- А у нас війна. Якщо хтось думає, що це така незрозуміла, гібридна форма мирного співіснування, то він помиляється. Є іноземна держава, яка вже захопила частину наших територій, а на частину, де ми з вами знаходимося, ще претендує. Тому тут, на цій території, рішення повинні прийматися на рівні військових, оперативно і швидко. Під час війни ми не збираємося грати в демократію, як у нас в міськраді: внесли питання на розгляд і сперечаються, купувати гірлянди за 80 тисяч чи не купувати.

- Які результати у вас по Лисичанську? Що вже зроблено, не рахуючи програних виборів?

- Я не погоджуся з тим, що вибори програні. Враховуючи настрої місцевого населення, те, що третину в міськраді займають демократичні сили – дуже непоганий результат. Що зроблено? Сформований невеликий кістяк громадянського суспільства, і він вже не дозволить відкотити Лисичанськ до того режиму, який тут був півтора роки тому. Є люди, які готові цьому протистояти.

- Яким чином?

- Десь юридично – писати звернення, запити; десь силовим шляхом – страйки, протидії і так далі. Коли ваші права порушують, ви вже не думаєте про методи усунення цих порушень, ви дієте всілякими шляхами. Якщо у вас забирають сумку, ви б'єте людину по руках.

- А хтось організовує "ДНР/ЛНР", коли йому здається, що його права порушують.

- Ні, це різні речі. ДНР/ЛНР – це політична воля окремо взятих осіб, і вона антидержавна. Щодо сепаратистів в нашій країні повинно бути дуже жорстке законодавство, а воно надто лояльне. Одна справа захищати свої права, а інша – намагатися розірвати свою країну і віддати її в експансію іншій державі.

- А з населенням виходить шукати спільну мову?

- Більшість людей схильні до впливу стереотипів та діючих тут організацій. Ось, наприклад, є якась ветеранська організація депутата від Опоблоку Положенцева. Він пенсіонерам наливає чайок і шепоче у вухо, що, кому і де потрібно говорити. Ці бабусі і дідусі у нього десять-дванадцять років на прикормі сидять. А ми цю роботу програємо. Але зараз намагаємося її налагодити. Нещодавно приїжджала [співачка] Анастасія Приходько. Люди залишилися задоволені, хоча місцева адміністрація для концерту навіть будівлі не давала. Довелося притиснути силовим шляхом.

- До речі, що це за бійці з вами?

- Якщо пам'ятаєте, був батальйон Джохара Дудаєва під командуванням Іси Мунаєва. Іса запросив мене в Лисичанськ, і ми воювали разом. Були разом під Дебальцеве. Під Чорнухине Іса загинув. Ось частина цих хлопців, які тоді були з нами, зараз знаходяться в Лисичанську зі мною. Зі смертю Іси батальйон Дудаєва за великим рахунком припинив своє існування.

Потім частина хлопців перейшли в добровольче об'єднання Патріот. Воювали. У Катеринівці Попаснянського району ми потрапили в засідку. З семи чоловік нас залишилося троє.

- Зараз у добровольців не найкращі часи...

- Зараз найгірші часи. Хто попластичніше – втиснули в структури МВС, ЗСУ. Лишився фактично тільки Правий сектор і самостійні добровольці, які діють, як правило, як волонтери. А ця група, яку ви тут бачите, у вигляді Правого сектора намагається допомагати мені. Разом ми боремося з тієї проросійською частиною населення, зокрема частиною міськради.

- АТО рано чи пізно закінчиться...

- Краще рано.

- ...військово-цивільних адміністрацій не буде, а до влади знову повернуться місцеві князьки.

- Не повернуться. Вони спробують. Але народ вже не буде сидіти і терпіти. Я бачу протестну масу, яка готова до опору.

- Для мене новина, що в Лисичанську є протестна маса.

- Часто люди бояться висловлювати свою позицію. Чи підтримують нас, але їм не вистачає духу робити це відкрито. Треба частіше озвучувати свою думку, щоб людина, яка стоїть поруч, розуміла, що не тільки вона одна так думає.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: