21 серпня 2017, понеділок

Держгігант Нафтогаз перетворюється з джерела національного головного болю на джерело грошей

коментувати
Держгігант Нафтогаз перетворюється з джерела національного головного болю на джерело грошей
zn.ua
Уряд ще довго буде боротися зі спокусою заробити політичні дивіденди на популістській риториці низьких тарифів для населення. Але він має обрати: перетворювати Нафтогаз прибутковий бізнес чи на енергетичного монстра, яка погруз в корупції

Якщо б комусь з українських мовознавців спало на думку взяти в руки звіт Газпрому за третій квартал 2015-го, він би чимало здивувався. У звіті слово "Україна" пишеться тільки з прийменником "в", ніяких "на Україні". Звідки така повага до принципово обстоюваної в Україні мовної норми? Однозначної відповіді немає. Але на енергетичному ринку Україна дійсно в цьому році змусила себе поважати: державний гігант Нафтогаз вперше за багато років став прибутковим. Вперше за багато років у звіті компанії за дев'ять місяців цього року з'явилася чистий прибуток у розмірі 0,2 млрд грн.

Експерти в один голос заявляють, що отримати прибуток дозволило підвищення тарифів на газ для населення. Це рішення прийняв регулятор ринку – Національна комісія з регулювання у галузі енергетики і комунальних послуг, так що прямої заслуги менеджменту Нафтогазу начебто немає. Але Юрій Вітренко, директор з розвитку бізнесу Нафтогазу, не згоден. На його думку, підвищення тарифів дійсно зробило продаж газу населенню менш збитковим заняттям. Але прибутковість зросла також за рахунок інших факторів – зростання доходів від транзиту газу та покращення збирання боргів, в першу чергу з хімічних і комунальних підприємств. Зараз борг підприємств перед компанією становить 21,5 млрд грн, при цьому найбільшим боржником з невиплаченими 1,36 млрд грн залишається Київенерго мільярдера Ріната Ахметова.

За нинішньої середньої ціни на імпортний газ – $ 230 за тисячу кубометрів – керівництво Нафтогазу може задоволено потирати руки, згадуючи ціни епохи Віктора Януковича, коли вартість газу для України перевищувала $ 400, а монопольним постачальником був Газпром.

"Для нас самих прибуток став несподіванкою, - зізнається Вітренко в розмові з НВ. – За планом ми ще не мали бути прибутковими".

Але радіти поки рано. За підсумками всього 2015-го "Нафтогаз", найімовірніше, відзвітує про збитки. У самій компанії говорять про можливий мінус на рівні 15 або 20 млрд грн, хоча уточнюють: це не найсвіжіші прогнози, і настільки великих збитків бути не повинно.

Вітренко виправдовується, що ці збитки – бухгалтерські. У бік збільшення було переглянуто вартість виробничих потужностей, через що зросли і відрахування на амортизацію. Менеджер зберігає-таки надію, що за підсумками року Нафтогаз може показати і прибуток. Однак називає такий сценарій "маленьким дивом". Прибуток у Нафтогазі дуже хоче побачити й Кабінет міністрів – він переніс виплату багатомільярдних боргів Нафтогазу державним банкам з 2015 рік на майбутнє.

"У наступному році ми повинні вийти на стійкий прибуток", - каже Вітренко. Цьому має посприяти той факт, що Верховна Рада знизила ренту на видобуток газу і нафти.

Такому розвитку ситуації повинні бути раді в уряді, ключовий кредитор якого – Міжнародний валютний фонд неодноразово нагадував про необхідність перетворити Нафтогаз з інструменту соціальної підтримки населення на повноцінний бізнес. "Більше всього мене турбує дефіцит Національної акціонерної компанії Нафтогаз України, який більший за дефіцит державного бюджету", - говорив прем'єр-міністр Арсеній Яценюк рік тому. У 2014 році Нафтогаз відзвітував про 85 млрд грн збитків.

Одна справа – заробити прибуток, і зовсім інша – ним розпорядитися. У Нафтогазі прибуток хочуть інвестувати у збільшення видобутку газу, плануючи за чотири роки збільшити його на 30%. У наступному році на це буде витрачено 10 млрд грн, але в компанії хочуть вкладати в рази більше.

Такі плани позитивно оцінює енергетичний аналітик Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ірина Коссе. Але, на її думку, треба вкладати не лише в розширення видобутку газу, але і в потужності з його транспортування – наприклад, компресорні станції. Крім цього, необхідно переносити точки продажу російського газу європейським покупцям з західного кордону України на східний, для чого теж потрібні гроші.

Зараз йде робота над створенням наглядової ради "Нафтогазу", який і буде вирішувати, що робити з прибутком – інвестувати в розвиток або відраховувати до державного бюджету в якості дивідендів.

"Держава буде визначати політику як власник", - пояснює Вітренко. Воно може встановлювати той мінімум дивідендів, які хочеться отримати. Щодо інвестицій, держава може накласти обмеження, щоб гроші вкладалися в проекти, прибутковість яких на певний відсоток вища за облікову ставку Національного банку, яка визначає вартість грошей в країні.

Однак експерти не поспішають хвалити керівництво Нафтогазу за досягнутий результат, підтверджуючи відоме правило: поразка – завжди сирота, а у перемоги тисяча батьків. "Першопричина прибутку – не в Нафтогазі, а у домовленостях з МВФ", - підкреслює Олексій Хабатюк, директор консалтингу Фонд зелених інвестицій.

Андрій Герус, який раніше працював у Нацкомісії з регулювання ринку енергетики згоден з Хабатюком. "Заслуга керівництва Нафтогазу – 50%, стільки ж у Нацкомісії", - говорить він. Коссе вважає, що за хороший результат потрібно дякувати Верховній Раді, яка прийняла закон про ринок газу. Він дозволив Нафтогазу самостійно встановлювати ціни для промислових споживачів, в результаті чого частка держгіганта на цьому ринку зросла з 10-15% до 23%. Цікаво, що ціни Нафтогазу виявилися на 5-10% нижчими, ніж у приватних трейдерів. Не дивно, що в результаті суттєво покращилась якість портфеля клієнтів компанії – безнадійних боржників змінили дисципліновані платники.

Уряд ще довго буде боротися зі спокусою заробити політичні дивіденди на популістській риториці, об'єктом якої раніше був Нафтогаз і низькі тарифи для населення. Але він має обрати – робити з Нафтогазу аналог прибуткової норвезької держкомпанії Statoil або подобу скандального бразильського енергетичного монстра Petrobras, що загруз в корупційних скандалах, які потрапляють у пресу. "Бажання виглядати добре в очах населення завжди загрожує корупцією", - зауважує Коссе.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: