21 листопада 2017, вівторок

Довгоочікувана податкова реформа: на розсуд представлено дві моделі - інфографіка

коментувати
Наталія Яресько презентувала модель податкової системи. Умовно її охрестили
Фото: ЕВА

Наталія Яресько презентувала модель податкової системи. Умовно її охрестили "20-20-20-20"

Вчора, 3 вересня, пізно ввечері відбулося десяте засідання Національної ради реформ, на якому обговорювалися фінальні проекти податкової реформи. Які вони і на чому там зупинилися, з'ясувало НВ

У присутності президента Петра Порошенка, прем’єр-міністра Арсенія Яценюка та голови Верховної Ради Володимира Гройсмана було презентовано два варіанти моделі оподаткування, за якою українці будуть сплачувати податки вже з 1 січня 2016 року.

Свої варіанти податкової реформи представили Міністерство фінансів та Комітет Верховної ради з питань податкової та митної політики. Проект Мінфіну очікувано виявився більше консервативним, проект нардепів – дещо більш радикальним. Перший вчора презентувала міністр фінансів Наталії Яресько, другий – голова Комітету Ніна Южаніна. У засіданні також брали участь представники громадських платформ (Нова країна та РПР), чий проект, третій, передбачає найбільшу лібералізацію. Проте їм не надали можливості презентувати свій варіант податкової моделі.

ТРИ МОДЕЛІ ПОДАТКОВОЇ СИСТЕМИ, ЩО ОБГОВОРЮВАЛИСЯ

дві перші було представлено на нацраді

Модель Мінфіну, як засвідчила презентація міністра Яресько, передбачає, що чотири ключові податки – ЄСВ, ПДФО, ПДВ та ПнПП – мають бути встановлені на однаковому рівні 20%. Її пропозицію вже так і охрестили –"20-20-20-20". Тобто на рівні 20% буде зафіксовано ставки єдиного соціального внеску (ЄСВ), який наразі складає 36% - 40% плюс 3,6%; податку на прибутки фізосіб (ПДФО) (наразі діють ставки 15% та 20% - для прибутку понад 12,57 тыс. грн, тобто 10 мінімальних зарплат), податку на прибуток (зараз 18%) та ПДВ (зараз 20%, для ліків – 7%). Основне кризове питання українського податкового законодавства – навантаження на фонд оплати праці – пропонують вирішити об’єднанням ЄСВ і ПДФО з 2018 року.

ПОДАТКОВА МОДЕЛЬ, ЗАПРОПОНОВАНА МІНФІНОМ

Альтернативна пропозиція, яку готували парламентарі, вчора була представлена вперше. Южаніна, яка її представляла, пропонує знизити ставку податку на прибуток з 18% до 15%, ставку ПДВ – до 15%, по ПДФО впровадити ставку 10% з першої гривні (без неоподатковуваного мінімуму), та по ЄСВ - ввести єдину ставку у розмірі 20%.

ПОДАТКОВА МОДЕЛЬ, ЗАПРОПОНОВАНА КОМІТЕТОМ ВР

Як зазначила виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації Ганна Дерев'янко, обидві моделі не дуже сильно відрізнялися у тому, що стосується базових засад. І Міністерство фінансів, і парламентський комітет схиляються до думки, що податкова система має бути простою, справедливо, рівною для всіх, такою що враховує і інтереси суспільства, і держави.

"Сказати, щоб там були кардинальні чи дуже принципові розбіжності, не можна. Розбіжності, скоріше, просто в розмірі ставок, -  каже бізнесмен і громадський діяч Валерій Пекар. - Чесно кажучи, засідання на мене справило позитивне враження, я думав, що буде набагато більше крові".

За словами опитаних НВ експертів, серед присутніх був практично повний консенсус стосовно того, що питання адміністрування, дискреції, тиску податкової інспекції на підприємців є набагато важливішими, ніж питання ставок податків. "Був практично консенсус щодо того, що можна встановити будь-які ставки податків, але якщо податки платяться не за ставками, а за вимогою інспектора, то немає різниці, які ставки, - каже Пекар. - В контексті боротьби з корупцією Насіров обіцяв речі, які вже тисячу разів повторювалися".

Сторони погоджувалися з тим, боротьба із ухилянням від сплати податків і контрабандою на митницях, ліквідація центральних органів виконавчої влади, пенсійна реформа та конфіскація активів “режиму” мають бути пріоритетними питаннями. Інакше країна ризикує у наступному періоді зіткнутися із нестачею податкових надходжень до бюджету. В цьому плані Насіров проговорив певну програму дій, яка, в втім, вже давно погоджена. Акцент на необхідності її втілення зробили автори обох запропонованих податкових моделей.

Обидві моделі не передбачають радикальної зміни прощеної системи. Концепції передбачають, що спрощена система оподаткування має слугувати тільки інтересам мікро та малого бізнесу, щоб великий бізнес не користувався нею для оптимізації оподаткування. Модель Южаніною містить більш популярні серед бізнесу пропозиції стосовно спрощеної системи, каже Дерев'янко, тоді як Мінфін пропонує поступовий перехід до збільшення оподаткування спрощенців.

Міністерство фінансів вітає вчорашню конструктивну дискусію з податкової реформи. Ми раді, що дискусія точилася у конструктивному форматі, зокрема, учасники дискусії майже одностайно говорили про те, що лише зниження податкових ставок не достатньо для виведення економіки з тіні та для створення дійсно сприятливого інвестиційного середовища. Наталія Яресько.

В цілому більш консервативна позиція Яресько як голови Мінфіну щодо податкової реформи пояснюється бажанням зменшити бюджетний дефіцит. І, за словами Ганни Дерев'янко, усі погодилися що реформу має бути достатньо зваженою, і враховувати баланс інтересів, хоча, звичайно, всі були налаштовані на радикальну реформу.

"Ми дійсно вважаємо у тому, що стосується ПДФО і ЄСВ, ми за сукупні 20% – це те, що пропонує Мінфін із 2018 року. Але тільки за умови якщо буде одночасне скорочення публічних фінансів, щоб бюджет був збалансований. Бо інакше не буде ефективної боротьби із контрабандою та корупцією, як компенсаторних джерел", - каже Дерев'янко.

Як розказали НВ , представники бізнесу, які брали участь у зустрічі, вислухавши ці дві пропозиції, президент Петро Порошенко виступив за єдину більш радикальну концепцію, яка пропри те, буде передбачати механізми компенсації надходжень за податками, за якими будуть знижені ставки. "Президент, на мою думку, не схилявся до якоїсь однієї концепції, він просив подати одну концепцію, яка має врахувати різні інтереси", – зазначає Ганна Дерев'янко.

Відтак, Порошенко звернувся до Наталії Яресько із пропозицією доопрацювати проект податкової реформи. Президент наголосив на тому, що податкова політика має стимулювати економічне зростання. Мінфін має запропонувати нову модель вже на наступному тижні, коли відбудеться чергове засідання Нацради з реформ.

При цьому, за словами Валерія Пекара, президент готовий взяти на себе політичну відповідальність за певну діру в бюджеті. Тобто Порошенко згоден провести переговори з Міжнародним валютним фондом, щоб той дозволив Києву реалізувати податкову реформу у прийнятній для України формі і прогарантував необхідне покриття додаткових видатків, якщо воно буде потрібно.

Сам Пекар є співавтором третього проекту податкової моделі. Вони обґрунтовують пропозицію, яка полягає в більш радикальному зменшенні податків на заробітну плату за рахунок компенсації податком на капітал. В Україні, пояснює він, склалася ситуація, коли маючи порівняно дешеву і високо кваліфіковану робочу силу як основну конкурентну перевагу на європейському ринку, держава не може реалізувати цю перевагу за рахунок фактично соціалістичної спадщини. Вчора ця пропозиція так і не була винесена на розгляд Кабміну і президента, проте Пекар каже: крапку ще не поставлено.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Крупним планом ТОП-10

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: