19 листопада, 2018. понеділок

Новое время

UA RU

Гроші: від золота до онлайну

25 сiчня, 2017
З плином часу кількість грошей, яким оперує людство, невпинно зростає. Якщо уявити, що в сучасному світі довелося би розплачуватися за товари та послуги золотом, то це навряд чи було б зручно

Тому на заміну дорогоцінним металам спочатку прийшли паперові банкноти а потім електронні гроші. Про те, як змінювалися гроші та їх використання, читайте у матеріалі НВ Бізнес. Якщо спочатку людство обходилося без грошей, задовольняючись обміном товарів першої необхідності – їжі, одягу – то з часом інструментом обміну стали дорогоцінні метали. 

 


Золоті чи срібні монети цінуються й зараз, але користуватися ними повсякденно у великих обсягах не дуже зручно. Тому наші пращури домовилися полегшити собі життя та й почали використовувати паперові банкноти. В 50-х роках минулого століття в Сполучених Штатах Америки вперше з’явилися кредитні картки, які значно пришвидшили розрахунки між продавцями та покупцями товарів і послуг. Згодом, через 20 років, на ринку з’явилися Visa та MasterCard. Наприкінці 20-го століття все змінив інтернет, коли в 1989 році британський вчений Тім Бернес-Лі створив Word Wide Web – це такі знайомі для нас "сторінки" та "сайти". Від того часу велика частина життєдіяльності перемістилася у віртуальний світ. Цілком природно на нові можливості, які відкрила всесвітня мережа, звернули увагу й фінансисти.

Електронна готівка
Електронна готівка

Минуло кілька років і окрім добре відомих зараз Visa та MasterCard з’явилися інші електронні платіжні інструменти. Вони були не настільки зручними та поширеними, як зараз, і вимагали, наприклад, спеціальних знань у шифруванні протоколу. Тим не менше, в 1994 році Pizza Hut першою з компаній почала приймати онлайн-замовлення. Тоді ж був заснований гігант сучасного e-commerce – Amazon. Три роки по тому Coca-Cola обладнала кілька вендінгових автоматів можливістю приймати мобільні платежі. А вже за підсумками 2015 року обсяг світового ринку e-commerce сягнув $670 млрд. Електронні платіжні системи пройшли довгий шлях. Ті, хто ними користується зараз, уже звикли до простоти та надійності, коли здійснити покупку можна за допомогою лише кількох простих кроків.

Що таке електронний платіж

Електронна платіжна система (ЕПС) – це спосіб для укладання угод, а також купівля товарів і послуг в електронному середовищі, без використання чека чи готівки. Цей інструмент використовується для переказу коштів з одного банківського рахунку на інший. Без нього не була б повноцінною робота кредитної картки – для її використання потрібна система онлайн-платежів. Електронні платіжні інструменти прискорюють взаєморозрахунки, що впливає на обмін товарів і грошей. У виграші обидві сторони, і громадяни, і держава, яка завдяки ЕПС скорочує видатки на випуск готівки.

Комерція від електронної до мобільного
Комерція від електронної до мобільного

Різниця між онлайн- і офлайн-платежами з кожним роком все більше розмивається. Це стало можливим завдяки стрімкому розвитку смартфонів і мобільного інтернету. Разом ці два фактори вплинули на бурхливе розповсюдження електронної комерції. Зараз уже нікого не здивуєш, що практично будь-який товар можна купити безпосередньо з екрану свого смартфону. За останнє десятиліття на розвиток онлайн-бізнесу вплинули соціальні мережі та інші новітні технології.

Майже ровесники Незалежності
Майже ровесники Незалежності

В Україні, за даними Нацбанку, на 1 січня 2002 року нараховувалося 3,2 млн власників платіжних карток, які активно користувалися 3,6 млн карток. Найбільших показників "пластикові гроші" сягнули за підсумками 2014 року – 51,6 млн і 30,8 млн відповідно. На 1 липня число осіб, які володіли платіжними картками, скоротилося до 41,4 млн, а кількість активних платіжних карток – до 30,87 млн. За 2015 рік, підрахував НБУ, українці своїми платіжними картками понад 505,5 млн разів оплачували товари та послуги в інтернеті на загальну суму 192 млрд грн. В закордонних магазинах показники значно скромніші – 9 млн операцій на 10,9 млрд грн.

Загалом отримання готівки при використанні платіжних карток залишається беззаперечним лідером серед наших співвітчизників. Хоча спостерігається стала тенденція зростання безготівкових розрахунків. Так, за показником суми операцій у 2013 безготівкові транзакції склали 17,4%, через рік – вже 25%, а за підсумками минулого – 31,2%. За кількістю операцій частка безготівкових транзакцій за останні три роки ще вища. Відповідно, 43,6%, 55,9% і 65,5%, свідчать дані НБУ.

Готівка чи е-гроші?
Готівка чи е-гроші?

Для звичайного користувача електронні гроші надають низку беззаперечних переваг, зокрема, зручність і швидкість. Адже можна оплатити будь-який платіж, не виходячи з дому. Наприклад, придбати товари на Aliexpress чи сплатити комунальні послуги на portmone.com. Розвиток і поширення ЕПС вигідні й для держави. За рахунок пришвидшення транзакцій зростає внутрішній валовий продукт. Зменшуються витрати на утримання та підтримку готівки (друк, перевезення, зберігання, сортування паперових грошей).

Дослідники згаданого Інституту дійшли висновку, що ширше використання електронних платежів може пришвидшити зростання ВВП на 0,2-0,5% щороку. Водночас витрати на готівку несуть підприємства, банки та споживачі – це задоволення не безкоштовне. Щороку це коштує 0,3-0,4% ВВП. Сьогодні українці мають широкі можливості з оплати товарів і послуг в онлайні, зокрема й своїх щомісячних рахунків за "комуналку". Наші співвітчизники мають змогу користуватися як сервісами, розробленими банками, так і незалежними платформами, серед яких лідером  portmone.com