17 серпня 2017, четвер

Війна почалася. Що відбувається між США та Росією

коментувати
Наскільки серйозна напруга між країнами і якою буде ціна цієї ворожнечі в довгостроковій перспективі

Останнім часом багато хто писав про те, що США і Росія знову перебувають у стані холодної війни. Більш оптимістичні автори ставлять питання трохи інакше: «Чи вдасться США і Росії уникнути другої Холодної війни?»

Гадаю, тут можна вдаритися в суто історичні паралелі між нинішніми відносинами США і Росії, а також відносинами СРСР і США під час Холодної війни. Але не думаю, що люди, що піднімають це питання, думають про це. Швидше, більшості з них хочеться знати, наскільки конфліктними є відносини між країнами в даний момент, наскільки це небезпечно, скільки триватиме така напруга і якою буде ціна цієї ворожнечі в довгостроковій перспективі.

Думаю, щоб дати відповіді на ці питання, потрібно розділити проблему як мінімум на чотири складові.

1. Що ми розуміємо під терміном «холодна війна»?

2. Чи знаходимося ми в стані холодної війни з Росією?

3. Якими будуть відносини між РФ і США, скажімо, у найближчі два роки?

4. Чи є спосіб повернутися до партнерських відносин в найближчому майбутньому?

Є і п'яте, не озвучене, питання: «Як ми взагалі опинилися в такій ситуації?» або, інакше кажучи, «Хто винен?». Але знайти винуватця проблеми – ще не означає її вирішити. Пошук винних нам нічим не допоможе.

Конфлікти в Україні та Сирії – це більше, ніж просто гібридні війни

Я, звичайно, ризикую здатися надто нудним, але дозвольте мені почати з першого підпункту значення терміну «холодна війна».

Як правило, терміном воєн позначається тривалий, масштабний, жорстокий конфлікт (хоча ступінь тривалості масштабності і жорстокості може відрізнятися в залежності від ситуації). У відомій базі даних Correlates of War війна визначається як конфлікт, який призвів до понад 1 000 пов'язаних з бойовими діями смертей за період в 12 місяців. Якщо спиратися на це визначення, словосполучення «холодна війна» - оксюморон.

Тим не менш, ми також використовуємо слово війна для позначення тривалої, але не насильницької (здебільшого, принаймні) боротьби або кампанії, як, приміром, у формулюваннях «війна з наркотиками» або «війна з бідністю». Саме в такому значенні це слово використовується і в словосполученні «холодна війна». Мова йде про тривалу і здебільшого ненасильницьку боротьбу між державами, які на «гарячу» війну не вирішуються.

Я повинен додати, що, як у випадку холодної війни між США і Радянським Союзом, можуть паралельно йти жорстокі гібридні війни або війни, в яких задіяна тільки одна зі сторін. Просто немає достатньо прямого насильства, щоб назвати це протистояння традиційною війною.

Так що саме це я надалі буду мати на увазі, використовуючи термін «холодна війна».

Чи потрапляють нинішні відносини між США і Росією під визначення «холодної війни? (Я буду говорити про стосунки між Америкою і РФ, але те ж саме можна сказати і про відносини між РФ і Заходом в цілому).

Якщо коротко, то моя відповідь – однозначно «так».

Відносини є ворожими у всіх сенсах. На щастя, до прямого насильства, так званої «гарячої війни», поки не дійшло, але мали місце три конфлікти, що підпадають під опис гібридної війни – у 2008 році в Грузії, з початку 2014 року в Україні і тепер в Сирії.

Втім, Україна і Сирія – це більше, ніж просто гібридні війни, оскільки Росія була прямо, хоч і не зовсім відкрито, задіяна у війні в Донбасі, а в Сирії військові операції відкрито проводять і Москва, і Вашингтон.

Слід зазначити, що під час холодної війни між США та СРСР такого не відбувалося. Участь радянських пілотів та інших фахівців у війнах в Кореї і В'єтнамі, а також в Жовтневій війні ретельно приховувалося.

Більш того, серцем нинішньої напруженості між Росією і США є розбіжності з питань безпеки, причому до такої міри, що керівництво обох країн всерйоз розглядає загрозу «гарячої війни» і вживає відповідних рішень щодо позиціонування своїх сил.

Нарешті, ці ворожі стосунки тривають вже деякий час – як мінімум з моменту анексії Росією Криму на початку 2014 року, але, можливо, почався цей відсоток ще раніше. Я б сказав, що, незважаючи на перепади, відносини йшли по похилій з середини дев'яностих – за винятком періоду перезавантаження з 2009 року і аж до повернення Путіна на президентський пост до початку 2012 року.

І, що набагато більш важливо, я майже впевнений, що ці відносини залишаться ворожими – в тій чи іншій мірі – протягом досить тривалого періоду.

Переклад НВ

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Едварда Уокера. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.