16 серпня 2017, середа

Від холодної до гарячої війни з Росією

коментувати
В найближчі два роки ризик гарячої війни з Росією може зрости. Потрібно чимало зусиль, щоб впоратися з цією ситуацією

Чи є шанс, що в осяжному майбутньому Захід і Росія повернуться до партнерських відносин?

Щоб відповісти на це питання, дозвольте мені пояснити різницю між двома видами холодної війни, які я називаю стабільною і нестабільною холодною війною.

Ознаки нестабільної холодної війни:

1. Правила гри між ворогуючими сторонами не визначено і піддаються сумніву.

2. Територіальні межі ключових сфер впливу постійно зазанють перегляду.

3. Між сторонами немає практично ніякої співпраці – маються на увазі окремі сфери, де інтереси сторін збігаються; в основному це стосується економічної сфери, хоча і не тільки її.

Такими, на мою думку, були відносини між США та СРСР з 1948 року аж до кубинської ракетної кризи 1962 року, коли обидві країни дійшли висновку, що опинилися на межі катастрофічної світової війни і повинні зробити якісь кроки, щоб уникнути взаємного знищення.

Стабільна холодна війна, своєю чергою, є антиподом нестабільної. Вона відрізняється чітко встановленими правилами і межами впливу, угоди про контроль озброєнь зменшують ризик переходу конфлікту в «гарячу» фазу, а також наявна обмежена співпраця, переважно – в економічній сфері. Приблизно так я б описав відносини між США та СРСР після кубинської ракетної кризи і аж до розпаду Радянського Союзу в кінці 1991 року.

Ми можемо перейти до стабільної холодної війни, скажімо, років через п'ять

Тож у нас виходить чотири види відносин: гаряча війна, нестабільна холодна війна, стабільна холодна війна та співпраця.

Мене турбує те, що ми зараз перебуваємо не у стані холодної війни з Росією – ми перебуваємо в стані нестабільної холодної війни. Думаю, в найближчі два роки варіанти розвитку подій такі:

Гаряча війна – 3%

Продовження нестабільною холодної війни – 70%

Стабільна холодна війна – 25%

Щира співпраця – 2%.

Проте, в найближчі два роки ризик гарячої війни з Росією може зрости. Як же США впоратися з цією сумною і дуже небезпечною ситуацією? Я вважаю, що потрібно зробити наступне:

1. Обережно нарощувати присутність на східних рубежах НАТО, уникаючи провокування війни, а також протистояти спробам Росії дестабілізувати країни Західної Європи, зруйнувати Альянс і скомпрометувати європейський проект.

2. Працювати над переходом від нестабільної до стабільної холодної війни, співпрацюючи в економічних сферах.

3. Дати Москві зрозуміти, що США готові до партнерства у довгостроковій перспективі, але почати треба зі стабілізації відносин у сфері безпеки.

При везінні і достатніх зусиллях, ми можемо перейти до стабільної холодної війни, скажімо, років через п'ять. Москва отримає сигнал, що ми ставимося до неї так само, як і до СРСР, з часткою побоювання і повагою поряд з реалістичним розумінням того, що ми бачимо світ по-різному, і що наші інтереси і цінності також не збігаються. З іншого боку, ми покажемо, що прагнемо до стабільних відносин і їх поліпшення в довгостроковій перспективі. Думаю, Росію це влаштує, оскільки саме такого ставлення від Заходу вона і жадає.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Едварда Уокера. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше думок тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.