24 вересня 2017, неділя

Перший крок – безвізовий режим. Як Україні пробитися в ЄС

коментувати
Процес євроінтеграції був би тривалим і непростим, навіть якби Угоду про асоціацію підписали в 2013 році

Києву потрібне перетворення на європейську країну, а не євроінтеграція як сама по собі. І потрібно стежити, щоб інтеграція не завадила Україні перетворитися на таку країну.

Політичному керівництву України потрібно розуміти, що існує багато форм інтеграції, які не передбачають вступ у НАТО чи ЄС, але при цьому можуть сприяти активізації участі Києва у вже дійсних програмах Східного партнерства, Угоді про асоціацію з ЄС і домовленості про Зону глибокої і всеосяжної вільної торгівлі, а також у програмі НАТО "Партнерство заради миру".

В порядку від менш до більш амбітних форм інтеграції, до таких належать:

1. Отримання права на в'їзд до Шенгенської зони без віз (цілком ймовірна мета на найближче майбутнє, що не складає труднощів ні для України, ні для ЄС).

2. Приєднання до Європейської асоціації вільної торгівлі. Незважаючи на те, що зараз у неї входять чотири країни (Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія і Швейцарія), ця асоціація історично була воротами до членства в ЄС.

Є ризик, що безвізовий режим Україна не отримає, навіть якщо виконає всі необхідні умови

3. Приєднання до Європейської економічної зони. Європейська економічна зона надає Ісландії, Ліхтенштейну і Норвегії повний доступ до внутрішнього ринку ЄС. Швейцарія – єдиний член Європейської асоціації вільної торгівлі, яка не входить в Європейську економічну зону, уклала з ЄС двосторонній договір про доступ до внутрішнього ринку – і Україна може вчинити так само.

4. Приєднання (з часом) до Шенгенської зони. Зауважте, що не всі країни-члени Шенгену входять в ЄС (Норвегія, Ісландія, Швейцарія і Ліхтенштейн), і не всі члени ЄС входять в Шенгенську зону (Великобританія та Ірландія).

5. Розширення співробітництва з НАТО за прикладом Швеції і Фінляндії.

6. Розширення співробітництва з окремими країнами-членами НАТО, включно зі США, але не обмежуючись ними.

Стати європейською країною Україні буде важко, навіть за вдалих обставин – а зараз вони далекі від ідеальних.

У світі є небагато країн, які можна назвати стабільними ліберальними демократіями. Зокрема, усім посткомуністичним країнам потрібен дуже складний і витратний перехідний період, і в них, як і раніше зберігається комуністичний спадок, який у багатьох випадках став на заваді повного завершення такого переходу, особливо стосовно цінностей. Криза мігрантів підкреслила, що цей розрив у толерантності та ідеології - різниця між Заходом і Сходом.

Для того щоб стати європейською, Україні необхідне виконання трьох умов.

1. Києву потрібно навести лад у всіх внутрішніх інституціях – виклик, традиційний для всіх посткомуністичних країн (хоча для деяких ця завдання виявилося складнішим, ніж для інших).

2. Необхідні припинення боїв і стабілізація конфлікту в Донбасі. Я вважаю, що найкращий варіант для України – стабільний заморожений конфлікт.

3. У якийсь момент Україні доведеться нормалізувати відносини з Росією.

Внутрішні і зовнішні виклики, що стоять перед Україною, так само як і криза в Європі, зробили б євроінтеграцію тривалим і складним процесом, навіть якщо б Янукович підписав угоду про асоціацію в 2013 році. Анексія Криму, війна в Донбасі та економічна криза в країні зробили цей виклик ще серйознішим.

Це особливо стосується європейських цінностей – війна і погіршення стану економіки, як правило, не сприяють зростанню толерантності і не допомагають розмовляти "мовою Європи".

Саме через ці виклики Україні слід зосередитися на двох невідкладних завданнях у відносинах із Заходом:

1. Потрібно кинути всі зусилля на виконання умов, необхідних для забезпечення фінансової та інших видів підтримки від ЄС, західних урядів і МВФ. Захід, в свою чергу, повинен використати ці кошти для підтримки реформ.

2. Україна повинна зробити все для забезпечення безвізового режиму, знову ж, виконавши всі необхідні умови. На жаль, криза мігрантів, тиск на Шенген і змінюється політична атмосфера в Європі може привести до того, що безвізовий режим Україна не отримає, навіть якщо виконає всі ці умови.

Переклад НВ

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Едварда Уокера. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.