19 серпня 2017, субота

Чому Кремлю варто боятися посилення НАТО

коментувати
Москва все більше відстає від США, а тепер і від Китаю, в розробці просунутих систем озброєнь

Після довгих років скорочення видатки держав-членів НАТО на оборону знову почали зростати, частково через загрозу Європі з боку ісламістських бойовиків, але в основному - через загрозу з боку РФ, що виникла після конфлікту в Україні.

Взяті разом, Чеська Республіка, Естонія, Угорщина, Латвія, Литва, Польща і Словаччина в 2016 році збільшать видатки приблизно на 20%. У Болгарії, Хорватії, Греції, Румунії, Словенії, та в Сербії, яка не є членом НАТО, а також на Кіпрі, ця цифра складе близько 9%. Витрати на оборону Європи загалом збільшаться на 8,3%, незважаючи на несприятливий економічний клімат. Навіть Німеччина робить кроки, хоч і скромні, з поліпшення військового потенціалу, плануючи збільшити оборонний бюджет на 6,2% в період 2015-2019 рр.

До того ж, Вашингтон чинить тиск на своїх європейських союзників з метою збільшити видатки НАТО до 2% від загального ВВП його членів, що, своєю чергою, відкриє шлях подальшому зростанню цих витрат.

Щодо США, то скорочення витрат на оборону, яке послідувало за великою рецесією, здається, досягло дна, і в довгостроковому періоді витрати, найімовірніше, поступово збільшаться, особливо якщо зростання економіки США також прискориться.

Кремль може порадіти з того факту, що Вашингтон наражається на серйозні проблеми у сфері безпеки на Близькому Сході, а також того, що Китай являє собою дедалі більший виклик США у військовому плані. Але ситуація на Близькому Сході посприяла отриманню американською армією досвіду боїв останніми роками, а суперництво з Китаєм змушує Америку постійно модернізувати свою армію. Зважаючи, що і китайська, і американська економіки набагато більші від російської і ростуть швидше, Москва все більше відстає від США, а тепер і від Китаю, в розробці просунутих систем озброєнь.

Конгрес продовжить фінансувати новий розворот США до Європи

Також Росія є свідком чималого збільшення можливостей і впливу США в Центральній і Східній Європі. Нещодавно Білий дім попросив Конгрес збільшити фінансування програми Пентагону з надання гарантій союзникам з $800 млн у 2016 фіскальному році до $3,4 млрд в 2017 фіскальному році. Асигнування підуть на розширення ротаційних сил США у Східній Європі; підвищення кваліфікації та проведення спільних навчань з союзниками і партнерами (зокрема з Україною і Грузією); посилення військової інфраструктури в Європі загалом, а також уздовж східного флангу НАТО зокрема, і збільшення кількості важкого озброєння на цьому театрі, включно з розміщенням "повного набору" Пентагону у вигляді окремої танкової бригади.

Фінансування цієї програми отримано з рахунку Пентагону для непередбачених операцій за кордоном, або "воєнного бюджету", тож наступного року його потрібно схвалити знову. Але у Кремля немає причин сумніватися, що Конгрес продовжить фінансувати новий розворот США до Європи, і, ймовірно, це фінансування зросте, коли у листопаді в Білому домі з'явиться новий, більш "яструбиний" президент.

Тим часом НАТО був зайнятий виконанням обіцянок, зроблених на саміті в Уельсі у вересні 2014. В межах свого Плану готовності до дій він створив п'ятитисячні Сили надшвидкого реагування; у разі кризи їх планується зміцнити двома додатковими бригадами. Шість загонів НАТО, завданням яких є координація навчань та операцій Альянсу в країнах, що перебувають "на передовій", були створені в Софії, Таллінні, Ризі, Вільнюсі, Будапешті та польському місті Бидгощ. До того ж, НАТО збільшив чисельність і готовність сил швидкого реагування, паралельно давши командувачу силами НАТО в Європі великі повноваження щодо відправки сил надшвидкого реагування та інших загонів Альянсу.

Східні рубежі НАТО зміцнюються й іншими способами. Відновлені зусилля з поліпшення взаємодії між країнами Альянсу - раціоналізація і синхронізація придбання озброєнь, зв'язок, логістика і операційне координування всередині сил Альянсу. Також заохочується прагнення країн-членів зменшити свою залежність від старого радянського і російського обладнання; як наслідок Болгарія, Чехія, Польща та Словаччина позбавляються більшої частини старого обладнання і замінюють його новим, що відповідає стандартам НАТО. Альянс також заохочує активнішу регіональну взаємодію серед країн "передової", включно з Швецією та Фінляндією.

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад текстів Едварда Уокера. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

 

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.