22 вересня 2017, п'ятниця

Чому українці бояться робочих професій

коментувати
Визначити свої професійні здібності та обрати сферу діяльності людині допомагає професійна орієнтація. Але в Україні такої системи не існує

Типово для нашої держави: є питання, які на макроекономічному рівні не цікавлять нікого, а на мікроекономічному «чіпають за живе» тих, кого торкаються.

Так і з кон’юнктурою ринку праці. Над чим  роздумують стратеги держави?  А економіка країни та роботодавці ледь виживають без робочих кадрів та розуміння того, звідки та коли вони з’являться.

Коли країна має стратегію економічного розвитку, вона точно знає, за рахунок яких професій її можна реалізувати. А це означає, що ключові  професії мають пріоритет, їх всіляко популяризують в суспільстві та створюють їм ореол привабливості  для  молоді.

Сьогодні в Україні великий недобір на спеціалізовані робочі та технічні професії. Зашкалює число людей, які хочуть бути  «білими комірцями» - це, як правило, професії менеджерського характеру. Однак ким будуть керувати менеджери, якщо в них не буде працівників, які створюють сам продукт?

В нас немає стрижня, навколо якого нарощуються системні програми розвитку країни та притягуються розумні команди, які б їх реалізовували.

Чиновники, як правило, приходять на короткий термін, щоб вкрасти те, що не встигли до них. А людей, які вміють мислити системно та продуктивно, до влади просто не допускають. От і виходить, що самі роботодавці змушені думати, як змінити ставлення до професій у молоді. 

Сьогодні на ринку праці 50% вакансій – саме серед робітничих професій

Як не дивно, але у нас в країні досі таке важливе рішення за випускників приймають їхні батьки. Таке враження, що діти-абітурієнти бояться брати на себе відповідальність за обраний шлях.

Ринок праці завжди безпосередньо пов'язаний із розвитком пріоритетних галузей в економіці. Зараз в Україні переломний момент: ми відходимо від сировинної орієнтації. Це пов'язано з тим, що для нас закриваються ринки СНД, а Україна підписала угоду про вільну торгівлю з ЄС. І це вплине на запити ринку праці. Так, у найближчі кілька років наша країна буде розвивати сектори економіки з високою доданою вартістю. Наприклад, переробка сировини. Тому будуть потрібні інженери з автоматизації, які зараз на ринку в крайньому дефіциті.

Ще один світовий тренд – розвиток аграрного сектору. Отже, через п'ять років на ринку праці будуть актуальні будь-які пов'язані з цим професії – від звичайного агронома до фахівців у генній інженерії.  Актуальний  також ІТ-напрямок. Потреба в таких працівниках буде тільки зростати.

Взагалі, через несприятливу ситуацію у сфері профосвіти сьогодні на ринку праці 50% вакансій – саме серед робітничих професій. Зараз, навіть не дивлячись на порівняно непогані зарплати, люди вельми неохоче освоюють "ручні" професії. Потрібно підвищувати їхній престиж. Тим паче, що у майбутньому вони перестануть бути чисто робочими, адже в них уже сьогодні почали проникати елементи ІТ. Наприклад, кухарів тепер навчають молекулярної кухні, а прибиральники повинні вміти керувати спеціальними миючими машинами. Такі суміжні професії будуть у тренді через п'ять років. Тим, кому ближче точні науки, краще обирати професії механіків та інженерів. Їхній престиж поступово підвищується у суспільстві.  

Нині існує понад 5,4 тис. професій. Вищі навчальні заклади готують спеціалістів з 340 професій, технікуми — з 450, ПТУ - з 800 професій. Щорічно з’являється понад 500 нових професій і відмирають старі. Розібратись з великим розмаїттям сучасних професій і спеціальностей, визначити свої професійні здібності та обрати сферу діяльності, в якій можливо реалізувати свій потенціал, людині допомагає професійна орієнтація. Хто в Україні допомагає школяру та абітурієнту обрати правильну?  

А це проблемно і для випускників шкіл їх батьків, і для роботодавців які готові активно включатись в ті процеси, тільки їх ніхто не кличе, і для учбових закладів, які мають самотужки вирішувати питання свого набору. Де ж продумана система планування підготовки робочих кадрів, яку розвалили з минулих часів, чи нова, яку ще не створили?

І наостанок замість критики – пропозиція: не знаєте, як підвищити зацікавлення до робітничих професій? Запросіть громадськість. Вона точно допоможе, бо їй, на відміну від чиновників, болить і вона зацікавлена змінювати ситуацію. 

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Голда Виноградська   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.