21 вересня 2017, четвер

Чи можна померти від нестачі любові

коментувати
Брак любові проявляється у затримці розвитку і емоційних стражданнях

12 років тому я почала вивчати вплив дитячих будинків на дітей – не тому, що спеціалізуюся на біології людини, а заради своєї дочки. Вона народилася 2004 року й перші 14 місяців життя провела в одному з притулків Китаю.

Я добре ознайомлена з шиокими дослідженнями, присвяченими вивченню фізичних та психологічних наслідків перебування людини в умовах різного роду поневірянь: дитячі будинки, табори біженців і деякі лікарні, де дитина не має близького контакту й уваги. Позбавлення проявляються у різних формах: нестача їжі, хвороби, погане поводження - і це зовсім не повний список. Готова стверджувати, що нестача любові може мати не менш страшні наслідки.

Приступаючи до дослідження дитячих будинків і здоров'я дитини, я прочитала класичні твори педіатра Гаррі Беквіна, психолога Джона Боулбі та психіатра Гаррі Едельстона. На початку ХХ століття в США і Великобританії рівень смертності серед немовлят у дитячих будинках, притулках чи яслах часом доходив до 100%. Документи лондонського Музею Фаундлінг, присвяченого історії притулку для покинутих дітей, демонструють жахи тодішніх реалій. У 1940-х роках психоаналітик Рене Шпіц задокументував високий рівень смертності серед немовлят – кожна третя дитина гинула. Загалом серед дітей спостерігався високий відсоток когнітивних, поведінкових і психологічних дисфункцій.

Людський дотик критично важливий для життя

Причина більшості цих смертей полягала не в нестачі їжі чи хворобах, а в серйозних емоційних та сенсорних поневіряннях – іншими словами, відсутність любові. Дітей годували й лікували, однак вони були позбавлені таких важливих речей, як дотики і ласка.

Чим важливі дотики

Людський дотик критично важливий для подальшого життя і розвитку. Дослідження Рут Фельдман і Тіффані Філд довели позитивний вплив дотиків на недоношених дітей, причому воно зберігається до десяти років. Доведено, що дотики позитивно впливають на неврологічний розвиток, збільшення ваги та психічний розвиток недоношених дітей.

У притулках немовлята можуть бути позбавлені індивідуальної уваги і любові. Відбувається це не тому, що всі дитячі будинки жахливі (хоча деякі дійсно такі), але тому, що зазвичай у них дуже багато дітей, а персонал не може піклуватися про кожного. Що стосується лікарень, то в першій половині ХХ століття в Європі і США медсестри повинні були носити маски, щоб не контактувати з дітьми. Батькам та іншим членам родини було заборонено відвідувати дітей, оскільки вважалося, що таким чином можна запобігти поширенню інфекцій, і діти будуть здоровішими. Однак дітям від цього ставало тільки гірше.

Беквін зрозумів негативний вплив подібних умов для дітей. «Через емоційну депривацію діти не можуть досягти успіху», - зазначив педіатр. Його слова «failure to thrive» (нездатність досягти успіху), згодом почали використовуватися як узагальнюваний термін для різного роду негативних наслідків депривації: затримка розвитку, емоційні страждання і смерть. Це дуже розповсюджена проблема для країн з низьким і високим рівнем доходу. Разом з тим, в умовах бідності та браку людських ресурсів такі симптоми у дітей спостерігаються частіше, адже, як правило, ці діти не отримують емоційної і сенсорної стимуляції (іншими словами, любові) щодня.

Історія моєї дочки

Як нас запевнили в агентстві, про дітей там добре піклуються, годують належним чином, у них є іграшки тощо. Та чи отримували вони досить сенсорної стимуляції? Ми знали, що дітей з раннього віку вчили самостійно тримати пляшечку для годування. Не було можливості утримувати окрему няню для кожного годування.

І ось настав день усиновлення, і ми вирушили в Китай. Наша дочка, здавалося, була зовсім здорова. Вона швидко звикла до нас і, безумовно, насолоджувалася увагою, яку ми їй приділяли. Їла все, що б ми їй не запропонували. Але, коли ми привезли її додому, з'ясувалося, що 90% дівчаток її віку були вищими. Недостатній ріст може надалі впливати на життя дитини. Зазвичай, це загрожує негативними наслідками для здоров'я, такими як підвищений ризик ожиріння і серцево-судинних захворювань.

Ми були впевнені, що найбільше дитині необхідні любов і прихильність. Через три місяці вже 75% дівчаток її віку були вищими за нашу дочку. Сьогодні тільки 50% одноліток нашої одинадцятирічної дочки вищі за неї. Дослідження підтверджують, що діти з притулків, усиновлені іноземними сім'ями, стрімко наздоганяють своїх однолітків у зростанні.

В умовах емоційної депривації чи нестачі любові фізичний розвиток сповільнюється або взагалі зупиняється. Тіло переходить в режим виживання, де життєво важливі фізіологічні функції зберігаються за рахунок фізичного, психічного і соціального розвитку. Чим довше дитина перебуває в стані виживання, тим тривалішими й негативнішими будуть наслідки. Після усиновлення кількість любові, турботи і стимуляції збільшується, а тіло виходить з режиму виживання і почне видужувати.

Разом з чоловіком ми вивчаємо антропометрію – науку про вимірювання людського тіла на основі точної біомедичної інформації про стан здоров'я і харчування. Ми вимірюємо нашу дочку два рази на рік і звіряємося з рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров'я. Але ми не одержимі її даними. Наша дочка – здорова дитина, вона добре вчиться в школі, займається спортом і музикою. Зараз ми з радістю чекаємо її вступу в підлітковий вік.

І її приклад - не єдиний. Історій дітей, усиновлених люблячими сім'ями з нормальним достатком, тисячі. Важливо підвищувати обізнаність людей щодо цих питань, щоб більше дітей-сиріт росли щасливими, як і моя дочка.

The Conversation

Переклад НВ

Вперше опубліковано на The Conversation. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше точок зору тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Інес Варела-Сільва   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.