26 липня 2017, середа

Путін спровокував світовий конфлікт

У запеклій боротьбі за владу Путін вийшов на новий етап, ще небезпечніший і непередбачуваний. Почавши бомбити Сирію, він перевів конфлікт із європейського рівня на світовий
Останні дні вересня 2015 року запам'ятаються як поворотний момент в історії. Володимир Путін прилетів до Нью-Йорка, звернувся до Генасамблеї ООН, майже як справжній державний діяч, зустрівся з американським президентом і, поки світ гадав, що означає раптове припинення боїв в Україні, вдерся до Сирії. За лічені години його літаки й вертольоти почали
коментувати
У запеклій боротьбі за владу Путін вийшов на новий етап, ще небезпечніший і непередбачуваний. Почавши бомбити Сирію, він перевів конфлікт із європейського рівня на світовий

Останні дні вересня 2015 року запам'ятаються як поворотний момент в історії. Володимир Путін прилетів до Нью-Йорка, звернувся до Генасамблеї ООН, майже як справжній державний діяч, зустрівся з американським президентом і, поки світ гадав, що означає раптове припинення боїв в Україні, вдерся до Сирії. За лічені години його літаки й вертольоти почали бомбардування позицій супротивників Башара Асада в тій нерозбірливій і всеосяжній манері, в якій російські війська діяли в Чечні, — знищуючи все на своєму шляху.

Звісно, коли Захід починає обурюватися тим, що Путін завдає ударів по опозиції, яку підтримують США і союзники, той скидає кілька бомб і на ІДІЛ. Але це тільки прикриття. Його мета — винищити помірковану опозицію і поставити всіх перед простим вибором: огидний диктатор або середньовічна банда, що перетворила терор на рутину. Як кажуть у казино, робіть ваші ставки. Доведеться вибирати з двох зол.

За тиждень масштаб катастрофи став очевидний. Президент Асад у типовій для нього пихатій манері заявив, що єдиний спосіб, який дозволить Заходу здолати ІДІЛ, — це вступ у коаліцію з Росією, Іраном, Іраком і самим Асадом. Сирійський президент з путінською авіацією за спиною подає себе як універсальне рішення: за допомоги своїх союзників він розіб'є ісламістів, інакше весь регіон зануриться в хаос.

Путіна абсолютно не турбує Сирія, так само як не цікавили його і бідні українці

Не забуваймо, що Асад — диктатор, якого зневажають всюди, він винен у смерті під тортурами десятків тисяч своїх громадян, бомбив мирні міста, свідомо намагаючись вбити і покалічити якомога більше людей. Його ім'я — синонім терору, і саме його прагнення залишитися у владі попри повстання призвело до нинішньої кризи і однієї з найбільших хвиль біженців за останнє століття, яка накриває зараз Європу.

Знаєте, про що мені це нагадало? У 30-40-х роках минулого століття в Європі вже був лідер, який заявляв, що врятує людство від єврейсько-більшовицької загрози, а в результаті занурив увесь регіон у хаос. Хіба він, як і Асад, не був першопричиною конфлікту, в якому загинуло стільки людей?

Чотири роки тому в Сирії почалися масові протести: жителі вимагали, щоб пішов диктатор Башар Асад, який, як і його батько, правив державою залізною рукою. Світ відреагував мляво. Країна поступово скотилася в розруху, і тепер озброєні опозиційні угруповання воюють із Асадом і одне з одним. Але ми продовжували відводити погляд, вдаючи, що криза нас не стосується, поки ІДІЛ не почав рубати голови і захоплювати заручників, серед яких були християни та жителі країн Заходу. Але було вже пізно щось робити. Інакше кажучи, Захід залишив у регіоні вакуум для дій, а далі — питання часу, коли цей вакуум спробує заповнити Путін.

Путіна абсолютно не турбує Сирія, так само як не цікавили його і бідні українці, гноблені "жидобандерівською хунтою" в Києві. Він — радикальний макіавелліст, не пов'язаний ні співчуттям, ні етичними нормами. Путін, я переконаний в цьому, є новим втіленням зла; він посередній і мстивий, поглинений жадобою влади і грошей. Асад для Путіна — ідеальний союзник: жодної моралі, жодних обмежень, жодного співчуття. Крім того, Асаду не має що втрачати. Від обох відвернувся цивілізований світ, і у них лише один вибір: або утриматися у владі будь-якою ціною, або зустріти несвоєчасну загибель, оскільки третій варіант — поява перед міжнародним трибуналом у Гаазі.

Сьогодні Сирія для Путіна — те саме, що й Україна рік тому: спосіб показати своїй країні, що він, як і раніше, біля керма, що загнилий Захід не готовий впоратися із викликами, які постають перед ним.

Світ на межі катастрофи, бо справжня мета Путіна — не порятунок України або Сирії. Він прагне знищити наявну світобудову, зокрема ЄС і всі цінності, які він захищає, показавши, що НАТО час викинути на смітник історії. У своїй боротьбі за владу Путін вийшов на новий етап, ще небезпечніший і непередбачуваний, ніж попередні. Він перевів конфлікт на принципово інший рівень — із європейського на світовий.

Але Україні не час втрачати пильність. Від завоювання Європи Путін теж не відмовився, і тиша на фронті оманлива; густий туман приховує те, що відбувається насправді. Путін повернеться в будь-якому разі, не має значення, роздує його самооцінку успіх у Сирії або ж поразка вимагатиме відкриття "запасного фронту".

Колонка опублікована в журналі "Новое время" від 9 жовтня 2015 року

Повне републікування тексту заборонене

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.