23 жовтня 2017, понеділок

Путін - невиліковний піроман, що підвищує ставки

коментувати
Володимир Путін продовжить влаштовувати навколо пожежі до тих пір, поки не буде спійманий на гарячому

Один або два рази на рік Нідерланди охоплюють раптові спалахи пожеж. Іноді горять машини, іноді — ферми, школи або приватні будинки. Через деякий час виявляється закономірність, і стає зрозуміло, що в справі замішаний піроман. Зазвичай частота підпалів збільшується, доходячи до кількох пожеж за одну ніч. Після кількох напружених місяців піромана ловлять. І з'ясовується, що весь цей час він перебував десь поблизу: поки пожежні бригади працювали на місці злочину, піроман активно допомагав їм та "з жахом" спостерігав, як полум'я пожирає будинки.

Піроман жадає уваги, і якщо пожежа недостатньо велика, а напруга від загрози затримання не задовольняє, він підвищує ставки, влаштовуючи підпали частіше. Арешт стає для нього дивною формою полегшення.

Не знаю, чи виникають у вас схожі асоціації, але, коли я думаю про типову поведінку піромана, на думку мимоволі приходить російський президент Володимир Путін. За п'ятнадцять років у владі він обстежив "регіон" у пошуках об'єктів, які привернули б його хворобливу увагу, а потім почав їх підпалювати. Довгий час світ у силу різних причин ставився до нього з розумінням: по наївності, через брак інформації або через пропаганду. Палаюча Чечня спричинила за собою сотні тисяч жертв. Але терорист Путін вдавав з себе борця з тероризмом, і світ проковтнув це, не відчувши в молоці присмаку плісняви.

Українська пожежа виявилася найсильнішою з усіх, які Путіну вдавалося розпалити раніше

У власній країні він продовжував закручувати гайки, а Захід кивав головою: мовляв, з урахуванням рівня корупції при Борисі Єльцині у нього не залишалося вибору, крім як "навести порядок". Росіяни теж не протестували — жорсткий корумпований режим дозволив їм купувати машини, ходити в церкву і подорожувати. Як казали римляни, дайте народу хліба і видовищ, і він буде мовчати.

Піроман, залишившись безкарним, продовжив свою чорну справу. Те, як він піднімав з морського дна заздалегідь покладені туди амфори, ловив велетенських щук, поринав у батискафі і демонстрував усім м'язистий торс, привертало до нього увагу, але цього було недостатньо.

Тоді він вирішив підвищити ставки, і пожежі стали масштабнішими. Путін втягнув у безнадійну війну Грузію, знайшов собі спільників на міжнародній арені в особі корумпованих політиків на зразок італійського прем'єра Сільвіо Берлусконі, а всередині Росії отримав підтримку неофашистських організацій. "Суворий, але справедливий", як римський імператор, новий Петро Великий, трудяга без перепочинку (Йосип Сталін) на благо нації.

Але для справжнього піромана і цього було недостатньо. Вихваляння, палаци і мільярди на рахунках не могли наситити путінський голод. І він замахнувся ще на одну сусідню державу, яка була не тільки керованою провінційною версією його корумпованого режиму, але і джерелом неминущої образи,— Україну. Країну, здатну стати живим доказом того, що слов'янська держава може бути демократичною.

Так, українська пожежа виявилася найсильнішою з усіх, які Путіну вдавалося розпалити, але задоволення вона так і не принесла, перетворившись на катастрофу. Події вийшли з‑під його контролю. Репресії в РФ стали посилюватися з кожним днем, неофашистські тенденції переросли в повноцінний фашизм, а введені у відповідь на західні санкції контрзаходи лише погіршили становище росіян. Серйозна помилка: імператор відібрав у народу видовища, обмеживши при цьому й видачу хліба.

В результаті країна котиться по спіралі. Це набуває настільки маячних форм, що навіть найстійкіші прихильники РФ на Заході задумалися. Багаторічні тюремні терміни "ворогів Росії", спроба заборонити Вікіпедію через статті про марихуану, спалювання західних продуктів. Російські новини з кожним днем усе більш дивні, й не відразу розумієш: це не жарт, а вельми сумна реальність.

Так, Захід має дивну схильність до нейтралітету. Для нього істина завжди посередині, якщо Росія погана, то поганою повинна бути і Україна, в іншому випадку картинка не сходиться. Але те, що відбувається в РФ — тепер з категорії "занадто". До того ж Путін досяг успіху, наживаючи собі ворогів. У нього талант налаштовувати людей проти себе, показуючи своє справжнє обличчя — політичного терориста, невиліковного піромана.

До речі, піромани завжди погано закінчують — їм майже ніколи не вдається уникнути покарання. Тому я переконаний: кінець Путіна наближається. Тут російському президенту можна подякувати: він сам — найгірший свій ворог і сам приведе себе до загибелі. Питання лише в тому, скільки ще піроманів, готових зайняти його місце і продовжити це безумство, крутиться де‑небудь поблизу.

Колонку опубліковано в журналі "Новое Время" за 4 вересня 2015 року

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.