22 листопада 2017, середа

Небезпечніше терористів. Чому СБУ боїться людей з камерами

коментувати
Виправдовуючись підвищеною загрозою з боку РФ, СБУ тисне на журналістів і заважає розслідувати випадки корупції в її рядах

СБУ — мабуть, найбільш закрита і недоторканна структура в країні. І якщо закритість можна виправдати питаннями безпеки країни та людей, які її забезпечують, то недоторканність може служити ідеальною ширмою для сбушників-корупціонерів. І зазирати за цю ширму, як виявилося, небезпечно для журналістів.

Про те, що не можна не просто знімати СБУ, а навіть стояти з камерою через дорогу від будівлі СБУ, я дізнався до того, як була вигадана тема про елітні автомобілі співробітників служби безпеки. Правду кажучи, тема і була вигадана після того, як я дізнався про цю необґрунтовану заборону. Для розслідування про екс-главу СБУ Валентина Наливайченка мені потрібно було записати в кадрі пару слів на тлі головного управління по вулиці Володимирській 35, простіше кажучи, стенд-ап. Не встиг оператор встановити камеру на штатив, як до нас підбіг охоронець у формі. Ми чемно представилися, показали посвідчення, на що охоронець зажадав видалити вже відзняте відео і заборонив продовжувати зйомку без спеціального дозволу від прес-служби СБУ. Такий дозвіл припускає, що ви заздалегідь погоджуєте, що будете знімати, і до вас приставляють співробітника прес-служби, який ходить за вами і уважно стежить за процесом. При такому розголосі зняти якогось слідчого СБУ на незадекларованому автомобілі тисяч за 30 доларів, звісно, нереально. А сам контроль з боку ЗМІ за діяльністю СБУ заборонений, отже, навіть якщо сбушники будуть приїжджати на роботу на білих лімузинах, ніхто і ніколи не зможе показати це суспільству. І це зручно.

Війна — саме так звучить причина, по якій журналістам забороняється знімати біля Служби безпеки України. Той факт, що журналіст має право знімати, перебуваючи в громадському місці, на вулиці, успішно ігнорується, адже він, журналіст, на думку СБУ, може виявитися, наприклад, російським розвідником, який фіксує оперативних співробітників. А як ще російському розвіднику збирати дані про СБУ, крім як стати через дорогу і відкрито знімати на телевізійну камеру? Примітивне обмеження, яке легко можна обійти, спостерігаючи з тонованого автомобіля. У такий нехитрий спосіб протягом двох тижнів ми і знімали співробітників СБУ на розкішних машинах. Ми крутилися навколо будівлі СБУ на одному і тому ж автомобілі на одних і тих же номерах. В одному і тому ж складі день у день ходили колами під камерами спостереження відомчих будівель. Охорона служби безпеки підійшла до машини лише одного разу, та й то після того, як ми запаркувались на місці, відведеному для співробітників. Можна тільки здогадуватися, скільки ті ж російські диверсанти таким способом можуть спостерігати за оперативними співробітниками, яких так старанно ховає від журналістів СБУ.

Служба безпеки журналістів боїться куди сильніше, ніж терористів

У тому, що Служба безпеки журналістів боїться куди сильніше, ніж терористів, ми переконалися через два тижні зйомок. В той самий ранок, коли біля Головного управління СБУ у Києві та області ми вирішили «розкритися» і розпитати співробітників СБУ про походження дорогих автомобілів, нас затримали із застосуванням фізичної сили. Не зупинив силовиків ні той факт, що ми представилися і показали посвідчення охорони, ні той факт, що в момент затримання ми розмовляли зі співробітницею прес-центру. Люди, які не представилися, під руки завели нас в якусь будівлю, не дозволяли телефонувати, поклали перед нами два аркуші А4 і наказали зізнаватися, для кого ми шпигуємо. Пізніше керівник головного управління поведінку підлеглих виправдовував підвищеною терористичною загрозою. У теж час так і не зміг відповісти на питання, чи пишуть камери спостереження, які висять на відомчих будинках.

Після інциденту нам запропонував зустрітися глава СБУ Василь Грицак. У себе в кабінеті Василь Сергійович турбувався про те, що в розслідуванні ми можемо показати оперативних співробітників. Саме тоді ми домовилися з керівництвом Служби безпеки про співпрацю. Нам було обіцяно ідентифікувати героїв нашого матеріалу, щоб ми мали можливість запросити декларації водіїв дорогих авто і не «світити» секретних співробітників (закрити їм обличчя). Крім того, нам пообіцяли відео з камер спостереження у момент затримання. За підсумком відео нам дали, але на ньому не виявилося резонансного епізоду. Дали нам і співробітників для впізнання героїв нашого розслідування. Але ті заявили, що нікого не можна показувати, навіть тих, хто не є оперативниками. Тоді ми попросили за допомогою офіційного запиту ідентифікувати співробітників на дорогих автомобілях. Відповідь прийшла за кілька годин до ефіру. І він у попереджувальній формі описував порушення законодавства у разі, якщо наш матеріал таки вийде в ефір.

Матеріал вийшов. Реакції з боку Служби безпеки не було.

Десятиденний період, відведений главою СБУ для службового розслідування за фактом нападу на нашу знімальну групу, минув. Вчора я ходив на допит у військову прокуратуру (саме військова прокуратура розслідує злочини силовиків), де протягом чотирьох годин розповідав про напад сбушників. Слідчий показав нам те саме відео з камер спостереження СБУ, на якому видно, як четверо невідомих прямо біля входу в Головне управління СБУ в Києві і області нападають на нашу знімальну групу, намагаються відібрати камеру, силою заводять в будівлю через дорогу. Решта, як кажуть, таємниця слідства, які, ми сподіваємося, закінчиться найближчим часом. Гарантій, що СБУ не стане ігнорувати результати слідства, немає ніяких. І ось чому. Інцидент з перешкоджанням журналістській діяльності по гарячих слідах розглянув парламентський комітет з питань свободи слова. Комітетом було прийнято рішення викликати главу СБУ у Верховну Раду для пояснення ситуації. Грицак не прийшов.

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Михайло Ткач   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.