20 жовтня 2017, п'ятниця

Порошенко росте, Ахметов падає - свіжий Топ-100 найбагатших українців

коментувати
Сім висновків, які можна зробити з ювілейного Топ-100 найбагатших українців

Більше місяця аналітики найбільшої української інвестиційної компанії Dragon Capital і наші журналісти збирали інформацію і оцінювали активи для свіжого списку 100 найбагатших українців. Це наш ювілейний 10-й спільний проект з Dragon Capital - вісім ми зробили ще в Кореспонденті і тепер вже два в НВ.

Пропоную вам свої висновки, які я зробив після швидкого перегляду списку:

1. Президент Петро Порошенко - єдиний з першої десятки, чий статок збільшився. Вартість його активів зросла на 20% до 979 млн дол. Сам він піднявся з 9-го місця в 2014 році на 6-е місце зараз. Активи усіх інших у першій десятці подешевшали на 15-50%.

Разом з екс-прем'єр-міністром Італії Сільвіо Берлусконі Порошенко залишається одним з двох європейських лідерів, які, наскільки я пам'ятаю, могли б похвалитися таким великим бізнесом.

2. Вільне падіння лідера списку Ріната Ахметова триває. Колись він був найбагатшою людиною Європи з активами вартістю вище 20 млрд дол. Тепер його імперія коштує 4.5 млрд дол. В цьому році вона подешевшала на 56%. Як показує практика, у владі заробляється набагато краще, ніж в опозиції. До того ж донецькому підприємцю найбільше не пощастило з війною - значна частина підприємств знаходиться в окупованій частині Донбасу. Коштують вони зараз, самі розумієте, нічого, бо покупця на такі активи зараз знайти неможливо - хіба що Гіві або Захарченко.

Якщо активи Ахметова продовжать дешевшати з такою ж швидкістю, він - як жартував хтось з бізнесменів - скоро дійсно з мільярдера може перетворитися на мільйонера.

3. У середньому активи українців з першої сотні всього за рік подешевшали більш ніж на третину - на 36%.

4. Абсолютним лідером падіння став металург Олег Мкртчан, чий статок за рік впав на 87%. Слідом за ним йдуть - інший донеччанин Віктор Нусенкіс (-81%) і Олег Бахматюк (-79%), який відчуває труднощі з тим, щоб пояснити вкладникам VAB банку, куди, власне, поділися їхні гроші. Він впав з 10-го на 26-е місце. Замикають першу п'ятірку невдах року Віктор Янукович (-63%) і Вадим Новинський (-60%). Мене особисто дивує не те, що статки цих людей впали, а те, що Віктор Янукович взагалі досі знаходиться у цьому списку. Напевно це питання вже до Генпрокурора Віктора Шокіна.

5. Час зараз настільки важкий, що тепер можна заробити тільки на хворих та голодних. Зросли за рік статки фармацевтів і виробників продуктів харчування. Лідерами зростання стали брати власники агрокомпанії Kernel Андрій та Руслан Веревські (вражаючі 62% на тлі величезного загального падіння), Богдан та Андрій Губські (42%), власник фармкомпанії Дарниця Володимир Загорій (36%) та власник Фармака Філя Жебровська (28%).

6. Колись найбагатші люди країн Центральної Європи здавалися карликами порівняно з українськими багатіями. Активи найбагатших поляка, чеха, чи словака коштували в рази менше найбагатших українців. Економічна криза в Україні внесла свої корективи. Тепер компанії Петра Келлнер, найбагатшої людини Чехії, країни всього з 10-мільйонним населенням, коштують удвічі більше, ніж вся величезна імперія Ріната Ахметова. А активи найбагатшого іспанця Амансіо Ортега, який володіє всього лише Zara, коштують майже втричі дорожче, ніж сумарні активи всіх 100 найбагатших українців з їх фабриками і заводами.

Криза нагадала, що є справжньою цінністю в бізнесі і на фондовому ринку, а що - дутою.

7. І останнє: якби всі 100 найбагатших українців продали всі свої активи, вони змогли б купити 4% акцій компанії Apple. Відстань, яка розділяє індустріальну економіку від економіки, заснованої на знаннях, швидше буде обчислюватися в світлових роках. 10 тис осіб можуть виробити продукцію дорожче, ніж 1 млн осіб.

А наші податківці айтішників стусанами ганяють - з місця на місце, з України в Польщу. Хороший привід задуматися про те, в яку сторону розвиватися українській економіці.

   

 

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.