11 грудня 2017, понеділок

7 висновків з відео Аваков проти Саакашвілі

коментувати
Припустимо на хвилину, що Саакашвілі помиляється. Але чому тоді ніхто не бореться з корупцією? Ось у чому питання

Відео перепалки між очільником МВС Арсеном Аваковим і губернатором Одеської області Міхеїлом Саакашвілі залишає неприємне враження. Стає зрозумілим, що воювати тепер в Кабміні будуть не з корупцією, а з Саакашвілі, причому серйозно.

Враження:

1. Пан Аваков поводиться по-хамськи. Зрозуміле його роздратування недавніми звинуваченнями на його адресу з боку Саакашвілі, особливо, якщо він вважає їх несправедливими. Але це в жодному разі не дає йому підстав для такої поведінки. Очільник МВС, який тикає пальцем, матюкається публічно і ображає іншу людину - поганий знак для країни.

2. Витівка Авакова не спонтанна, в залі його підтримував прем'єр-міністр Арсеній Яценюк. Не всі почули його слова в кінці ролика, але після серії особистих образ на адресу Саакашвілі він викрикує: "Ми тебе в країну запросили справу робити, а не політичним аферизмом займатися". Зрозуміло, що все керівництво НФ тепер залучено в кампанію по боротьбі з Саакашвілі і його цькуванню. У цьому номері у нас виходить інтерв'ю з Андрієм Іванчуком, близьким соратником прем'єра і замом голови фракції НФ в Раді. Він, зокрема, заявляє, що Саакашвілі координує свої дії з Григоришиним для того, щоб змістити Яценюка з посади прем'єра за всяку ціну. Тобто з Саакашвілі боротимуться прем'єр, очільник МВС і чимало інших впливових товаришів, включно з Іванчуком і Коломойським. Останній також вже зізнавався "в любові" до Саакашвілі.

3. Розбиратися, хто вкрав гроші, а хто - ні, звичайно, цікаво. Але справа в тому, що у Саакашвілі ці мільйони шукали вже багато хто, включаючи весь російський істеблішмент зі спецслужбами. І не знайшли. Якби знайшли хоч щось, обов'язково б опублікували, враховуючи ступінь особистої ворожнечі між Саакашвілі і президентом РФ Володимиром Путіним.

А ось у Авакова та інших товаришів з НФ ще не шукали. Я не кажу, що вони у них є. Просто кажу, що ще не шукали.

4. Саакашвілі зробив гучні заяви на антикорупційному форумі в Одесі, звинувативши Кабмін у тому, що він кришує корупцію. Припустимо, він не у всьому правий. Але звідки ж стільки інформації про крадіжки в держкорпорації - на вході і на виході? На вході при купівлі ресурсів та сировини через прокладки, на виході про продаж продукції держкомпаній теж через прокладки. Про це пишуть журналісти - різних видань з різними власниками - про це говорять політики, про це говорять міністри, про це говорять галузеві експерти.

Не може ж це все бути неправдою? Хтось це взагалі розслідує, щоб довести, що це неправда? Хтось мені може пояснити, чому держкомпанія (!) ОПЗ довгий час закуповувала газ за засекреченими цінами? Хоча б цю дрібницю? Цим займається МВС? Цим займається Генпрокуратура? В обох випадках відповідь - ні.

5. У цьому номері, який завтра з'явиться у продажу, крім Іванчука буде ще й інтерв'ю з Ігорем Кононенком, близьким другом президента і людиною, яка де-факто керує фракцією БПП в парламенті. На запитання про те, як ставитися до такої кількості звинувачень у корупції високопосадовців, з ними обома включно, обидва відповідають приблизно однаково: є законна процедура - подаєте в суд, там розслідують і виносять вердикт. Але куди подавати, якщо МВС очолює представник однієї провладної партії, а Генпрокуратуру - ставленик іншої? Це називається "письмо на деревню к дедушке".

В принципі пан Аваков міг дотримуватися такої ж законної процедури, яку його колеги радять всім іншим - подати на Саакашвілі до суду за наклеп. І не потрібно матюкатися і жбурляти стакани. Тим більше, що поруч з Саакашвілі сиділа Олександра Кужель, у неї й так вже вся голова перемотана.

6. Мені цікаво, якими будуть дії Президента в цій історії, коли вона стала публічною. Зрозуміло, що існує тиск західних партнерів зберегти єдність коаліції, зрозуміло, що якщо посваритися з НФ, розпадеться коаліція, доведеться проводити перевибори і домовлятися, швидше за все, з більш неприємними і менш конструктивними партіями, ніж НФ. Але і залишити все як є - теж не можна. Політичному керівництву потрібне перезавантаження, потрібен імпульс, він же стусан. Мені здається, це всім очевидно. Так довго тривати не може. Може не усі нагорі розуміють, але люди перегріті, перегріта вже і так звана "інтелектуальна еліта". Всім же стає важче, всі ж терплять, але бачать, що нагорі терплять далеко не всі, що багато хто живе по-старому, судячи з усього. Куди я не приходжу, мене запитують: "Віталік, що вони собі думають?" Перший рік я знаходив відповідь на це питання: війна і так далі, але тепер я кажу, що я не знаю, що вони собі думають.

7. Можливо, Саакашвілі заносить, і у нього емоційна манера поведінки. Але він говорить те, що бояться сказати інші. Його слова знаходять розуміння не тільки у простих людей, але вже у і журналістів, експертів, у різного роду інтелектуалів. Ми нещодавно поставили людям питання, кого б ви хотіли бачити наступним прем'єром після Яценюка (президент - посада, яку обирають і про нього так ставити питання не можна). Питання задали художникам, політологам, письменникам і різного роду творчим людям. Звучали всього два прізвища - Саакашвілі і Яресько. Перше - частіше. Тобто його риторику не можна назвати простим популізмом, розрахованим на недалеких людей.

Не володію соціологією, але думаю, що навіть якщо Саакашвілі і посунуть, навіть якщо він втратить пост губернатора, він може створювати партію і у нього є всі шанси набрати величезну кількість голосів і вже використовувати цю політичну силу, щоб увійти у владу виконавчу.

Не хочу зараз критикувати Арсенія Яценюка або Арсена Авакова. Але хочу сказати, що якщо вони не вживуть заходів терміново, якщо їх оточення не перестане бути постійними фігурантами корупційних скандалів після того, як 100 людей загинули на Майдані, щоб якраз ніякої корупції і розпилів більше не було, то їх просто зметуть. Хоча б той же Саакашвілі.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.