21 вересня 2017, четвер

Як упіймати Росію на слові

коментувати
Як упіймати Росію на слові
Перезапуск системи контролю за озброєннями – наш шанс зберегти мир в Європі

Безпека Європи, на подив багатьох, знову під загрозою. Так що вона знову повинна стати ключовою темою нашого політичного порядку денного.

Конфронтація між блоками була помітна ще до початку конфлікту навколо України. Але ця конфронтація визначається не протиріччями між комунізмом і капіталізмом, а суперечкою про правильний громадський порядок, про свободу, демократію, верховенство закону і права людини, а також боротьбою за геополітичні сфери впливу.

Анексія Росією Криму - порушення норм міжнародного права, яке поставило під сумнів основні принципи європейської структури безпеки. Навіть більше, природа конфлікту, як показав випадок України, різко змінилася. Так звана гібридна війна і недержавні гравці грають дедалі важливішу роль.

Нові технології - кіберможливості наступального характеру, оснащені озброєнням БПЛА, робототехніка, електронні бойові засоби, лазерна зброя, а також кероване самонавідне озброєння – несуть нові небезпеки. Нові бойові сценарії – менші за чисельністю підрозділу, вища боєздатність, можливість швидшого перекидання сил – не враховуються чинними режимами контролю за озброєннями. Загроза початку нової гонки озброєння дуже серйозна.

З часів звіту Хармеля, який став причиною перегляду стратегії НАТО в 1967 році, Захід дотримувався двоїстого підходу щодо Росії: стримування і оборона. На початку цього літа НАТО ще раз підтвердило правильність цього підходу під час Варшавського саміту. Ми вжили необхідних заходів щодо забезпечення військових гарантій союзників, і в той же час проголосили нашу політичну відповідальність за безпеку в Європі.

У цьому подвійному підході спочатку закладена проблема: стримування реально й очевидне всім; але розрядка також має бути реальною та очевидною, щоб стати ефективною. Коли цей баланс порушується, виникають непорозуміння, і залишається дуже мало можливостей перешкодити ескалації.

Якщо ми будемо виснажувати одне одного у новій гонці озброєнь, це не принесе перемоги нікому з нас

Щоб зменшити цей ризик, нам потрібно поставити перед собою конкретну мету: перезапуск системи контролю за озброєннями як випробуваного методу зниження ризиків, збільшення прозорості та зміцнення довіри між Росією і Заходом.

Угоди про контроль за озброєннями, як показала історія, не є результатом наявності довіри; вони є способом відновити втрачену довіру. У 1962 році Кубинська ракетна криза поставила світ на межу ядерного конфлікту. Незабаром після кризи – коли відносини між США і СРСР були гіршими за весь час їх існування – вирішили, що час скорочувати розрив за допомогою невеликих, але певних кроків назустріч один одному. Цей принцип був покладений в основу Neue Ostpolitik Віллі Брандта в 1960-1970-х.

Сьогодні між Росією і Заходом виникли нові глибокі суперечності, і я побоююся, що найближчим часом нам не вдасться їх подолати, як би ми не старалися. Не можна недооцінювати проблеми, на які ми наражаємося щодо цього, особливо зважаючи на численні кризи – на сході України, в Сирії, Лівії та інших місцях – в період, коли ми не захищені від відновлення ескалації. Зрозуміло одне: якщо ми не спробуємо, надійного миру в Європі та за її межами не буде. Тож нам потрібен урок розрядки: якими б глибокими не були розколи, ми маємо намагатися перекинути через них мости.

На жаль, наявні системи контролю за озброєнням і договори про роззброєння розвалюються. Росія більше не виконує Договір про звичайні збройні сили в Європі, який забезпечив видалення десятків тисяч танків і важких озброєнь з Європи після 1990 р. Крім того, прозорість та механізми зміцнення довіри, втілені у Віденському документі ОБСЄ в 2011 році, стають все більш неефективними, і Росія виступає проти кроків, необхідних для їх модернізації.

Впровадження Договору з відкритого неба (ДВН) ОБСЄ також обмежується. І анексія Росією Криму зробила безглуздим Будапештський меморандум. Довіра, досягнута роками важкої роботи, була зруйнована.

Водночас, Росія неодноразово закликала до нового діалогу з контролю за звичайними озброєннями в Європі. У цьому сенсі нам час упіймати Росію на слові.

Перезапуск системи контролю за звичайними озброєннями повинен бути заснований на принципі, на якому була побудована Ostpolitik Брандта: безпека в Європі не повинна подаватися як процес, побудований на постійному протистоянні. Безпека – це не гра з нульовою сумою. Збільшення безпеки для однієї з сторін не має сприйматися іншою стороною як зменшення власної безпеки. Отже, на мій погляд, перезапуск контролю за озброєннями має охоплювати п'ять сфер. Нам потрібні угоди, які б:

- Визначали регіональні «стелі» кількості озброєнь, мінімальні відстані і заходи щодо забезпечення прозорості (особливо в чутливих, з військової точки зору регіонах, наприклад, у Балтії);

- Брали до уваги нові військові потужності і стратегії (невеликі мобільні підрозділи, а не класичні, важкоозброєні армії, і враховувати, наприклад, також і транспортні можливості);

- Включали в себе нові системи озброєння (наприклад, БПЛА);

- Дозволяли ефективну, гнучку та незалежну перевірку у разі криз (яку могла б проводити, наприклад, ОБСЄ);

- Могли застосовуватися також і в регіонах зі спірним територіальним статусом.

Щодо цих комплексних питань ми хочемо почати структурований діалог з усіма, хто поділяє відповідальність за безпеку Європи. ОБСЄ, в якій цього року головує Німеччина, є важливим майданчиком для такого діалогу.

Немає впевненості, що в цієї затії є шанс на успіх зараз, коли світовий порядок руйнується, а відносини з Росією стали дуже напруженими. Але з нашого боку було б безвідповідальним не спробувати.

Так, Росія порушила основоположні принципи світу – принцип територіальної цілісності, свободи вибору союзників, визнання норм міжнародного законодавства – які для Заходу беззаперечні. Але нам потрібно об'єднатися, щоб уникнути скочування до конфронтації.

На Заході, як і в Росії, світ здається все більш небезпечним. Ісламістський тероризм, криваві конфлікти на Близькому Сході, розпад держав і криза біженців загрожують всій Європі. Обидві сторони задіяли всі свої ресурси для забезпечення безпеки. Якщо ми будемо виснажувати одне одного у новій гонці озброєнь, це не принесе перемоги нікому з нас.

З допомогою перезапуску системи контролю за озброєннями ми зможемо зробити пропозицію про співпрацю всім, хто хоче взяти на себе відповідальність за безпеку в Європі. Настав час спробувати зробити неможливе.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Project Syndicate. Републікування повної версії тексту заборонено.

Copyright: Project Syndicate, 2016.
www.project-syndicate.org

Більше точок зору тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Франк-Вальтер Штайнмайєр   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.