22 листопада 2017, середа

Чому потрібно змінити правила гри на виборах

коментувати
Це не просто зміна правил гри - це зміна політичного ландшафту країни

Реформа виборчого законодавства – це не просто зміна правил гри, це зміна політичного ландшафту країни. Дана тема стала традиційною мантрою для багатьох політиків: вчорашніх і сьогоднішніх, провладних і опозиційних, прогресивних і тих, які такими хочуть здаватись. На темі виборчої реформи політики роблять собі цілі піар-кампанії, заробляють політичні бали, цією темою маніпулюють, використовують для тиску на політичних опонентів та союзників. Єдине, чого досі не було, – реформу не впроваджували.

Наведу декілька фактів, які здатні дещо прояснити причини такого стану речей. Для зміни виборчого законодавства нам необхідна політична воля. Переконаний, якщо деякі політики не зрозуміють важливості проведення виборчої реформи, якщо вони не перестануть грати з виборчими «правилами» і не почнуть грати за ними, ми отримаємо розбалансовану політичну систему та втрату перспективи розвитку на роки вперед.

Що це означає для людей? Чому це важливо для пересічного громадянина? Все дуже просто: країна занурюється у стан «вічної» передвиборчої кампанії, коли політики не дають результатів з впровадження реформ, проте з радістю дають нереальні обіцянки, які з кожним разом будуть все більш щедрими на словах і все менш реальними до виконання. Іншими словами, формат політичної системи буде будуватись вже не в координатах реформування країни, а в рамках «землю – селянам, владу – радам», що ми вже проходили і до чого повертатись дуже не хотілось би.

Країна занурюється у стан «вічної» передвиборчої кампанії

Тому аргументи актуальності внесення змін до законодавства, що регулює роботу Державного реєстру виборців потрібно шукати не лише в площині політичних процесів, а й у контексті життя конкретного громадянина, який зіштовхується з проблемами, які є результатом недосконалості виборчого законодавства. Тому варто створити якісну правову основу для розширення функціоналу веб-ресурсу «Особистий кабінет виборця», який має не тільки дозволяти виборцю перевірити своє включення у Державний реєстр виборців, а й подавати заяви про зміну ідентифікаційних персональних даних. Сервіс має стати зрозумілою формою «спілкування» громадянина і держави. Важливість впровадження цих пунктів полягає в тому, що вони знімають корупціогенний фактор, який апріорі виникає при контактах громадянина і держави.

Врешті-решт, виборча реформа - це не лише голосування за виборчу систему із відкритими списками, але й десятки інших політичних рішень, що здатні не просто виправити прогалини у законодавстві, але й змінити політичний ландшафт країни.

Чи є вихід з цієї ситуації? Безумовно, він існує. Можливо, він знаходиться не на поверхні, можливо, складається не з одного прийнятого рішення, а з цілого комплексу завдань.

Треба визнати, що тематика зміни виборчого законодавства, яке регулює діяльність Державного реєстру виборців, є новою і поки що не надто популярною серед народних депутатів та журналістів, але від цього не стає не менш важливою для суспільства загалом та політиків зокрема. Для перших це важливо, адже українці досі зіштовхуються з окремими неточностями у списках виборців та обмеженістю цілей використання систем, що сприяють побудові електронної демократії в Україні. Для політиків та громадських активістів ця тема теж  повинна стати цікавою, тому що на сьогоднішній момент доступ до реєстру виборців мають виключно партії, фракції яких представлені у парламенті. Для решти політичних сил така опція закрита. Думаю, це достатня мотивація для молодих політичних чи громадських рухів, щоб долучитись до забезпечення належного рівня публічності та прозорості ведення реєстру виборців.

Нам не вистачає якісної політичної дискусії навколо теми вдосконалення виборчого законодавства. Це відбувається з різних причин: через недалекоглядність одних політиків та переважання особистого над суспільним у інших. Саме тому, допомагати, а інколи і тиснути на парламентарів, повинні також і громадські активісти та експерти, які мають припинити будувати стіни між владою і собою та навчитись прокладати мости, які в кінцевому результаті виведуть країну на європейський шлях розвитку.

Більше поглядів тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Віталій Сташук   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.