22 вересня 2017, п'ятниця

Що може врятувати Євросоюз від розпаду

коментувати
Поки в ЄС немає політиків, програми яких будуть розраховані і на Німеччину, і на Грецію, і на Францію з Фінляндією, нових криз уникнути не вдасться

Текст написаний у співавторстві з професором Європейського університетського інституту (Флоренція) Лазло Бражцем

Європейці, які прагнуть воскресити процес об'єднання континенту, нещодавно звернули увагу на історію заснування Сполучених Штатів. Багато хто відкидає прецедент США, стверджуючи, що нинішні проблеми надто відрізняються від труднощів тих часів. Інші люди, які вірять, що федералізм міг би стати непоганим рішенням проблем європейського спільного ринку, потерпають від відсутності поняття «громадян Європи», які могли б створити відповідну політичну структуру.

Існує безліч паралелей між роками формування США і нинішньою політичною та економічною кризою в Європі. По суті, прийняття Конституції США та народження американського народу дають нам надію на те, що деякі з найбільш складних проблем Європи якимось чином будуть вирішені.

Роки, що послідували за американською війною за незалежність, були складними. В рамках Статей конфедерації 13 колишніх британських колоній створили спільний ринок зі спільними інституціями, включаючи центральний банк. І все ж вони витратили чимало часу на сварки з приводу фіскальної політики і валюти, а також на суперечки між боржниками і кредиторами. Конфлікти виникали між південними і північними штатами, між великими і малими. Здавалося, що юна країна готова розколотися на частини.

Складно сказати, хто в нинішній Європі підтримає документ, який буде починатися словами «Ми, народ Європи...»

У 1780-ті роки невелика група американських політичних лідерів повністю змінила підхід до даної проблеми. Їхні ідеї настільки ж актуальні для нинішнього ЄС, як і для США свого часу. Проблеми, з якими зіткнулася країна, не були результатом некомпетентності політиків, погано інформованого або байдужого населення; вони були викликані невідповідною політичною структурою.

При Статтях конфедерації, як сьогодні в ЄС, вся політика зосереджувалася на місцях. Окремі штати самостійно обирали керівників, але жодна партія не створювала програм, які б поширювалися за межі суверенних штатів. Джордж Вашингтон та інші лідери розуміли, що подібна політика лише сприяє провінціалізму за рахунок національних інтересів, спільних для всіх членів союзу.

Щоб розібратися з цими проблемами, творці американської Конституції запропонували створити національний уряд, який би відповідав перед усіма громадянами США і мав би повноваження діяти в інтересах всього союзу і регулювати конфлікти між державами-членами. Для цього вони зробили джерелом суверенітету громадян США – це була дійсно новаторська ідея.

При цьому вони не наполягали на єдиному принципі суверенітету. Замість цього вони винайшли ідею поділеного суверенітету – системи федералізму, яка дозволяє місцевим, регіональним і державним інтересам співіснувати, а не конкурувати.

Хочу підкреслити: ніхто не пропонує ЄС просто скопіювати американську Конституцію. Але принципи, розроблені її творцями, можуть виявитися корисними для тих, хто шукає шляхи виходу з кризи, яка охопила Європу.

Конфлікт між Грецією та її кредиторами довів невідповідність між інтегрованими континентальними економіками та європейською політичною структурою, побудованою на принципах суверенітету окремих держав. Без наявності транснаціональної держави, яка б мала всі необхідні для вирішення конфлікту ресурси та легітимність, Греції та іншим країнам єврозони не залишилося нічого іншого, окрім як оскаржувати суверенітет один одного.

Спершу Греція оголосила референдум, щоб притиснути кредиторів, але ця спроба провалилася: кредитори скористалися своїми можливостями, щоб фактично нівелювати його результати. Згідно з останнім варіантом угоди, Греція зобов'язана погоджувати всі значимі законопроекти з кредиторами, перш ніж виносити їх на публічне обговорення і навіть подавати до парламенту.

Відкрийте практично будь-яку європейську газету, і ви побачите там критику майже всіх політиків і міністрів (з обох сторін грецької кризи). Але, як і в перші роки існування США, проблема не в професійних якостях європейських політиків, а в самій політичній структурі ЄС. До тих пір, поки немає політиків, програми яких будуть розраховані і на Німеччину, і на Грецію, і на Францію з Фінляндією, нових криз уникнути не вдасться. Європі потрібні європейські політики.

Хтось може назвати заклик створити європейський національний уряд у розпал кризи нереалістичним. Інші можуть запропонувати почекати, поки не сформується європейська ідентичність, і тільки потім формувати єдину європейську політику. Але і тут досвід США показує, що ці сумніви слід проігнорувати.

Перші слова американської Конституції звучать так: «Ми, народ Сполучених Штатів...». І все ж на момент написання Конституції мало хто з громадян міг похвалитися потужною американською ідентичністю. Велика частина громадян ніколи не виїжджала далі, ніж за сорок кілометрів від рідного міста; їхні політичні симпатії, якщо такі були, стосувалися штату, а не союзу в цілому.

Ситуація змінилася, коли було створено національний уряд. Так, основою Конституції США вважається американський народ, але ці люди почали вважати себе американцями тільки після появи загальної Конституції.

Зараз складно сказати, хто в нинішній Європі, яку розривають пристрасті, підозри і протиріччя, підтримає документ, який буде починатися словами «Ми, народ Європи...». Але ситуація на континенті не гірша, ніж в США в 1780-х. Щоб змінити хід історії і ознаменувати народження нового сильного союзу, потрібні рішучі дії політиків. Саме таких дій сьогодні потребує Європа.

Переклад НВ

Copyright: Project Syndicate, 2015.
www.project-syndicate.org

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Девід Старк   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.