22 вересня 2017, п'ятниця

Чи мріє Путін про президента Трампа?

коментувати
Чи мріє Путін про президента Трампа?
І чому реального плану щодо забезпечення перемоги кандидата-республіканця немає і бути не може

Цілком можливо, коли російський президент Володимир Путін дивиться вночі на зірки і уявляє світ своєї мрії, думка про Дональда Трампа на посту президента США викликає в нього посмішку. Путіну може імпонувати ідея лідера, налаштованого на забезпечення закону і порядку вдома, а не на будівництво демократії за кордоном. Він може навіть захоплюватися агресивним стилем Трампа, так схожим на його власний.

Але, відволікшись від мрій, Путін розуміє, що перемога Трампа в листопаді не в інтересах Росії. Саме тому не може бути реального плану Кремля – заснованого на кібервійні або інших засобах – з її забезпечення.

Звісно, неважко уявити, що російські хакери дійсно знайшли шлях до серверів Національного комітету Демократичної партії, або ж до серверів виборчого штабу Гілларі Клінтон в рамках шпигунської роботи, метою якої були різноманітні державні, корпоративні та політичні організації. У ХХІ столітті кремлівські спецслужби звинуватили б у професійній недбалості, якби не намагалися зробити такі атаки.

У російських лідерів також багатий досвід агітації і пропаганди, або «агітпропу», як їхні радянські попередники називали явні і приховані кампанії з формування громадської думки в інших країнах. Але успіх цих дій був неоднозначний, і Путін чітко уявляє, що російське втручання може легко вдарити власне по Росії. Тому залишається незрозумілим, наскільки час появи цих зливів та їхній зміст були визначені Росією або ж WikiLeaks, на сайті якої з'явилися документи.

Але що залишається абсолютно ясним: будь-яка твереза оцінка з боку Кремля повинна підводити до висновку, що перемога Трампа не в інтересах Росії. Так, можливо, спостерігати за конвульсіями США та їхніх союзників було б цікаво, але президент Трамп відчутно ускладнить життя Путіна.

За президентства Клінтон міжнародний порядок денний для Росії не стане простішим, але умови взаємодії будуть хоча б визначеними

Ключові державні інтереси Росії перш за все стосуються економіки, яка страждає від комбінації санкцій, падіння цін на нафту і слабкого європейського зростання. Зрозуміло, до інтересів Росії також входить політичне домінування над сусідами, прагнення до якого і призвело до анексії Криму, яку Трамп зараз описує з такою симпатією. Ці інтереси також вбирають у себе підтримку традиційного російського втручання на Близькому Сході і перешкоджання США всюди, де це можливо. Щодо цього нинішні зусилля щодо збереження режиму Асада – спроба отримати подвійну вигоду.

Але підвищення рівня життя росіян залишається ключовою гарантією збереження влади Путіна та його довгострокової спадщини. Навіть до вторгнення в Україну Путіну не вдавалося виконати свою головну обіцянку, дану в 2003 році, подвоїти російську економіку протягом десятиліття. У вираженні номінального ВВП на душу населення Росія досі ледь обганяє Мексику. Зусилля з диверсифікації і модернізації економіки провалилися, оскільки сучасні технології і бізнес-стратегії не можна запровадити наказом «згори».

Хоча основним фактором, що визначає короткострокові економічні перспективи Росії, є ринок нафти, на який припадає половина експортних доходів країни, для забезпечення зростання в довгостроковій перспективі РФ необхідно заново вийти на міжнародні ринки капіталу, залучити іноземні інвестиції (і підігріти зіткнення капіталів), а також реінтегруватися у світову економіку. Для цього потрібна стабільна і передбачувана світова економіка. У разі ж президентства Трампа вона буде чимось прямо протилежним.

Монетарні плани Трампа, до яких входить масштабне скорочення податків без відповідного зменшення витрат, може призвести до зльоту процентних ставок у США і хаосу на фінансових ринках. Його заяви про переговори щодо боргу США можуть призвести до драматичного знецінення золотовалютних резервів Росії, які були якорем під час економічного шторму, який накрив країну 2014 року. Його погрози почати торговельну війну проти «нечесної» конкуренції, мабуть, вдарять по російському експорту сталі. І ця непередбачуваність у ключових питаннях безпеки і геополітики може підвищити зовнішні ризики.

Зрозуміло, є також сценарій, при якому особиста симпатія між лідерами дозволить зняти західні санкції раніше. Але європейські санкції у фінансовій сфері та торгівлі і так навряд чи протримаються довго, особливо тепер, коли порядок денний більше не будуть визначати «яструбині» погляди Великої Британії. Американські санкції, ймовірно, поки що залишаться, але активні дії адміністрації Обами щодо відмовляння світових банків від фінансування Росії через європейські дочірні компанії буде непросто продовжувати нескінченно.

За президентства Клінтон міжнародний порядок денний для Росії не стане простішим, але умови взаємодії будуть хоча б визначеними. Незважаючи на спокусу зганьбити лідерів Америки новими кібератаками, Путін не допустить того, що може хоча б трохи збільшити шанси Трампа на перемогу.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Крістофера Смарта. Републікування повної версії тексту заборонене

Copyright: Project Syndicate, 2016.
www.project-syndicate.org

Більше точок зору тут

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Крістофер Смарт   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.