23 листопада 2017, четвер

Ті, хто воює за Україну. Добровольці-іноземці залишилися поза законом

коментувати
Прийняті, нехай і хороші, закони ніяк не допоможуть тим, хто воював на Майдані і на фронті

Верховна Рада прийняла два закони, що стосуються іноземців на війні. Перший документ дозволяє громадянам інших країн служити за контрактом у Збройних силах України, а другий спрощує процедуру отримання українського громадянства для тих, хто перебуває в Україні на законних підставах і служить в ЗСУ "в установленому законом порядку".

Закон, безумовно, корисний - після його прийняття, впевнений, знайдеться достатня кількість бажаючих вступити до лав української армії. Вважаю, що найбільше буде таких бажаючих з Російської Федерації та Білорусі. Тепер незадоволені опозиціонери з дикої авторитарної Росії чи супротивники сільської диктатури Лукашенка зможуть послужити Україні на законних підставах.

Разом з тим, ці документи абсолютно не вирішують питання тих, хто вже воює на Сході країни з першого дня бойових дій і тих, хто був на Майдані під час зимових революційних подій.

Цілком очевидно, що підписувати контракт з ВСУ можуть люди, які законно перебувають на території країни, однак переважна більшість (якщо не всі) добровольці-іноземці знаходяться тут в якості нелегалів. І це природно - спробуйте уявити, що було б з іноземцем-активістом Майдану, бійцем українського Добровольчого корпусу "Правий сектор" або бійцем батальйону ОУН, якщо б він спробував виїхати в Москву, Мінськ або Грозний для отримання довідок на отримання громадянства або просто для продовження терміну перебування в Україні. Приклад українського режисера Олега Сенцова, який отримав 20 років позбавлення волі тільки за підозру у зв'язках з українськими націоналістами - яскраве пояснення того, чому всі бійці є нелегалами.

За рік страшної війни, за щоденний ризик бути вбитими бійці заслужили відпочинок

Таким чином, утворюється замкнене коло: ми не можемо отримати довідки для легального перебування в Україні, отже, не можемо вступати до лав Збройних сил, а отже, закон про спрощену процедуру отримання громадянства на нас не поширюється. Є й інші проблеми - для того, щоб претендувати на громадянство, необхідно прожити в Україні кілька років, однак Майдан і війна почалися не кілька років тому, а взимку 2013 року, так що і тут революціонери і бійці не підпадають під правила як чинного, так і нового закону. Є і ще один момент - не факт, що частина бійців, які воювали більше року, захочуть і далі служити. Думаю, за рік страшної війни, за оборону Донецького аеропорту, за службу без підтримки держави і щоденний ризик бути вбитими вони заслужили відпочинок. Вони вже виконали свій обов'язок перед країною, серед них є поранені та контужені, є люди, психологічно виснажені війною, є ті, які просто не пройдуть медкомісії або не підійдуть за віком. Відправлятися прямо з передової в казарми захоче не кожен, хоча, впевнений, що бажаючих служити в ЗСУ буде достатньо.

Виходить, що ухвалені (нехай і хороші) закони ніяк не допоможуть тим, хто воював на Майдані і на фронті. Тим, хто кинув все - країну, сім'ю, роботу, колишнє життя.

Їм може допомогти тільки одне. Президент Петро Порошенко має виконати свою обіцянку. А він, нагадаю, ще 2 грудня минулого року з трибуни Верховної Ради пообіцяв дати громадянство тим, хто воює за Україну.

Настав час виконувати свої обіцянки.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.