22 вересня 2017, п'ятниця

Кремлівська сесія психотерапії 2.0

коментувати
Велика кремлівська прес-конференція - черговий ритуал Кремля

У ситуації, коли інститути влади в Росії відсутні і коли країна звалюється в кризу, роль ритуалів в підміні політики зростає. Влада все гостріше відчуває потребу у відволіканні уваги населення від проблем, в присипанні одних страхів і провокуванні інших. Сьогодні прес-ритуал Кремля мав вирішити внутрішньополітичну задачу - заспокоїти народ і розсіяти його тривоги: «Все не так погано! Пік кризи пройдений. Проблеми вирішуються». Видно, Кремль дійсно стурбований, що ефект зомбування вичерпується і настрої можуть вийти з-під контролю.

«Не дочекаєтеся!» - Це була відповідь тим, хто вимагає від Кремля відповіді на скандал з Чайкою і нездатність уряду впоратися з кризою. Путін дав зрозуміти, що принцип лояльності («дбайливо ставлюся до людей», «чехарда не потрібна») для нього є вирішальним у підході до виживання режиму. Словом, своїх не віддам! І це сигнал еліті - заспокойтеся і не нервуйте! Втім, ситуація в суспільстві поки не вимагає від лідера елітних чисток.

Путінський відповідь на питання про далекобійників свідчить про занепокоєння Кремля тим, що розколюється опора влади. Але Кремль не хоче створювати враження відступу. Так, що влада шукатиме баланс між вибірковим залякуванням (щодо політичного протесту) і видимістю поступок (відносно економічного протесту).
Реакція на турецький сюжет (турки завдали нам «удар у спину») підтверджує намір Кремля зберегти військово-патріотичну легітимацію влади і функціонування системи в «захисному» режимі.

Відтак, сьогодні Туреччина, а завтра ... Втім, турецька пластинка, судячи з усього, буде довгограючою. Путін підтвердив нюансировку («підтримуємо резолюцію США по Сирії»): Москва хоче повернутися за один стіл зі світовими гравцями і мікшує свій антиамериканізм. Реакція Путіна на Україну та Туреччину свідчить про емоційний фон зовнішньополітичних рішень президента (Туреччина - «не бачу перспектив»), що не може не викликати побоювань.

Лідер, що зіткнувся з самовичерпуванням власного режиму (він не може не усвідомлювати звуження ресурсної основи), запропонував риторику, яка може бути багатозначною і яка не означає відповідальності за зобов'язання. Найчастіше фільтровані питання були про одну країну, а президент у своїх відповідях говорив про іншу країну. І це теж показник і втрати вектора, і затягнення у воронку. Неминучість конфлікту між кремлівською інтерпретацією реальності і життям - основне враження від цього прес-ритуалу.

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.