16 серпня 2017, середа

«Послухайте, сусіди! Чи готові ви до проблем Європи?»

коментувати
В ЄС дійсно немає хабарів, корупція відсутня в принципі, але є інша біда – бюрократія, яка поглинає все

Моя розповідь не претендує на об'єктивність, але хто попереджений, той озброєний.

Ми познайомилися в літаку Бангкок - Київ, звали його Edgars Bondars. Розговорилися і проговорили 11 годин перельоту поспіль. Ед - латиш, повертався з Маніли до Риги транзитом через українську столицю. Будує сонячні та вітряні електростанції на Філіппінах і у В'єтнамі.

"Як у вас там, в Україні? Все буде добре?" - запитав він. Із цього питання і почалася наша довга розмова.

"У нас війна, але ми переможемо і будемо в Європі", - відповів я, і мій співрозмовник подивися на мене уважно і дещо співчутливо.

Я продовжив і пояснив, що ми не ідеалізуємо Європу, але іншого шляху у нас немає, просто з почуття самозбереження. Залишившись під протекторатом Росії, ми не збережемо ні країну, ні українську націю. Крім того, ми хочемо розвиватися, нам набридли хабарі, корупцією просякнуте все наше суспільство, ми хочемо позбавитися метастаз північної імперії, ми просто хочемо бути відповідальними за майбутнє наших дітей.

"Ви йдете правильним шляхом, але ви маєте розуміти, що це дуже довгий шлях, він потребуватиме не одного покоління, крім того, Європа не цукор, і в неї достатньо своїх проблем. Чи знаєте ви про це і готові до труднощів?" - запитав Едгарс (тут я зрозумів його уважний погляд на початку бесіди) і вдався до розповіді, яку я викладу тут конспективно, з пам'яті.

Залишившись під протекторатом Росії, ми не збережемо ані країни, ані української нації

За словами співрозмовника, в Європі дійсно немає хабарів, корупція відсутня в принципі, але є величезна бюрократія, яка поглинає все та стала справжнім гальмом у розвитку європейського бізнесу та континенту в цілому. Він бізнесмен і знає ситуацію зсередини. Дати хабара, щоб "прискорити процес", неможливо. Отримання дозволів потребує величезної кількості часу, іноді на це йдуть роки, протягом яких потрібно витрачатися: оплачувати профільних фахівців, юристів, робити дорогі експертизи. Ці витрати часом перевищують розміри хабарів, якщо б вони існували в європейському суспільстві. Європейські чиновники вважають за краще взагалі нічого не робити, бо не хочуть уваги преси та вогню критики. Тому Едгарс і провадить свій бізнес у Південно-Східній Азії, де питання узгодження набагато простіше.

А як справи на його Батьківщині, в Латвії? Деякий час тому Ед хотів побудувати мережу вітряних електростанцій і прийшов до голови свого адміністративного утворення обговорити це питання. Голова одразу його підтримав, заявивши, що альтернативні джерела енергії – це "наше майбутнє", "потрібно позбавлятися енергетичної залежності від Росії", і сказав, що забезпечить "зелене світло" проекту. Послухавши ці запевнення і надихнувшись, Едгарс придбав землю і став збирати необхідні документи.

"Минали роки" (насправді, мій співрозмовник не уточнив, скільки точно часу минуло, але я зрозумів, що дуже багато), Ед збирав необхідну документацію, готував проект – і от однієї прекрасної днини знову з'явився на прийом до голови. А влада вже змінилася, "начальник" представляв зовсім іншу партію, яка перемогла на минулих виборах, і сказав, що сам не може ухвалити необхідне й остаточне рішення за проектом: потрібно виносити питання на громадські слухання. Це, до речі, нормально, але послухайте далі розповідь латиського бізнесмена.

На слухання зібралися власники сусідніх земельних ділянок і заявили, що вони категорично проти будівництва "вітряків" на землі Еда, бо вони (увага, цитую): "звикли у вихідні приходити сюди відпочивати, а "щогли" будуть заважати відпочинку".

Мій співрозмовник із гірким гумором згадує, як взяв слово і виголосив промову. "Послухайте, сусіди! – говорив він. – А чи не схожа ця ситуація на те, якщо я ходив би до вас у вихідні митися у вашій ванні, а коли ви вирішили зробити у ванній кімнаті ремонт і попросили б мене більше не приходити, я б відповів, що звик у вас митися, тому мені ваш ремонт зовсім не потрібен?" Але громадські слухання на цьому завершилися, сусіди сказали своє рішуче "ні" та "зарубали" проект.

Обурений Едгарс увірвався до кабінету голови і став говорити, що так справи не роблять, він купував землю під гарантію колишнього керівника, і що ж тепер робити? На що новий "начальник" коротко зауважив, що не відповідає за слова та дії своїх "попередників". "Знайоме вам це в Україні?" - поцікавився мій візаві, закінчивши розповідь.

Я не хочу робити далекосяжних висновків. Ед уточнив, що все це дуже характерне лише для країн "нової Європи", що у Німеччині все набагато краще, що сам він двома руками за Європейське товариство і за Європейський союз. І процитував добре відому фразу, що демократія - це гидота, але нічого кращого у світі поки що не вигадано. "Ви маєте бути готові до цього, щоб не було зайвих розчарувань", – підсумував мій новий знайомий.

Розповів я це вам тільки тому, щоб ми всі знали, який довгий і складний шлях у нас попереду.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.